Železiari vstupujú do Fortuna ligy s radosťou a entuziazmom, ale aj s pokorou

Zástupcovia FK Železiarne Podbrezová na predsezónnej tlačovke. Zľava: Boris Godál, Roman Skuhravý, Miroslav Poliaček a Richard Ludha. Foto: M. Gončár

 

Za účasti Miroslava Poliačeka, generálneho manažéra, Romana Skuhravého, trénera A-tímu a hráčov Borisa Godála a Richarda Ludhu sa uskutočnila tlačová konferencia futbalového klubu FK Železiarne Podbrezová pred začiatkom nového súťažného ročníka Fortuna ligy.

Prítomných novinárov najskôr privítal Matej Kubove, mediálny manažér FK ŽP. Posledné týždne následne zhodnotil Miroslav Poliaček. „Príprava prebiehala v domácich podmienkach. Hrali sme so slovenskými súpermi, okrem Brna. Čo sa týka odchodov, v kádri už nebudú figurovať Roland Galčík (Žilina), Samuel Urgela a Vladimír Barbora (obaja Pohronie). Naopak, prišli Moses zo Serede, Masaryk zo Slovana Bratislava, Horvát z Dunajskej Stredy, Miraljemović z Partizanu Belehrad a v riešení sú dvaja futbalisti z Ghany. Kým nebude všetko dotiahnuté, mená prezrádzať nebudeme. Navyše, v týchto dňoch sme pred podpisom zmluvy s jedným slovenským futbalistom,“ informoval Poliaček (podpis zmluvy sa mal uskutočniť po redakčnej uzávierke, pozn. red.).

Podpis kľúčových hráčov

Tréner Skuhravý vyslovil s prípravou spokojnosť. Vyzdvihol, že plány, ktoré si v klube dali, sa darí plniť. „Táto tlačová konferencia ukazuje, že sme sa dostali do iného levelu, na ktorý chceme byť dobre pripravení. Som presvedčený, že za ten rok, vrátane aktuálnej letnej prípravy, sme urobili kroky, ktoré sú pre nás dôležité. Spomeniem, napríklad, podpis nosných hráčov, ktorí dokázali, ako sú pre nás dôležití. Navyše, do systému zapracovávame mladých chlapcov z akadémie. Ale až súťaž ukáže, ako na tom reálne sme. Tešíme sa a sme zvedaví, či naša príprava bude stačiť,“ povedal Skuhravý.

Čo sa týka konkrétnych cieľov, v Podbrezovej v oblakoch nelietajú. Prvoradá je záchrana. „Chceme snívať a robiť všetko preto, aby sa sen splnil. A tým našim je prvá šestka, ktorá bude pre väčšinu klubov hlavnou vidinou. Ideme do ligy s pokorou, takže veľké vyhlásenia počuť nebudete. Chceme dobre začať, hoci máme na úvod „vražedné“ rozlosovanie. Verím, že po dvoch-troch kolách budeme vedieť, ako na tom mužstvo je. Tešíme sa a dúfame, že po sezóne bude hodnotenie pozitívne a splníme, čo sme si predsavzali,“ pokračoval manažér.

Pomôžu legionári

Fanúšikovia, ale aj vedenie klubu budú pozorne sledovať nielen stálice, ale i nové tváre, ktoré sa objavia v podbrezovskom drese. Ako vidieť, v porovnaní s minulou sezónou je v klube viac cudzincov. Český tréner to vysvetlil jednoducho.

Tréner Roman Skuhravý dá opäť šancu aj mladým hráčom. Foto: M. Gončár„Z môjho pohľadu išlo o nevyhnutné riešenie, aby sme prekonali obdobie, kým nám začnú prichádzať chlapci z akadémie. Čo sa vedeniu klubu naozaj podarilo, je príchod mimoriadne talentovaných hráčov ročníkov 2006 alebo 2007 a na nich je nutné počkať. Je teda zrejmé, že gro sezóny odtiahnu chlapci, ktorí hrali druhú ligu a popri nich budú mladí získavať skúsenosti. Ale dohodli sme sa, že nie sme klub, ktorý bude dávať zadarmo príležitosť len preto, že je niekto talentovaný. Chceme, aby sa chlapci pobili o svoje miesto a všetko záleží na nich. Konkurenčné prostredie je zaujímavé a naozaj sa naň tešíme. Prvé zápasy nám ukážu, čo funguje a čo nie,“ pokračoval tréner. Skruhravý doplnil, že jeho tím túži byť lepší ako v minulom ročníku. Na čo to bude stačiť, ukáže až čas. Jedným z cieľom je, aby bolo mužstvo nepríjemné pre každého súpera a pobilo sa o každý bod.

Najlepšie riešenie

Jedným z najskúsenejších hráčov v kádri železiarov bude Boris Godál. Ten sa vráti do najvyššej súťaže, v ktorej odohral desiatky zápasov, najmä v dresoch trnavského Spartaka a AS Trenčín. „Jeden z mojich cieľov, pre ktorý som prišiel na Slovensko bol, aby som opäť hral najvyššiu súťaž. Podbrezová bola pre mňa najlepšie riešenie. Je tu mix skúsených a mladých hráčov, dobrý manažment a správny tréner. Preto sa veľmi teším, že som pomohol s návratom do Fortuna ligy.“

Godál následne vyslovil prianie, aby jeho tím nadviazal na výkony z minulej sezóny, hoci si uvedomuje, že najvyššia liga je iný level. Žrebu sa nebojí a berie ho so spoluhráčmi ako výzvu.

Ludha kapitán?

V uplynulej sezóne bol kapitánom. Richard Ludha je už stálicou podbrezovského futbalu. Či si však navlečie kapitánsku pásku na rukáv aj v novej sezóne, nebolo počas predsezónnej tlačovky jasné. Samotný tréner priznal, že sa pohráva s myšlienkou, aby bol kapitán niekto z hráčov v poli. Ale konečné rozhodnutie nebolo v čase našej uzávierky známe.

„V kabíne prevláda fajn atmosféra. Väčšina z nás je tu dlhší čas, niektorí vypadli a znovu si „vykopali“ najvyššiu súťaž. Všetci sa veľmi tešíme na ligu. Je to obrovská výzva pre hráčov i trénerov,“ pootvoril dvere do kabíny Ludha.

Zdá sa, že na Horehroní je všetko pripravené. Naša najvyššia súťaž sa do Podbrezovej vracia po troch rokoch. A našich chlapcov čaká krst ohňom, keď už v sobotu, 16. júla, privítajú na vlastnom trávniku majstrovský Slovan.

Verme, že fanúšikovia budú mať počas celej sezóny čo najviac dôvodov na radosť a budú do Zelpo arény prichádzať v čo najväčšom počte. Futbalisti si ich priazeň rozhodne zaslúžia…