Biatlonisti uzavreli sezónu medzinárodnými pretekmi

 

Záver biatlonovej sezóny sa v súvislosti s bezpečnostnými opatreniami naprieč celou Európou niesol v znamení zrušených podujatí a predčasného ukončenia sezóny. Juniori sa po absolvovaní náročného februárového tréningového bloku a kvalifikačných pretekov presunuli v úvode marca do nemeckého Arberu, kde absolvovali vydarené tretie kolo juniorského IBU pohára.

Ema Kapustová potvrdila skvelú formu a v nemeckom Arberi skončila na výbornom deviatom mieste v superšprinte. Na snímke A. Nociarovej počas februárových M-SR v biatloneViac ako polovicu reprezentácie Slovenska tvorili členovia biatlonového oddielu ŠK Železiarne Podbrezová. Ema Kapustová zažila v juniorskej kategórii úspešnú premiéru a v konkurencii starších pretekárok z 25 krajín sveta obsadila výborné 9. miesto v superšprinte. K tomu pridala aj 43. miesto z rýchlostných pretekov. Zuzana Remeňová, ktorá sa zmestila do výpravy doslova len na poslednú chvíľu ako náhradníčka, napokon zaznamenala dve veľmi dobré umiestnenia v podobe 11. miesta v superšprinte a 16. miesta v rýchlostných pretekoch. Lukáš Ottinger po nevydarenom superšprinte, kde skončil na 53. mieste, nenechal v rýchlostných pretekoch nič na náhodu a s výbornou streľbou finišoval desiaty. Mária Remeňová podávala pekné výkony a zásluhou 33. a 30. miesta dokázala v obidvoch štartoch bodovať. Ako náhradník sa zásluhou vydarených majstrovstiev Slovenska do výpravy dostal na miesto juniora aj náš dorastenec Filip Bury, ktorý s bojovným nasadením na trati a relatívne peknými streľbami absolvoval svoje prvé juniorské preteky, kde obsadil konečné 78. miesto v superšprinte a 72. miesto v rýchlostných pretekoch.

 

Výprava biatlonovej reprezentácie Slovenska na 3. kole juniorského IBU pohára v Arberi. Horný rad zľava: Peter Kazár – tréner a vedúci výpravy, Lukáš Ottinger, Filip Bury, Peter Golian, Roman Reguly – servis lyží, Jaroslav Kamenský – tréner, Samuel Závalec – servis lyží. Dolný rad zľava: Mária Remeňová, Lucia Michaličková, Zuzana Remeňová, Ema Kapustová a Júlia Machyniaková.

 

Po tejto úspešnej previerke sa naša reprezentácia doplnená o dvoch juniorov – nášho bývalého člena Tomáša Sklenárika so Samuelom Hubačom, presunula do dejiska európskeho juniorského šampionátu, známeho tirolského strediska v rakúskom Hochfilzene. V Tirolsku už v tom čase začínali všade viditeľné opatrenia, ktoré vyvrcholili zmenami súťažného programu a napokon aj ukončením súťaží v polovici harmonogramu.

Naši reprezentanti v Rakúsku absolvovali vytrvalostné a rýchlostné preteky a po veľmi sľubných výkonoch na generálke v Nemecku nedokázali v takmer totožnej konkurencii zabojovať o lepšie umiestnenia. Na majstrovstvách Európy juniorov sa každý rok stretáva veľká konkurencia, pretože sú spojené juniorské i dorastenecké kategórie a z najlepších krajín môžu nastúpiť až siedmi pretekári. Preto je často presadiť sa na týchto pretekoch náročnejšie ako na majstrovstvách sveta.

Krásne, ale mimoriadne teplé počasie na čisto prírodnom snehu pripravilo pre našich servisných technikov zložité podmienky na hranici regulérnosti a aj napriek vysokému nasadeniu sme nedokázali zmazať materiálny odstup za najlepšími európskymi tímami. Najlepším umiestením napokon bolo 47. miesto Márie Remeňovej v rýchlostných pretekoch, ktorá pridala ešte 55. miesto vo vytrvalostných pretekoch. Zuzana Remeňová skončila vo vytrvalostných pretekoch o jednu priečku pred sestrou Máriou, keď finišovala na 54. mieste, v rýchlostných pretekoch zaznamenala 57. miesto. Menej sa tentokrát darilo Eme Kapustovej, ktorá po nevydarených vytrvalostných pretekoch, ktoré nedokončila, skončila v rýchlostných pretekoch na 71. mieste. Okrem troch našich junioriek sme mali v Hochfilzene zastúpenie aj v kategórii juniorov vďaka Lukášovi Ottingerovi, ktorému nevyšli celkom podľa predstáv vytrvalostné preteky, kde bol v cieli na 83. mieste, výrazne si však polepšil v rýchlostných pretekoch, kde mu patrilo 59. miesto.

Ďalšie bezpečnostné opatrenia vlády SR a napokon aj zrušenie juniorských majstrovstiev Európy v biatlone, nás prinútilo k predčasnému opusteniu dejiska šampionátu.

V marci našich pretekárov ešte mali čakať vrcholné preteky pre mladších dorastencov v podobe pretekov olympijských nádejí v Poľsku a tradičné ukončenie zimnej sezóny na majstrovstvách Slovenska v bežeckom lyžovaní na Štrbskom Plese. Uvedené preteky boli zrušené a momentálne už všetci členovia oddielu biatlonu využívajú posledné dni, kedy sa ešte dá lyžovať, na individuálne tréningy.