Deti cibrili angličtinu v tábore Speakland

K táborom neodmysliteľne patria aj opekačky. Foto: R. Ocharovich

Aj v roku 2022 pripravila akciová spoločnosť Železiarne Podbrezová letné tábory pre deti našich zamestnancov. Na výber boli dva pobytové a jeden denný. Ako prvý sme navštívili pobytový tábor Speakland v Bystrej.

Speakland je určený pre deti vo veku 8 až 15 rokov. Ide o šesťdňový tábor, v ktorom hlavnou úlohou je naučiť, respektíve zdokonaliť deti v anglickom jazyku. Preto je v tábore oficiálnym jazykom angličtina a vedúci, prevažne anglickí lektori, sa s deťmi rozprávajú počas celého týždňa výlučne po anglicky.

„Už som tu tretí rok, preto ma niektoré deti poznajú, keďže sú medzi nimi také, ktoré k nám chodia každé leto. Rozprávame sa celý čas po anglicky. Podstatou tábora je, aby si deti zvykli na angličtinu a aj keď nevedia dobre po anglicky, aby boli v prostredí, kde sa tak rozpráva a vedeli sa viac uvoľniť pri vyjadrovaní v cudzom jazyku,“ vysvetlil Raymond Ocharovich, vedúci tábora. Podľa neho je pomerne rýchlo badať na deťoch zmeny. „Niektoré sú väčšinou zo začiatku zaseknuté a nevedia sa vyjadriť po anglicky. A aj keď vedia, tak sa skôr boja. My tu odbúravame strach a na konci už vedia aspoň základné veci. A tí starší a pokročilejší sa naučia, napríklad, nejaké nové frázy,“ vysvetlil.

Program je pestrý

Deti si užili aj výlet na Krpáčovo.	Foto: R. OcharovichAj tento rok sa Speakland uskutočnil v nádhernom prostredí Nízkych Tatier. Ubytovanie bolo zabezpečené v penzióne Tále, ktorý spadá pod neďalekú obec Bystrá. Deti okrem cibrenia angličtiny absolvovali aj rôzne prechádzky v prírode či výlety v blízkom okolí. Nadväzovali nové priateľstvá, spoznali kúsok Slovenska a pri spoločných aktivitách strávili príjemný čas, na ktorý budú dlho spomínať.

„Máme nabitý program, napríklad dnes ideme na Krpáčovo, zajtra nás prídu pozrieť vojaci. Potom ideme do Tarzanie. Keďže včera pršalo, museli sme to presunúť na neskôr. Chodíme sa aj kúpať na Tále a v poobedňajších hodinách máme zaujímavý program, napríklad grilovačku alebo párty na konci tohto pobytu“ povedal R. Ocharovich.

***NAŠA ANKETA***

Počas úvodného turnusu sme navštívili deti v tábore Speakland a opýtali sa ich, ako sa im páči, či už niekedy Speakland absolvovali, ako im ide angličtina, ktorou sú nútení každodenne v tábore rozprávať a či pociťujú zlepšenie v tomto cudzom jazyku.

Ruta, 12 rokov
– Som tu prvýkrát a veľmi sa mi páči celý tábor. Síce nám vedúci berú mobily, ale dávajú nám ich na hodinu, niekedy aj viac, aby sme ich mohli používať. Asi najviac sa mi páčilo, keď sme boli plávať v jazere. Zaujímavé sú aj hry, ktoré hráme a fajn bolo, keď sme vyrábali logá a vlajky. Myslím si, že po anglicky viem dobre, ale zatiaľ necítim, že by som sa nejako zlepšila, nič sa nezmenilo.

 

Marta, 14 rokov
– V tomto tábore som rovnako ako moja sestra prvýkrát. Páči sa mi tu, pretože máme veľmi dobrých animátorov, ktorí sú k nám milí. Zaujímavé sú aj aktivity, chodíme na rôzne prechádzky do prírody. Tiež sa mi páčilo, ako sme farbili tričká a ako sme vymýšľali logá pre tímy. Boli sme sa aj kúpať v jazere, bola to zábava. Úroveň angličtiny sa mi nezmenila, rozumiem takmer všetkému.

Milan, 10 rokov
– Som tu druhýkrát a páči sa mi prostredie tábora, v okolí je pekná príroda. Keď som sa ho zúčastnil prvýkrát, tak bolo tiež dobre, preto som sa sem opäť vrátil. Myslím, že som sa trochu v angličtine zlepšil. Najviac zo všetkých aktivít sa mi páčilo, keď sme hádzali topánkami do koša. Teším sa aj na ďalšie aktivity, ktoré nás do konca pobytu čakajú.

 

Magda, 10 rokov
– Tábor sa mi veľmi páči, som tu prvýkrát. Moja úroveň angličtiny sa určite zlepšila. Síce niektorým slovám ešte nerozumiem, ale skúšam sa viac zapájať a rozprávať po anglicky. Našla som si veľa kamarátov, ktorých som predtým nepoznala, aj animátori sú dobrí. Páčia sa mi rôzne aktivity, napríklad maľovanie farebných tričiek alebo vymýšľanie loga.

 

Samuel, 16 rokov
– V tábore Speakland som piaty alebo šiestykrát. Páči sa mi tu a rád sa sem vraciam kvôli animátorom aj kolektívu. Moja úroveň angličtiny je, myslím, celkom dobrá. Väčšinou si len oprášim nejaké slovíčka, prípadne sa snažím vylepšiť prízvuk. Som rád, že som sa sem mohol aj v šestnástich rokoch vrátiť.

 

Michaela, 14 rokov
– Som v tomto tábore druhýkrát a je tu veľmi dobre. Bavím sa s animátormi a robím dosť často prekladateľku mladším, ktorí ešte všetko nerozumejú. Moja angličtina je, myslím, dosť dobrá, som s ňou spokojná. Najviac sa mi páčilo maľovanie tričiek a tvorenie v tímoch.