Prezident SOV Anton Siekel navštívil aj naše školy

„Na podmienky, ktoré tu majú vytvorené vaši študenti, športovci, pozerám s veľkým rešpektom“

 

Dňa 23. júna 2017 navštívil  Súkromné gymnázium ŽP prezident Slovenského olympijského výboru (SOV) Anton Siekel, sprevádzaný členmi predstavenstva  M. Niklovou a V. Sotákom ml., zároveň viceprezidentom FK ŽP, si spolu s vedením súkromných škôl, riaditeľkou SG ŽP K. Zingorovou a riaditeľom SSOŠH ŽP I. Majerom prezreli areál škôl, telocvičňu, fitness,  posilňovne. Pri rozlúčke sme sa opýtali:     

Pán prezident, po zvolení do funkcie ste konštatovali, že je radosť pracovať s ľuďmi, ktorých viete spojiť, je to veľmi perspektívne na to, aby ste mohli v budúcnosti diskutovať aj o ťažších témach. Uplynulo niekoľko mesiacov, bol ten úsudok správny?

Prezident SOV Anton Siekel navštívil aj naše školy– Som veľmi rád, že sa mi aj v praxi potvrdzuje, že ten úsudok bol správny. Vždy som  hovoril, že v diskusiách môžeme nájsť veľa bodov, v ktorých sa môžeme názorovo rozísť, ale našou  úlohou je nájsť tie, ktoré nás spájajú a zatiaľ sa nám to darí. Nedávno sme  mali valné zhromaždenie a jednoznačne sme dostali mandát, aby sme vytvorili strešnú organizáciu pod gesciou SOV. Takže  z tohto pohľadu som veľmi spokojný a cítim podporu. Vždy som hovoril, že to nie je len o jednotlivcovi, ale  o kolektíve ľudí. Najpodstatnejšie, keď chceme niečo docieliť, je motivovať ľudí. Samozrejme, život prináša rozličné situácie a niekedy musíme čeliť aj nie najpríjemnejším, ale  v globále hodnotím, že na SOV pracujú ľudia zanietení pre šport a odovzdávajú mu všetko a myslím, že to je najpodstatnejšie.

Čo vás najviac trápi?

– Nepovedal by som, že trápi, ale intenzívne sa zaoberáme XXIII. Zimnými olympijskými hrami v juhokórejskom Pjongčangu, ktoré sa uskutočnia od 9. do 25. februára 2018.

Čo pociťujete ako najväčší problém v slovenskom športe?

– Sú to financie, infraštruktúra… , ale ja som mal počas môjho športového života možnosť presvedčiť sa, že v športe, pracujú ľudia aj na dobrovoľníckej báze. Nie je to vždy len o peniazoch, veľmi nám pomôžu, ale samo o sebe nič nevyriešia. Rád robím s ľuďmi, ktorí  majú zanietenosť pre prácu a bude ma tešiť, keď budú dobre zaplatení.

Dnes je Medzinárodný olympijský deň a vy ste na Slovensku jeho gestorom.

– Dnes oslavujeme založenie Medzinárodného olympijského výboru. Ako lepšie osláviť takúto udalosť ako športom?  Bol som veľmi rád, že  v Banskej Bystrici sa na Medzinárodnom dni stretli všetky generácie, od škôlkarov, až po najstarších športovcov, ktorí sú ešte stále veľmi aktívni. Banská Bystrica je európske mesto športu a dnes sme sa o tom presvedčili. Olympijský výbor bude pokračovať v podobných akciách. Osvety nikdy nie je dosť a my budeme hľadať ďalšie takéto príležitosti, ako v spolupráci s mestami, primátormi, starostami, dostaneme šport do rodín a medzi najmladšiu populáciu.

K tomu nepochybne prispievajú aj školy so športovým zameraním. Jednu ste si práve prezreli. Ako na vás zapôsobila?

– Na podmienky, ktoré tu majú vytvorené vaši študenti, športovci, pozerám s veľkým rešpektom. Je to veľký príklad pre ostatných. Myslím si, že je radosť chodiť do školy, ktorá umožňuje nielen vzdelanie, ale aj pohybovo – športové aktivity a všetci tí, ktorí ju navštevujú, majú obrovské šťastie a môžu z toho maximálne vyťažiť.

„Myslím si, že je radosť chodiť do školy, ktorá umožňuje nielen vzdelanie, ale aj pohybovo – športové aktivity a všetci tí, ktorí ju navštevujú, majú obrovské šťastie a môžu z toho maximálne vyťažiť.

 

Prezident SOV Anton Siekel navštívil aj ŽP a.s. a naše školy
Zľava: D. Weiss, žiak SG ŽP, futbalista FK ŽP, A. Siekel, prezident SOV, L. Ottinger, žiak SG ŽP, člen reprezentačného družstva kadetov v biatlone, zúčastnil sa EOH detí a mládeže v Turecku v roku 2017 a V. Soták ml., člen Predstavenstva ŽP a viceprezident FK ŽP. Foto: I. Kardhordová

 

Predseda Predstavenstva ŽP a.s. Vladimír Soták zhodnotil návštevu slovami:

   – Som veľmi rád, že prezident SOV Anton Siekel navštívil Podbrezovú. Mali sme možnosť zhovárať sa spolu niekoľko hodín. Z jeho vízií o slovenskom športe som presvedčený, že na Slovensku je ideálna šanca, aby sme znova začali venovať pozornosť príprave mladej generácie. Ak chceme mať olympijských víťazov, majstrov sveta, Európy, treba tomu venovať oveľa viac pozornosti. Bol som potešený, že navštívil aj naše súkromné gymnázium, stretol sa s našimi športovcami. Videl, že športová príprava u nás je na veľmi dobrej úrovni, že kvalita školy je veľmi vysoká. Podmienky, ktoré majú žiaci vytvorené, aby popri štúdiu športovali alebo popri športe študovali a boli dobre pripravení do života, je zárukou, že tu bude vyrastať  zdravá mladá generácia. Jednoznačne je potrebné zdôrazniť, že ak chceme mať na Slovensku bezpečnejšie ulice, aby deti nepodliehali drogám a iným návykovým látkam, treba vytvárať podmienky, aby mohli športovať. Myslím si, že nový predseda SOV má jasnú víziu do budúcnosti, ako chce SOV viesť a som presvedčený, že aj s podporou politikov (bez nej to nejde), sa mu to podarí.