S Marekom Bažíkom,  trénerom U17

Každá kategória má svoje špecifiká

 

„ Keď vám hráči dôverujú a získate si ich, povedia vám častokrát viac ako rodičom alebo frajerkám…, ale nesmiete ich dôveru zneužiť.

 

S Marekom Bažíkom,  trénerom U17

Ako hodnotíte ukončenú sezónu v kategórii U17?

-Skončili sme, podobne ako minulý ročník (U16),  na 7.mieste, čo je asi reálnym obrazom sily a kvality nášho mužstva. Tak,  ako minulú sezónu aj v tejto sme sa borili s problémom strieľania gólov, keďže sme ich v 26 zápasoch strelili len 22. Z tejto štatistiky je zrejmé, že nám chýbal klasický strelec – zakončovateľ. Najlepšími strelcami sa so štyrmi gólmi stali hráči zo stredu poľa Čief a Ďatko. Naopak však musím vysloviť spokojnosť s hrou v defenzíve, kde až na malé zaváhania sme počas celej sezóny nemali väčšie problémy. Pochvalu si zaslúži „základný kameň“ našej obrany, brankár Richard Ludha. Globálne však so sezónou 2016-17 musím vyjadriť spokojnosť, pretože sa nám podarilo, spolu s kategóriou U19, splniť základný cieľ a to vybojovať do ďalšej sezóny pre Podbrezovskú mládež futbalovú akadémiu, čo bolo hlavným cieľom.


Máte za sebou bohatú futbalovú kariéru. Ako dlho sa venujete trénovaniu mládeže a v čom vidíte najväčší rozdiel v príprave dospelých a dorastencov?

-Ako tréner pracujem s mládežou päť rokov. V seniorskom futbale som zatiaľ Logo Futbalový klub Železiarne Podbrezovánepracoval a ani nad tým v blízkej budúcnosti nepremýšľam. Práca s mládežou je náročnejšia na čas, ale mne to neprekáža. Ako hráč som toho preskákal dosť a myslím si, že je našou povinnosťou to „posunúť“ ďalej. Keď do toho dáme maximálne úsilie, chlapci nám to vrátia aj s úrokmi.


Aká je disciplína mladých hráčov? Je v nich už kus profesionality alebo sa v tréningových procesoch musíte zameriavať aj na budovanie ich mentálneho vedomia?

-Doteraz som pracoval pri kategóriách U15, U16 a U17 a možno sa to niekomu nezdá, ale každá kategória má svoje špecifiká a sú medzi nimi veľké rozdiely. Dva roky v živote chlapcov je dlhá doba, kedy sa z chlapcov stávajú chlapi a podľa toho sa aj my,  tréneri musíme správať. Ono to nie je o samotnom trénovaní a futbale, ale častokrát je to o psychológii. Kým 15-ročného chalana musíte učiť základné futbalové a nefutbalové kroky, so 17-ročným sa musíte baviť o vážnych veciach. Keď vám hráči dôverujú a získate si ich, povedia vám častokrát viac ako rodičom alebo frajerkám…, ale nesmiete ich dôveru zneužiť.


Čo pripravujete do novej sezóny?

-V novej sezóne prechádzam do kategórie U19, čo bude zase o niečom inom. Hráčov v tejto kategórii v podstate všetkých poznám. Viem, že to nebude nič ľahké, ale na robotu sa teším, verím že vytýčené ciele spoločne zvládneme. Prípravu začíname 11. júla a celú ju absolvujeme v domácich podmienkach. Cestovať budeme len za prípravnými zápasmi a to nielen po Slovensku, ale aj do Čiech a Maďarska, z čoho sa veľmi teším. Celkovo odohráme 7 prípravných zápasov. Sezónu 2017/18 začíname 19. augusta a verím že sa na ňu dobre a zodpovedne pripravíme.