S Máriom Auxtom, trénerom U19

Hlavný cieľ bol zisk štatútu akadémie

 

S Máriom Auxtom, trénerom U19Do jarnej časti, nedávno skončeného súťažného ročníka U19 ste vstúpili ako hlavný tréner. Stihli ste mužstvu vtisnúť svoj spôsob hry? Ako hodnotíte jar, z pohľadu hlavného trénera?

-V prvom rade sme sa snažili vychádzať z hráčov, ktorých sme mali v kádri a postaviť to na tom, čo im bolo blízke. Nebol čas to meniť a vštepovať im veci, ktoré by sme mohli riešiť viac z dlhodobého hľadiska. Hodnotiť sezónu na konci môžeme pozitívne, lebo nám ukázala veci, z ktorých by sme sa mali do budúcna poučiť. V druhom rade máme do budúcej sezóny akadémiu a to je dôležité, lebo máme možnosť stále zlepšovať podmienky rozvoja hráčov nášho klubu.

Výsledky starších dorastencov boli pomerne nevyvážené. Na jednej strane sme dokázali poraziť Slovan, Prešov, či vrátiť prehru 3:0 Ružomberku, a to rovnakým skóre, no na druhej strane sme podľahli mužstvám, s ktorými sme mohli bodovať. Kde hľadáte najväčšie príčiny nevyrovnanosti výsledkov? 

-Určite máte pravdu, že výsledky boli nevyvážené, ale na druhej strane bola na nás Logo Futbalový klub Železiarne Podbrezováveľká zodpovednosť a niektorí hráči neboli na to pripravení. Najviac som sklamaný z výsledkov na súperových ihriskách. Tam bol najväčší problém, že sme sa neposunuli v tabuľke ešte vyššie. Domáce zápasy nám ukázali našu silu, kde súperi si ťažko odnášali od nás body, ale ak chcete ísť vyššie treba vedieť svoje výkony potvrdzovať. Teraz už môžeme ďakovať aj za tie body, ktoré sme dokázali uhrať a to nám prinieslo hlavný cieľ.

Počas zimnej prípravy ste spomínali nové mená (Vavrúš, Lepieš, Jedinák, Sedláček), ktoré mali posilniť káder. Dnes už vieme, že Lepieš okúsil aj ostrý štart vo Fortuna lige. Ako fungovali tréningy dorastencov? Bol model tréningov s „juniormi“ úspešný?

-Posily, ktoré sme riešili do kádra boli hlavne do ofenzívy lebo sme vedeli že mužstvo sa nedokázalo strelecky presadzovať. O to sa mali predovšetkým starať Jedinák s Lepiešom. Dnes vieme, že zranenia im nedovolili toľko zápasov odohrať, aby boli tak gólovo efektívni. Vavrúš v bráne predviedol svoju kvalitu, viackrát nám určite pomohol a ukázal, že sa s ním môže v klube počítať aj do budúcnosti. Sedláček bol dlhodobo zranený a vôbec do tréningového, ani zápasového, rytmu nenaskočil. Situácia, ktorá sa vyskytla v A-tíme bola taká, že viaceré zranenia hráčov dohnali trénerov, aby do tréningového procesu brali hráčov od nás. A to bolo dobrá príležitosť na to, aby sa hráči z juniorky mohli porovnať v prvom tíme. A to ako juniori skončili na druhom mieste sa ukázalo, že hráči majú svoju kvalitu a je potrebné sa im ďalej venovať.

Tak, ako majú možnosť vstúpiť do sveta profesionálneho futbalu hráči staršieho dorastu, aj mladší dorastenci môžu otvoriť dvere do ligového kolotoča U19. Sú medzi mladšími dorastencami talentovaní futbalisti?

-V mladšom doraste máme určite kvalitných hráčov a viacerí to ukázali vo svojej súťaži. Hlavný dôvod, prečo sme nechceli posúvať hráčov do U19 bol, že aj postavenie U17 v tabuľke bolo pre nás dôležité a potrebovali sme bodovať aj v týchto zápasoch. Využili sme dvoch hráčov Ludhu a Mejriho, ale bolo to iba v tých zápasoch, kedy nemohli hrať za U17. S trénerom Bažíkom bola dobrá komunikácia a určite sme ťahali za jeden povraz. Výsledkom toho je, že umiestnenie U19 a U17 zaručilo zisk štatútu akadémie.

Fortuna liga si vyžaduje doplniť káder nášho A mužstva o skúsených profesionálov. Ako vyzerá skauting v kategórii dorastencov? 

-Skauting na dorasteneckej úrovni je hlavne na tréneroch, ktorí si v každej kategórii sledujú zápasy a tým spôsobom si hľadajú aj možné posily do kádra. Dôležitá je aj naša robota a podmienky, ktoré v klube máme a to dáva veľký predpoklad, že sa nám aj sami hráči hlásia, či môžu prísť k nám na skúšku sa ukázať.