Zo sveta ocele

 

Výroba ocele v Česku spadla pod päť miliónov ton
Zdroj: Správy. E15.cz
Po minuloročných modernizáciách očakávajú tento rok obe veľké české oceliarne, v Ostrave a Třinci, rast výroby na úroveň z roku 2015. Zatiaľ čo spotreba ocele v Európe rastie, jej výroba v Česku minulý rok klesla o pätnásť percent, na 4,55 milióna ton. Prvýkrát od roku 2009 domáca produkcia klesla pod päť miliónov ton. Vyplýva to zo štatistík Oceliarske únie, ktorá združuje hlavné české oceliarne. Výpadok vo výrobe nastal kvôli rekonštrukciám, ktoré boli naplánované skôr, a modernizáciám v oboch veľkých tuzemských oceliarňach. Na pokles mali najväčší dopad odstávky v ostravskej hute ArcelorMittal, kde vlani z oceliarne vytieklo 1,8 milióna ton ocele. O rok skôr firma vyrobila o 700 tisíc ton viac. Kvôli rekonštrukcii, ktorá stála 320 miliónov korún, bola na jar minulého roku odstavená jedna z aktívnych vysokých pecí na štyridsaťpäť dní. „Ďalšou príčinou výpadku výroby boli opravy tandemovej pece a investície do jej modernizácie (zavedenie novej technológie chladenia). Potrebovali sme viac času na prevádzkové skúšky,“ uviedla hovorkyňa firmy Barbora Čierna-Dvořáková.

 

ArcelorMittal zdvihol zisk o 157 percent

 Oceliarska skupina ArcelorMittal zarobila v minulom roku 4,6 miliardy dolárov. V porovnaní s rokom 2016 čistý zisk zvýšila o 157 percent. V Európe firma zdvihla prevádzkový zisk o 42,3 percenta na 3,6 miliardy dolárov. Európsku výrobu ocele a oceliarskych výrobkov zvýšila o necelé dve percentá, na celkových 40,9 milióna ton. ArcelorMittal očakáva, že európsky trh v tomto roku vzrastie o jedno až dve percentá, predovšetkým vďaka silnému odbytu v strojárskom priemysle a stavebníctve.

V Třineckých železiarňach vlani dokončili investíciu za 700 miliónov korún. Investovali do modernizácie prevádzky, kde valcujú najťažšie oceľové profily. Firma zároveň rekonštruovala čistiareň vysokopecného plynu. „Nakoniec sme kvôli rekonštrukciám znížili výrobu medziročne len o päťdesiat tisíc ton,“ hovorí generálny riaditeľ Třineckých železiarní Jan Czudek. ArcelorMittal výrazne zvýšil zisk a po dvoch rokoch vyplatí dividendu.

V tomto roku by sa výroba v ArcelorMittal mala dostať na úroveň 2,3 milióna ton a v Třinci na 2,57 milióna ton ocele. Celkovo by sa v Česku malo vyrobiť zhruba toľko ocele ako v roku 2015. Situácia na trhu oceliarom praje. Podľa európskej oceliarskej asociácie Eurofer by mala tento rok spotreba ocele v Európe rásť o 1,5 percenta. „Dopyt rastie v celom sortimente, od drôtov cez koľajnice až po tyče. Na zariadeniach, ktorými disponujeme, by sme mohli výrobu zdvihnúť zhruba o sto tisíc ton, „dodáva Czudek. ArcelorMittal si pochvaľuje odbyt dlhých výrobkov. Pri maximálnom vyťažení kapacít je schopný vyrábať 2,5 milióna ton ocele ako v roku 2016.

Oceliari uvádzajú, že v súčasnosti aj pri raste dopytu, je vývoj na trhu zdravší ako v predkrízovom období. Vtedy totiž dopyt hnala aj špekulácia spotrebiteľov o ďalšom raste cien oceliarskych výrobkov. Preto zvyšovali zásoby v skladoch. To sa dnes nedeje a firmy odoberajú také množstvo, aké pre svoju produkciu potrebujú.

 

Voestalpine investuje

Zdroj: Oceľ východu

Najväčší svetový producent laserom zváraných polotovarov v rakúskom Linzi plánuje ďalej zvýšiť výrobu pre automobilový sektor v rámci programu ľahkých konštrukčných riešení. Podľa analytikov sa očakáva, že globálny trh v tomto sektore vzrastie do roku 2025 na sto miliárd eur, čo by malo priniesť aj päťdesiat nových pracovných príležitostí vo výrobných prevádzkach spoločnosti Voestalpine AG. Ako informoval server Steel Times International, podľa člena manažmentu spoločnosti Petra Schwaba je za týmto úspechom nielen inovatívna technológia, ale aj vysoko kvalifikovaní zamestnanci. Laserom zvárané polotovary sa používajú najmä tam, kde výrobcovia automobilov potrebujú dosiahnuť vyššiu bezpečnosť a zároveň nižšiu hmotnosť.

Produkcia ocele rastie

Produkcia surovej ocele v Číne v roku 2017 vzrástla o tri percentá, na 832 miliónov ton a v roku 2018 sa očakáva ďalší nárast o 0,7 percenta, a to najmä vďaka zvýšeniu výroby hlavných producentov, ktorí sa tak snažia kompenzovať výpadok po zavretí niektorých zastaraných a nelegálnych hutníckych prevádzok vládou v Pekingu. Informovala o tom agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z vládnych úradov. Zároveň sa predpokladá, že v tomto roku v Číne vzrastie aj domáci dopyt po oceli, asi o štyri milióny ton, na zhruba 726 miliónov ton. Čínsky export oceľových výrobkov v roku 2017 dosiahol približne 63 miliónov ton, pričom v tomto roku sa očakáva nárast vývozu o necelé jedno percento.