Na prahu mužského futbalu

Logo Futbalový oddiel ŽP Šport PODBREZOVÁ

 S trénerom U19,   Máriom Auxtom 

Osem rokov bol hlavným trénerom starších dorastencov (U19) Ivan Dubíny, ktorý v súčasnosti vedie mladších dorastencov v kategórii U16. Hlavného kormidla U19 sa počas zimnej prípravy zhostil Mário Auxt, ktorý v jeseni viedol „podbrezovskú juniorku“. Starší dorastenci majú za sebou už tri zápasy jarnej časti, pričom v prvých dvoch podľahli jediným gólom stretnutia Spartaku Trnava a Dukle Banská Bystrica V treťom jarnom vystúpení remizovali so Žilinou 1:1 a v tabuľke sú na nelichotivom predposlednom mieste. Na priebeh prípravy, súčasnú situáciu,  ako aj vyhliadky do budúcnosti sme sa preto opýtali hlavného trénera staršieho dorastu Mária Auxta:

 

Môžete sa v skratke vrátiť k zimnej príprave a zhrnúť jej hlavné pozitíva, aj negatíva?

Hlavný tréner staršieho dorastu Mária Auxta, ŽP FUTBAL

-Do zimnej prípravy sme vstúpili s mierne obmeneným kádrom. Niektorí hráči sa do prípravy už nezapojili a na druhej strane prišli do mužstva nové posily – dvaja hráči z AS Trenčín (Sedláček, Vavrúš) a dvaja z FK Senica (Jedinák, Lepieš). Počas zimnej prípravy sme absolvovali aj sústredenie v Čechách, kde sa nám podarilo odohrať zápasy s kvalitnými českými mužstvami (Zlín, Baník Ostrava a Slovácko). Spomeniem aj fakt, že viacero našich hráčov absolvovalo tréningové jednotky aj s A mužstvom, a preto sme očakávali, že tam naberú dostatok skúsenosti. Počas tohto obdobia však ani nás neobchádzali zranenia, ktoré niekedy nedovoľovali trénovať podľa našich predstáv. Aj hráči, ktorí mali posilniť naše mužstvo, zatiaľ neodohrali toľko, koľko by sme si predstavovali.

V polovici súťaže ste od B tímu mužov „prešli“ k dorastencom. Je to citeľná zmena?

-Citeľná zmena je iba v tom, že sme teraz urobili jednu tréningovú skupinu. To znamená, že „béčko“ a U19 absolvujú tréningový proces spolu. Tým sme chceli aj zvýšiť kvalitatívnu úroveň procesu a robiť s hráčmi, ktorí majú väčšiu perspektívu pre klub. Keďže máme v klube juniorov, tak aj hráči z U19 majú možnosť byť v zápasovom rytme a ukazovať svoju kvalitu. Z tohto pohľadu by sme to mali brať ako plus pre našich hráčov.

Káder sa dosť výsledkovo trápi a má pasívne skóre 19:26 (k 31. marcu, poz. red.) V čom vidíte jeho hlavné nedostatky?

-V prvom rade vidím nedostatky v ofenzívnej časti. Pri vytváraní si gólových príležitostí je efektivita zakončenia na slabšej úrovni. Z tohto pohľadu sme hľadali aj posily do mužstva, čo sa nám podarilo. Jediným problémom je fakt, že títo hráči sa trápia zdravotne a ešte nám nepomohli v zápasoch.

Aké sú vaše ciele do budúcnosti?

-Najdôležitejšie bude,  aby boli hráči zdravotne v poriadku a absolvovali naplno tréningový proces. Len tak budú hráči na sebe pracovať a zlepšovať sa. Verím, že  ako hráči presvedčili svojim výkonom v zápase so Žilnou, tak aj v ostatných zápasoch ukážu svoju kvalitu a aj výsledkovo urobia svoj pokrok. Ak si hráči uvedomia, že to je len dennodenná tvrdá robota a prístup k svojim povinnostiam, tak len vtedy môžu očakávať svoje, ale aj kolektívne výsledky. Viacerých čaká o tri mesiace najdôležitejší presun do mužského futbalu a tam sa ukáže, ktorí majú možnosť futbalom sa aj živiť.