Nedodržanie disciplíny môže ublížiť

 

Obdobie, ktoré momentálne prežívame, je pre nás doposiaľ nepoznaným. Nikto z nás nemá skúsenosti s niečím podobným a každý deň nás sprevádzajú zmiešané pocity, všetko je to ako jeden zlý sen. Odovzdane prijímame rozhodnutia, len aby sme sa vyhli hrozbe ochorenia seba i svojich blízkych.

Život sa spomalil, ale kontaktu s vonkajším svetom sa nevyhneme. Aj napriek tomu, že väčšina z nás sa podriaďuje tomu, čo nám má všetkým pomôcť, aj napriek tomu, že každý deň v médiách počúvame, aké je dôležité byť zodpovednými a disciplinovanými, stále to nestačí.

Prvým opatrením, ktorým sa chránime pred koronavírusom, je nosenie rúška. V našej fabrike je samozrejmosťou. Foto: I. Kardhordová

Ešte mnohí akoby nechápali vážnosť situácie. Stále stretávame ľudí bez rúšok, ešte stále vidíme, ako sa niekto dokáže bezočivo prehrabávať v pečive, bez toho, aby sa unúval založiť si rukavice, ľudia nechápu, čo je to dvojmetrový odstup pri nákupoch a že do obchodu majú vstupovať len v obmedzenom počte. Dôchodcovia nad 65 rokov majú síce vyhradený čas na nákup so zámerom ich ochrany, majú možnosť využiť aj pomoc iných, pretože v takýchto situáciách sa medzi Slovákmi vždy prejavuje spolupatričnosť a súdržnosť, ale nie. V rámci denne zaužívaného režimu si niektorí vyjdú do obchodov aj počas vychádzky a súdiac podľa tovaru, ktorý si kupujú, je evidentné, že nejde o nevyhnutný tovar, ale nákup z dlhej chvíle. Aj dnes ešte vidíme skupinky mladých výrastkov bez rúšok a v hlúčikoch sa zabávajú, akoby sa ich toto všetko netýkalo alebo to nedokážu pochopiť?

Denne sledujeme štatistiky a v duchu sa modlíme, aby sme sa z toho zlého sna už prebudili. Nikto nevie jednoznačne odpovedať na niektoré otázky súvisiace s koronavírusom. Vieme však, že disciplinovaný a zodpovedný prístup k dodržiavaniu všetkých opatrení je to, čo sa očakáva od nás všetkých. A žiaľ, poznáme aj hrozby, ktorým čelíme, ak ich nebudeme akceptovať.