S Ing. Ľubošom Ďurinďákom, generálnym riaditeľom Tále a.s.

Pandémia ovplyvní všetky odvetvia národného hospodárstva

 

Vzhľadom na súčasnú situáciu skončila zimná sezóna skôr. Zo začiatku však bola veľmi úspešná a lyžiarske stredisko Tále spustilo prevádzku skôr ako ostatné. Ako hodnotíte túto, hoci krátku, sezónu?

– Tak, ako sme už niekoľkokrát avizovali, zima prichádza pomerne neskoro a vyznačuje sa veľmi rýchlymi a krátkymi striedaniami mrazivých dní a dlhšieho obdobia teplých dní. Zmeny počasia sú neraz sprevádzané silným vetrom, až víchricou. To sú všetko podmienky, ktoré enormne sťažujú výrobu snehu, a tak sa doba vhodná na zasnežovanie skracuje doslova na hodiny. V tejto situácii je nesmierny tlak na ľudí a pripravenosť techniky, aby v inkriminovanom čase nedošlo k poruche techniky či zlyhaniu ľudského faktora.

Ako sa hovorí, šťastie praje pripravenému a my sme to šťastie mali. Stihli sme spustiť sezónu včas a v jej začiatku sme boli medzi dvanástimi strediskami z približne stotridsiatich v prevádzke. Dúfame, že ani v budúcnosti nás šťastie neopustí, ale tomu sa dá napomôcť dokonalou údržbou a novými investíciami do pokrokových technológii zasnežovania, ktoré nám umožnia pripraviť svah v čo najkratšom čase tak, aby sme sa mohli udržať na špici lyžiarskych stredísk na Slovensku.

Pokiaľ chceme hodnotiť túto sezónu, musím konštatovať, že bola jedna z najťažších. Napriek tomu sme stihli otvoriť všetky podstatné zjazdovky už pred Vianocami.

Následné veterné smršte a odstávka elektrickej energie nám neumožnili prevádzkovať stredisko tri dni, veľmi teplé počasie, dážď, silný vietor ďalšie dni, čo sa zákonite odzrkadlilo na tržbách. Korunu všetkému nasadil koronavírus COVID-19, kedy sme na základe rozhodnutia Krízového štábu SR museli predčasne uzatvoriť stredisko, hoci snehové podmienky boli ešte veľmi dobré.

Napriek všetkým skutočnostiam musím konštatovať, že sme lyžiarsku sezónu zvládli veľmi dobre a verím, že sme našich priaznivcov nesklamali, o čom svedčí aj množstvo pozitívnych ohlasov. Preto aj touto cestou ďakujem všetkým našim zamestnancom za výborne odvedenú prácu.

Ako sme už spomínali, lyžiarske stredisko muselo byť uzatvorené skôr. Aké ďalšie opatrenia ste prijali?

– Predčasným uzavretím strediska sme sa „prehupli“ veľmi rýchle do pomyslenej mimosezóny a spolu s reakciou klientov na celkovú bezpečnostnú situáciu, sme prišli aj o plánované akcie na nasledujúce mesiace. Z tohto dôvodu sme úplne uzavreli nielen lyžiarske stredisko, ale aj Hotel Stupka a Golf, vrátane reštaurácie, Koliby Stupka a wellness centra. Zamestnanci si čerpajú nadčasové hodiny a dovolenky, pracuje sa iba v úseku údržby, upratovania a obmedzene na recepcii hotela a obchodného oddelenia.

Na golfovom ihrisku prebiehajú nevyhnutné prípravné jarné práce. Ilustračné foto TáleNa golfovom ihrisku prebieha odstraňovanie veternej kalamity a nevyhnutné prípravné jarné práce. Všetky budovy a zariadenia sú v energeticky úspornom režime. Predpokladám, že uvedený stav bude pretrvávať celý apríl a v máji by mohlo nastať postupné otváranie prevádzok, ale nechcem predbiehať. Zatiaľ máme spracovaný plán do konca apríla a na novú situáciu budeme reagovať adekvátnymi opatreniami.

Ako vidíte situáciu na nasledovné mesiace z pozície cestovného ruchu, pripravujete sa na leto, alebo čakáte ako sa situácia vyvinie?

– Dnes je ťažko hodnotiť ako sa bude situácia vyvíjať o týždeň či dva, o to ťažšie o mesiac alebo dlhšie. Už dnes však vieme, že uvedená pandémia ovplyvní všetky odvetvia národného hospodárstva a každý musí reagovať na tento stav, ktorý sa však raz skončí. Tak, ako som spomínal, sme zatiaľ zaznamenali rušenie akcií v najbližších týždňoch, ale snažíme sa klientom vyjsť čo najviac v ústrety a nájsť náhradné termíny. Žiaľ, o veľa akcií sme aj prišli. Veríme, že pokiaľ budeme dobre pripravení, podarí sa nám v priebehu leta zmierniť uvedené dopady a už dnes rokujeme s jednotlivými klientmi a hľadáme reálne východiská.

Aké celkové dopady môže priniesť táto situácia pre cestovný ruch?

– Cestovný ruch bude určite jedno z najviac postihnutých odvetví. Spolu s veľmi ťažkou zimnou sezónou to môže znamenať pre veľkú časť podnikateľov existenčné problémy. Preto s nádejou sledujeme vyhlásenia predstaviteľov vlády ohľadne určitých opatrení na zmiernenie následkov tohto stavu pre podnikateľské subjekty a zamestnancov.

S obavou sledujeme vyhlásenia, že odškodnenie by sa malo týkať iba malých a stredných podnikateľov, akoby si vláda neuvedomovala, že hybnou silou rozvoja cestovného ruchu sú práve tí veľkí, ktorí veľkými investíciami pomohli rozhýbať cestovný ruch v regiónoch. To isté platí aj v ostatných odvetviach národného hospodárstva. Preto si skôr myslím, že pomoc od štátu by mala prísť adekvátne k tomu, ako sa jednotlivé subjekty správali k štátu a koľko daní, odvodov z miezd odviedli, v takom pomere by mali byť odškodňovaní. Túto situáciu by sme mali využiť aj na ich zníženie – zníženie DPH na služby tak, aby cestovný ruch na Slovensku bol konkurencieschopný voči ostatným krajinám, no zároveň by sme mali zachovať aj dobré opatrenia predchádzajúcej vlády – rekreačné poukazy či podporu lyžiarskych výcvikov alebo škôl v prírode.