Juniori postúpili do druhej ligy!

Len Podbrezová a Žilina majú zástupcov v dvoch najvyšších súťažiach

 

Logo Futbalový klub Železiarne PodbrezováPodbrezová juniori, hráči B tímu mužov, v nedávno skončenej sezóne tretej ligy skupiny Stred obsadili v konečnom účtovaní druhú pozíciu. O tomto úspechu rozhodli posledné zápasy, v ktorých naši hráči dokázali bodovať naplno. Do druhej najvyššej súťaže na Slovensku mal právo postúpiť jednoznačný líder z Liptovského Hrádku, no nakoniec sa vedenie tohto tímu rozhodlo upustiť od podania prihlášky, a tak si naše B mužstvo zahrá v ročníku 2017/2018 druhú najvyššiu súťaž na Slovensku! Po reorganizácii druhej ligy, ktorá sa opäť vracia k celoslovenskému modelu, s počtom účastníkov 16, budeme mať zastúpenie v prvých dvoch najvyšších súťažiach na Slovensku. Z účastníkov Fortuna ligy má svoje „béčko“ v druhej lige už len Žilina.

Úspešní boli aj naši mládežnícki zástupcovia, ktorí v súbojoch s najlepšími, vo svojich kategóriách, obstáli a dosiahli skvelý úspech pre FK Železiarne Podbrezová. V budúcom ročníku bude podbrezovský futbalový klub patriť do top kategórie dvanástich najlepších mládežníckych družstiev na Slovensku a právom sme získali štatút Mládežníckej futbalovej akadémie. O podrobnostiach tohto úspechu však až v ďalšom čísle. V súčasnom hlavní tréneri juniorov, U19 a U17 zhodnotia nedávno skončenú úspešnú sezónu.

 

S Jánom Gajdošíkom, trénerom „juniorov“

 

Ján Gajdošík - tréner juniorov

 Vráťme sa v úvode k nedávno ukončenému ročníku 2016/2017, v ktorom  mužstvo skončilo na druhom mieste. Mnohé médiá uvádzali, že sme skončili tretí. Kde je pravda?

-Skončili sme druhí na základe toho, že máme lepší vzájomný zápas s Kremničkou. Preto Kremnička nemôže postúpiť a my áno. Mnohé média robili tabuľku podľa počtu strelených a inkasovaných gólov, čo sme mali horšie a preto nás dali na tretie miesto. Ale v konečnej tabuľke, pri rovnosti bodov, rozhoduje najprv vzájomný zápas a ak je aj tento ukazovateľ vyrovnaný, až potom rozhoduje skóre. Sme teda druhí a máme právo hrať druhú najvyššiu súťaž na Slovensku.

Pohľad na tabuľku hovorí, že mužstvá v prvej šestke boli vzácne vyrovnané. Skúste zhodnotiť úroveň tretej ligy a  účinkovanie juniorov v tejto súťaži.

-Súťaž bola vyrovnaná, v podstate každé družstvo mohlo vyhrať s každým. Výnimku tvoril len jednoznačný víťaz Liptovský Hrádok, ktorý svojou kvalitou výrazne prevyšoval ostatné družstvá. Spokojnosť môžeme vyjadriť aj s herným prejavom družstva vo väčšine zápasov. Darilo sa nám najmä na domácom ihrisku, kde sme zo šiestich zápasov päťkrát vyhrali, prehru nám pripravil len víťaz súťaže z L. Hrádku. Na súperových ihriskách sme si pripísali 3 víťazstvá z ôsmich zápasov. Práve na ihriskách súperov sme v niektorých zápasoch doplatili na neskúsenosť nášho družstva.

Existencia juniorov je pripraviť hráčov pre potreby fortunaligového mužstva. Nevyťažení hráči, či rekonvalescenti áčka a na druhej strane mladí hráči z dorastu  majú možnosť získať hernú prax. Je však takýto model „vďačný“ pre trénera?

-Cieľom juniorského družstva je predovšetkým získavanie hernej praxe pre mladých hráčov, ktorí sa nedostali do kádra A tímu, ako aj pre mladých hráčov z A tímu. V jarnej časti dostali v majstrovských zápasoch viac priestoru aj hráči z dorasteneckého družstva, ktorí boli menej vyťažovaní v ligových zápasoch najvyššej dorasteneckej ligy a mohli aj oni získavať zápasovú prax.

Počas ročníka si v drese juniorov zahralo takmer 40 futbalistov. Je možné sa v tréningoch venovať rozvoju jednotlivcov? Kto z hráčov upriamil na seba najviac pozornosti?

-Štyridsať hráčov je príliš vysoké číslo, myslím že ak chceme skvalitniť výchovu mladých hráčov, káder juniorky by mal byť stabilizovanejší a nie využívať až takýto počet hráčov (najmä z U19) v majstrovských zápasoch. Pri rozvoji jednotlivcov je dôležitých viac faktorov. My sa musíme snažiť poskytnúť hráčom čo najlepší tréningový proces, no na druhej strane je veľmi dôležité, aby aj samotní hráči boli sami na seba ďaleko viac náročnejší. Pozitívnym príkladom je Adrián Káčerík, ktorý na každom tréningu a  v každom zápase odvádzal maximum, vďaka čomu sa posunul do prvého družstva.

V súčasnosti ste asistentom Karola Praženicu, hlavného trénera A mužstva. Čo sa tým pre vás zmenilo?

-Určite sa zmenila najmä vyťaženosť, nakoľko tých voľných dní bolo minimum. Na druhej strane je to pre mňa dobrá skúsenosť a som rád, že môžem spolupracovať s trénerom Praženicom v prvom družstve.

 

Poďakovanie trénera Bažíka objektívom Radoslava Kupca
Poďakovanie trénera Bažíka objektívom Radoslava Kupca