Bilancia našich lyžiarov v roku 2017

Členovia Lyžiarskeho oddielu ŠK Železiarne Podbrezová dosiahli v roku 2017 vynikajúce výsledky nielen na domácej scéne, ale aj v zahraničí. Spomedzi všetkých 25 športovcov reprezentujúcich zjazdové lyžovanie najväčší úspech zaznamenala Alica Surová, ktorá v kategórií starších žiačok jednoznačne vyhrala Slovenský pohár a zabezpečila si tak miestenku v slovenskej reprezentácii.  V kategórií starších žiakov obsadil 3.miesto v Slovenskom pohári Ján Sanitrár, ktorý síce ani raz nezvíťazil, ale celkovo stál na pódiu až 8 krát a taktiež je členom slovenskej reprezentácie. V budúcom roku nás bude reprezentovať v juniorskej kategórii.

Na medzinárodných FIS pretekoch v obrovskom slalome žiačok v talianskej Folgarii (neoficiálne majstrovstvách sveta v tejto kategórii) sa Alica umiestnila na výbornom 7. mieste a J. Sanitrár skončil na peknom 27. mieste. V apríli sa obaja v rovnakej disciplíne postavili na štart FIS pretekov v talianskom Abetone, kde si A. Surová ešte polepšila o jednu priečku a skončila na 6. mieste a J. Sanitrár obsadil 37. miesto. Na záverečných pretekoch sezóny vo francúzskom Val d`Isere obsadil J. Sanitrár v konkurencii 104 pretekárov v disciplíne super G výborné 9 miesto.

V celkovom hodnotení družstiev kategórie žiakov v Slovenskom pohári sme obsadili veľmi pekné 5.miesto, k čomu prispeli svojimi výkonmi aj ostaní členovia lyžiarskeho oddielu, za čo im patrí srdečná vďaka.

Keďže lyžiarska sezóna pretekárov lyžiarskeho oddielu trvá od decembra do apríla, všetko závisí samozrejme od počasia, tak sa naši pretekári snažia využiť  zvyšok roka na prípravu, ktorú väčšinou absolvujú vo vysoko položených  talianskych a rakúskych lyžiarskych strediskách. Počas letných mesiacov však nie je možné trénovať na prírodnom snehu a tak sa niektorí naši zverenci pripravujú na sezónu v litovskom meste Druskininkai, kde je moderná hala so zasneženým kopcom a lanovkou v dĺžke zhruba 400 metrov.

V novej sezóne bude lyžiarsky oddiel spolu reprezentovať 23 pretekárov v kategóriách predžiaci, žiaci, juniori a masters. Vzhľadom na nastávajúcu sezónu, ktorá už mala byť v plnom prúde, však boli odložené prvé preteky Slovenského pohára z dôvodu nepriazne počasia, ale dúfame, že sa to skoro zmení a budeme môcť nadviazať na pozitívne výsledky z minulého roka.

Ján Sanitrár (2.miesto) bude v budúcej sezóne reprezentovať juniorov.