Zdravotné problémy na dovolenke? Riešením je európsky preukaz zdravotného poistenia

PR článok

Leto je čas oddychu aj cestovania. Niekedy však vytúžená a naplánovaná cesta nedopadne podľa predstáv a dovolenku skomplikuje bolestivý zub, zranenie od morského ježka či vyvrtnutý členok. Nečakané nepríjemnosti môžete vyriešiť vďaka tomu, že budete mať pri sebe európsky preukaz zdravotného poistenia (EPZP). Ten vám postačí už aj v elektronickej verzii. Neoceniteľnou pomocou v ťažkých chvíľach je aj komerčné poistenie liečebných nákladov, ktoré je odporúčané uzatvárať pred každou cestou do zahraničia, bez ohľadu na cieľovú destináciu. Domov sa tak vďaka tejto kombinácii nevrátite s mastným účtom od lekára.

Počas minulého roka, od júna do augusta, potrebovalo zdravotnú starostlivosť viac ako tritisíc poistencov Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Najviac ľudí vyhľadalo lekársku pomoc v Českej republike, Nemecku, Taliansku, Francúzsku či Portugalsku. Išlo najmä o lekárske ošetrenia, úhradu liekov či hospitalizácie.

Práve EPZP vás môže „zachrániť“ pred skrátením dovolenky a predčasným návratom na Slovensko. Vďaka nemu môžete čerpať rovnakú zdravotnú starostlivosť ako domáci, pokiaľ preukaz predložíte u zmluvného poskytovateľa zdravotnej starostlivosti. Potrebnú zdravotnú starostlivosť vám tak poskytnú v členských štátoch EÚ, v Nórsku, Lichtenštajnsku, vo Švajčiarsku, na Islande a vo Veľkej Británii. Použiť ho je možné aj na načerpanie neodkladnej zdravotnej starostlivosti v Srbsku, Macedónsku a Čiernej Hore.

Potrebná je aj komerčná poistka

Štáty, v ktorých platí EPZP, nemajú rovnaký systém zdravotného poistenia. Vo viacerých z nich je súčasťou systému aj tzv. povinná spoluúčasť, na ktorú si domáci poistenci pravidelne prispievajú. Keďže z EPZP sú kryté len zdravotné výkony, ktoré sa v danej krajine štandardne uhrádzajú z verejného zdravotného poistenia, poistenci bez komerčnej poistky musia pri čerpaní potrebnej zdravotnej starostlivosti v zahraničí počítať aj s prípadným doplatkom z vlastného vrecka..

Najvýhodnejším krytím pre cesty do zahraničia je preto kombinácia EPZP a komerčného poistenia. Poistenci VšZP ho môžu získať so zľavou až 60 percent. Komerčné poistenie je vhodné mať aj z dôvodu, že EPZP nepokrýva náklady za spoluúčasť poistenca, náklady za prevoz do SR a repatriáciu a tiež náklady pri ošetrení v zdravotníckom zariadení a u poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, ktorí nie sú napojení na miestny systém verejného zdravotného poistenia.

EPZP nestratíte ani nezabudnete

Obávate sa, že európsky preukaz zdravotného poistenia stratíte na dovolenke alebo že ho budete mať v hotelovej izbe, keď sa vám niečo stane na pláži či na turistike? Takéto nepríjemné scenáre už nehrozia. EPZP už nie je potrebné nosiť do zahraničia osobne, postačí jeho elektronická verzia v mobilnej aplikácii VšZP. Okrem EPZP v nej poistenci nájdu aj svoj preukaz poistenca a nepretržite k dispozícii majú aj COVID pas EÚ, certifikáty o očkovaniach proti koronavírusu či informácie o prekonaní tohto ochorenia.
Po novom už so sebou preukaz poistenca, EPZP či COVID pas nemusia nosiť ani mladí od 15 rokov. VšZP im najnovšie rovnako umožnila začať využívať benefity, ktoré im ponúka mobilná aplikácia. Zníži sa tak riziko, že mladý človek stratí dôležité dokumenty v tábore či pri spoznávaní cudzích krajín.