Tradície a zvyky počas Veľkej noci

 

S príchodom jari sa nepochybne spája aj veľkonočné obdobie. Mnohí ste možno nevedeli, že trvá až päťdesiat dní a končí Turícami. Tento rok budeme najstarší a najvýznamnejší kresťanský sviatok, Veľkonočnú nedeľu, sláviť prvého apríla. Počas Veľkej noci sa predovšetkým stretávame s rodinou. Veriaci tiež navštevujú kostol, kde si pripomínajú umučenie, smrť a vzkriesenie Ježiša Krista.

Bahniatka

Pre Veľkú noc sú typické určité zvyky a tradície, ktoré sa však v posledných rokoch trochu vytrácajú. Rovnako pri Veľkej noci nemôžeme zabudnúť na tradičné jedlá, ktoré by nemali chýbať na sviatočnom stole. A ako ste na tom vy? Dodržiavate veľkonočné tradície a zvyky, alebo veľkonočné sviatky prežívate úplne inak? A aké jedlá sú pre vás charakteristické, keď počujete Veľká noc?

   Opýtali sme sa našich spolupracovníkov, aké tradície a zvyky dodržiavajú počas Veľkej noci a aké typické jedlo nemôže chýbať u nich na veľkonočnom stole:

 

Ing. Lukáš MOTYČKA, VoIng. Lukáš MOTYČKA, Vo

– Ako každé sviatky, aj tie veľkonočné prežívam v kruhu rodiny. Tradície a zvyky našej rodiny sú zhodné s tradíciami nášho regiónu. Kúpem len ženy v najbližšej rodine. V rámci slušnosti okúpem mamu, sestru, starkú a potom si spolu posedíme. Na veľkonočnom stole u starkej nechýba pečené jahňa a inak máme na stole klasiku, šunku, šalát, koláče…

 

 

Michal VIŠTÍK, VoMichal VIŠTÍK, Vo

– Tak, ako všade naokolo, naša Veľká noc je klasická, nepripravujeme nič špeciálne. Máme údené mäso, šalát, koláče a obložené misy. Starká ich dokonca pripraví niekedy aj päť rôznych druhov. Chodím okúpať ženy v rodine, oblievam, aj šibem, ale len tak jemne. Veľkonočné sviatky u nás sú o najmä tom, že sa rodina stretne a spolu trochu posedíme.

 

Ing. Marcel RONČÁK, VoIng. Marcel RONČÁK, Vo

– Dodržiavame tie typické slovenské zvyky, pripravujeme tradičné jedlá, údeniny, šalát, koláče, ktoré patria k Veľkej noci. Dodržiavame aj oblievačku vo Veľkonočný pondelok, keďže nám záleží, aby naše ženy boli po celý rok zdravé. Tie mladšie aj vyšibeme a staršie pofŕkame voňavkou. Neodmysliteľnou je tradícia stretávania sa v rodine. Čo sa týka jedál, tak na stole nechýbajú údeniny a šalát.

 

Ing. Ľubomír JUROŠ, TeIng. Ľubomír JUROŠ, Te

– Tradície sa niekedy dodržiavali, no v poslednom období sa už u nás veľmi nedodržiavajú. Keďže mám dve dcéry, tak nechodievam ani kúpať, ale doma ich samozrejme aj s manželkou oblejem. Na sviatočnom stole máme štandardné veľkonočné jedlá, neodmysliteľné sú šalát a šunka. Počas veľkonočných sviatkov sa však snažíme využiť čas na pobyt vonku, užívame si ešte najmä bežky.

 

Ing. Marek HANZLOVIČ, EzIng. Marek HANZLOVIČ, Ez

– Veľká noc u nás je tradičná, ako všade v našom regióne a okolí. Jeme šalát, šunku, samozrejme zákusky a iné dobroty. Z tradičných jedál nemôže na stole chýbať určite ani niečo údené. Keďže máme dvoch synov, chodíme aj po kúpaní, ale len po rodine, kde dodržiavame hlavne šibanie. Určite je dôležité počas sviatkov stretnúť sa hlavne s rodinou.

 

Ing. Dominika SKALOŠOVÁ, PpIng. Dominika SKALOŠOVÁ, Pp

– V našej rodine sú sviatky Veľkej noci klasické, jeme šunku, šalát, nič špeciálne. Aj oblievačka vo Veľkonočný pondelok prebieha klasicky, ale my v poslednej dobe tento deň využívame radšej na pobyt vonku. Radi chodíme do prírody, na turistiku a tak musím len dúfať, že počasie počas nadchádzajúcich dní nám bude priať a budeme môcť ísť niekde vonku.

 

Mgr. Dominika BARABÁŠOVÁ, PpMgr. Dominika BARABÁŠOVÁ, Pp

– My na Veľkú noc podávame ryby, vajíčka, šalát a tradičný u nás je aj jarný koláč. Máme svoje zvyky, nedodržiavame tie tradičné. Uprednostňujeme pobyt vonku, ak bude ešte sneh, určite pôjdeme na bežky so známymi. Pre nás sú tieto sviatky príležitosťou, aby sa stretla rodina. Šibačky a oblievačky veľmi nemusíme. Len aby nám počasie vyšlo.