Chránia pľúca pred vírusom

 

Zdroj: Rady starej mamy

Pľúca sú mimoriadne citlivý orgán, ktorý neúnavne a nepretržite zásobuje telo kyslíkom a odvádza z neho odpadový oxid uhličitý.

Každé respiračné ochorenie však môže oslabiť ich fungovanie, čo sa prejaví únavou, slabosťou a stratou energie v dôsledku nedokysličenia organizmu. Čo pomôže pľúcam, aby sa rýchlejšie zregenerovali?

1. Cesnak a cibuľa

Všetky cibule, vrátane póru a pažítky, majú silné protizápalové účinky vďaka vysokému obsahu alicínu, ktorý patrí medzi antioxidanty a pomáha bojovať proti infekciám. Čerstvý cesnak a cibuľa zlepšujú vykašliavanie a čistia dýchacie cesty.

Ilustračné foto: pexels.com2. Jablká

Obsahujú pestrú zmes vitamínov a flavonoidy, ktoré pomáhajú udržiavať zdravé dýchacie cesty. Britskí vedci zistili, že ľudia, ktorí denne zjedia dve až päť jabĺk, majú o 32 percent nižšie riziko rozvoja astmy ako tí, ktorí jablko zjedia iba občas.

3. Kapusta

Takisto aj brokolica, karfiol a kel sú bohaté na organické zlúčeniny síry, napríklad izotiokyanát, ktoré podľa vedcov chránia pred chorobami pľúc, vrátane rakoviny. Navyše zelená zelenina, bohatá na chlorofyl, čistí krv.

 

4. ZázvorIlustračné foto: pexels.com

Ostrú, až štipľavú chuť tohto koreňa spôsobuje látka gingerol, preto patrí medzi najlepšie prírodné čističe pľúc od škodlivých látok. Ak ho nemáte radi, vyskúšajte štipľavé reďkovky alebo čili papričky.

5. Kurkuma

Prášok z koreňa kurkumy má rovnako silné protizápalové vlastnosti ako cesnak a zázvor. Pri varení kurkumou nešetrite, pridajte ju do rizota, dusenej zeleniny i do mäsa.

Ilustračné foto: pexels.com6. Grapefruit

Nachádza sa v ňom veľké množstvo flavonoidu naringínu, ktorý pomáha vyčistiť pľúca od škodlivín vrátane karcinogénov ako je cigaretový dym. Zároveň podporuje regeneráciu tkanív v pľúcach.

7. Granátové jablko

Čistá šťava z granátových jabĺk je mimoriadne bohatá na antioxidanty, ktoré chránia pred rozvojom pľúcnych ochorení. Niektoré výskumy potvrdili, že dokáže zastaviť nádorové bujnenie pri rakovine pľúc.