Naša dychovka rada privíta nových členov

Podbrezovská dychovka v Piešťanoch. Foto: J. Laco

Dychová hudba Železiarne Podbrezová účinkovala tento rok už na niekoľkých podujatiach. Orchester naďalej vedie dirigent Jakub Laco a medzi jeho členmi môžeme nájsť všetky vekové kategórie.

V závere apríla sme mohli našu dychovku vidieť napríklad na Slávnostiach svätého Juraja v Lopeji. Už tradične vystúpila aj na známom Festivale dychových hudieb vo Valaskej či na Medzinárodnom festivale mládežníckych dychových orchestrov v Piešťanoch, kde účinkovala ako hosť. „V Piešťanoch sme stretli mnohých kolegov a priateľov nielen zo Slovenska, ale aj z Maďarska a Čiech. Na tomto festivale sme účinkovali so speváčkou Natáliou Perďochovou,“ doplnil Jakub Laco. A kde budú hrať podbrezovskí hudobníci najbližšie? „Začiatkom júla nás čaká účinkovanie v neďalekom Tisovci, kde sa zúčastníme na Festivale Janka Plichtu.“

Každoročne absolvujú členovia zoskupenia sústredenie, na ktorom nacvičujú viac ako zvyčajne. „Tento rok sme ho mali v máji a hoci nám počasie neprialo, opätovne sme odviedli výbornú prácu. Orchester neustále napreduje, čomu nasvedčuje množstvo pozitívnych ohlasov aj od profesionálnych hudobníkov z festivalu vo Valaskej,“ povedal J. Laco.

Podbrezovská dychovka nacvičuje dvakrát do týždňa, v utorok a štvrtok, v Dome kultúry ŽP a.s. „Aktuálne máme síce menšie personálne problémy a chýba nám predovšetkým najmladšia generácia hudobníkov, stále však dokážeme našim fanúšikom priniesť ich obľúbené melódie z nášho repertoára. Aj keď to nie je vždy ľahké, vieme odohrať krásne koncerty,“ myslí si dirigent nášho orchestra.

Na záver vyzval všetkých, ktorí majú radi dychovú hudbu, aby neváhali a prišli sa pozrieť na niektorý z nácvikov. „Ak by mal niekto čas a chuť, radi privítame nových členov všetkých vekových kategórií. Zabezpečíme im hudobné nástroje i patričné vzdelanie od fundovaných a vzdelaných odborníkov. Ak sa niekto chce stať súčasťou dobrého a najmä veselého kolektívu, radi ho privítame. Ozvať sa nám môžete, napríklad, aj na sociálnej sieti.“