Na počesť kolegu a priateľa súťažia v love rýb

Podstatou nebolo súťaženie, ale stretnutie s priateľmi. Foto: archív

Pred rokmi začal Jozef Urban, bývalý generálny riaditeľ spoločnosti ŽP Informatika s.r.o., organizovať s kolegami a priateľmi pravidelné rybačky. Rybolov mal v srdci a priviedol k nemu aj viacerých spolupracovníkov. Pri vode utužovali kolektív, naberali sily do náročnej práce a relaxovali. V roku 2014 nás Jozef Urban navždy opustil. No jeho kamaráti zvyk neporušili. Práve naopak. Ešte v ten istý rok pripravili súťaž. Tento rok mala siedme pokračovanie. A pomenovali ju práve po svojom bývalom riaditeľovi.

Memoriál Jozefa Urbana sa predošlé dva roky kvôli pandémii neuskutočnil. Ale teraz už nič nebránilo usporiadať podujatie, ktoré sa teší veľkej obľube. Veď informatici nie sú len kolegovia z práce, ale najmä dobrí priatelia. Celkovo štrnásť chlapov sa zišlo na tradičnom mieste – v rekreačnom zariadení Kocka v Malom Cetíne pri Nitre. Rozdelili sa do dvojíc, rozložili udice a súťažili 24 hodín. Z vody ťahali jeden úlovok za druhým. Čím dlhšia ryba, tým lepšie. Každý centimeter znamenal jeden bod. Dvojica, ktorá ich za celý čas trvania súťaže nazbierala najviac, vyhrala a odniesla si domov putovný pohár. Odmenený bol aj jednotlivec, ktorému sa podarilo zo štrkoviska vyloviť najväčší kus. A čo je najdôležitejšie, ryby nekončili na panvici, ale boli znovu pustené do vody.

Pavel Valent, bývalý zamestnanec ŽP a.s., sa popýšil takýmto úlovkom.	Foto: archív„Podujatie organizujeme pravidelne. Už pred tým, ako nás Jožko Urban opustil, sme sa stretávali na podobných súťažiach v rôznych revíroch,“ povedal Miroslav Kubove, obchodno-ekonomický riaditeľ spoločnosti ŽP Informatika s.r.o a zároveň riaditeľ pretekov. Ako doplnil, hlavnou myšlienkou akcie nie je ani tak súťaženie, ale čas strávený v prírode s kamarátmi, v krásnom prostredí rybníka. „Chodia sem aj známi a kolegovia bývalého generálneho riaditeľa, ale tiež priatelia z partnerských firiem. Vyvetráme hlavu, pospomíname a stretneme sa s ľuďmi, ktorých sme dlho nevideli,“ pokračoval M. Kubove.
Chlapi potvrdili, že súťaživosť majú v krvi. Predbiehali sa, kto vyloví väčšieho „šupináča.“ Všetky úlovky poctivo zapisovali a na konci pozorne rátali. Vyhrať chcel každý, no podstata podujatia bola iná…

Opatrná manipulácia

Na háčiku končili kapry a jesetery. Rybári museli úlovky ťahať veľmi opatrne, aby im neublížili. Aj preto súťažili po dvojiciach, nakoľko manipulácia jednotlivca s veľkou a ťažkou rybou býva komplikovaná.
„Celá akcia dopadla na výbornú. Skvelo sme sa zabavili a odreagovali. Prialo nám aj počasie, hoci poobede trošku spŕchlo. Nehrýzli nás ani komáre, tak môžeme byť všetci spokojní,“ zhodnotil riaditeľ.
A hoci sa tento rok do súťaže zapojili výlučne chlapi, v minulosti nahodili udice i ženy. „Človek nemusí byť rybár, aby sa súťaže zúčastnil. Ale nie každému sa chce sedieť 24 hodín pri vode a loviť. To pochopia len skutoční rybári,“ dodal s úsmevom M. Kubove. Tohtoroční víťazi vytiahli z vody ryby v celkovej dĺžke 1 920 centimetrov.

Po vyhodnotení rybári zabalili výbavu a vrátili sa naspäť do pracovného kolobehu. Podujatie opäť splnilo účel. Chlapi si dokonale oddýchli, zasúťažili a utužili kolektív. Domov si odniesli nielen pekné spomienky, ale najmä zážitky. Všetci sa zhodli, že o rok prídu zas…