Zo sveta ocele

 

Brusel uvalil clá na nehrdzavejúcu oceľ z Číny

Zdroj: finweb.hnonline.sk

Európska komisia (EK) oznámila, že uložila antidampingové clá na nehrdzavejúcu oceľ pôvodom z Číny. Ide o opatrenie prijímané v dôsledku vyšetrovania, ktoré potvrdilo, že čínski výrobcovia ponúkali tento tovar na trhy EÚ za dampingové ceny.

Komisia už v auguste 2017 zaviedla dočasné clá na tento výrobok, aktuálne rozhodnutie však znamená zvýšenie dovozných ciel v rozsahu od 17,2 do 27,9 percenta na obdobie nasledujúcich piatich rokov.

Nehrdzavejúca oceľ sa používa hlavne v stavebníctve, strojárstve, pri výrobe zváraných rúr a rúrok a domácich spotrebičov.

Hodnota trhu s antikoróznou oceľou sa v EÚ odhaduje na 4,6 miliardy eur ročne, z čoho 20 percent predstavujú dodávky od čínskych výrobcov.

Prijaté opatrenia majú za cieľ čeliť tlaku na znižovanie predajných cien, čo výrobcom z EÚ spôsobuje značné finančné problémy, najmä výrobcom z Belgicka, Francúzska, Holandska a Poľska.

Komisia pripomenula, že oceliarsky sektor je životne dôležitým odvetvím pre hospodárstvo EÚ, má ústredné postavenie v globálnych hodnotových reťazcoch a poskytuje pracovné príležitosti pre státisíce európskych občanov.

EÚ v súčasnosti eviduje 53 antidampingových opatrení týkajúcich sa výrobkov z ocele a železa, z toho je 27 výrobkov pôvodom z Číny.

 

Donald Trump podpísal zavedenie ciel na dovoz ocele a hliníka

Zdroj: aktuality.sk

Americký prezident Donald Trump podpísal vo štvrtok, 8. marca 2018, vo Washingtone zavedenie ciel na dovoz ocele a hliníka, čím podľa vlastných slov splnil svoj hlavný sľub z predvolebnej kampane. Informovala o tom agentúra AP.

Trump uviedol, že pracovníci v oceliarskom a hlinikárskom priemysle boli zradení, ale „teraz je už s touto zradou koniec“.

Politici podľa neho už roky nariekali nad poklesom v tomto priemysle, ale nikto nepristúpil k činom. Pri podpise verejných vyhlášok v Bielom dome boli prítomní viacerí pracovníci v oceliarstve a zástupcovia administratívy.

Americký prezident uviedol, že 25-percentné clo sa bude týkať dovozu ocele a 10-percentné dovozu hliníka do USA.

„Opatrenia sa začnú uplatňovať približne o 15 dní“, dodal s tým, že Kanada a Mexiko by mohli byť z tohto plánu vyňaté, ale to bude závisieť od výsledkov opätovného prerokovania Severoamerickej dohody o voľnom obchode (NAFTA).