Peter Uchnár vystavuje na hrade Ľupča

Na hrade Ľupča sa začala letná turistická sezóna. Návštevníkov stredovekej pamiatky, ktorú už viac ako dve desaťročia obnovujú Železiarne Podbrezová, čaká počas prázdnin a následne aj v septembri jedinečná výstava ilustrácií Petra Uchnára, pod názvom Vzdušné zámky.

Autor obrazov je svetovo uznávaný grafik, maliar a ilustrátor viac ako päťdesiatich kníh a desiatok samostatných knižných obálok.

„Svoje diela vystavoval v sedemnástich krajinách sveta. Držiteľ mnohých ocenení prezentuje na hrade to najlepšie zo svojej bohatej tvorby. Na výstave Vzdušné zámky predstavuje ilustrácie z Petra Pana, Gulliverových ciest, Slovenských rozprávok a ďalších rozprávkových kníh pre deti a ich rodičov,“ informoval Juraj Žembera, kurátor výstavy. Obdivovať jedinečné diela významného umelca môžu návštevníci hradu Ľupča počas oficiálnych prehliadok so sprievodcom od 30. júna do 1. októbra 2023 (výstava je súčasťou prehliadkového okruhu „horný hrad“).

Okrem výstavy je novinkou na hrade aj dvojprehliadkový okruh, o ktorom sme podrobne písali v čísle 11 novín Podbrezovan. Len pre pripomenutie, prvým a základným prehliadkovým okruhom bude tzv. dolný hrad. Návštevníci si ho budú môcť pozrieť po zakúpení vstupenky individuálne, bez odborného výkladu, pričom lektorku nahradí dvanásť informačných tabúľ v slovenskom i v anglickom jazyku. Druhý okruh sa nachádza v hornom hrade. Záujemcovia ho absolvujú s odborným výkladom lektorky počas prevádzkových hodín hradu.

Novinkou bude aj možnosť občerstvenia priamo v areáli hradu a počas vybraných nedieľ letnej sezóny (júl-august) bude na dolnom nádvorí prebiehať sprievodný program v podaní sokoliarskej skupiny Biatec.

Hrad Ľupča je počas mesiacov júl a august otvorený každý deň, okrem pondelka, v čase od 10. do 15. hodiny, pričom komentované prehliadky so sprievodcom sa konajú každých 30 minút.