Zo sveta ocele

 

Oceľ – šampión recyklovania 

   Oceľ je jedným z najľahších materiálov na recykláciu. Dôvodom je jednoduchosť separácie ocele od ostatného odpadu, za čím stojí jej magnetická vlastnosť. Recyklácii ocele napomáha aj skvelo etablovaný trh so šrotom. Recyklovanie ocele spotrebuje približne tretinu energie potrebnej na výrobu novej ocele z nerastných surovín. Odhaduje sa, že k dnešnému dňu recyklujeme vyše 85 percent oceľových produktov, ktorým sa skončila životnosť. Je to približne 630 miliónov ton ocele ročne, čo je viac ako všetky ostatné recyklované materiály dokopy. To robí z ocele šampióna recyklácie.

 

Čína odpovedá Trumpovi

Čína oznámila, že zavedie nové clá na dovoz mäsa, ovocia a iných výrobkov z USA, ako odvetné opatrenie za dane na dovoz ocele a hliníku, schválené americkým prezidentom Donaldom Trupom, informovala agentúra AP.

   Čínska komisia pre colné tarify zvyšuje colnú sadzbu ôsmich výrobkov dovážaných z USA, vrátane bravčového mäsa, o 25 percent. Taktiež zavádza nové 15-percentné clo na 120 komodít dovážaných z USA, vrátane ovocia.

 

Ohradilo sa aj Rusko

Rusko po Číne, Európskej únii a ďalších krajinách podalo Svetovej obchodnej organizácie (WTO) sťažnosť na clá na dovoz ocele a hliníka do USA.

   Moskva argumentuje, že Washington síce ako dôvod ich zavedenia spomína národnú bezpečnosť, ale v skutočnosti sú to ochranné clá, vyplýva z listu, ktorý vo štvrtok zverejnila WTO.

   Rusko, podobne ako EÚ, požaduje rokovania s USA a ponecháva si otvorené všetky ďalšie možnosti.

   Podľa pravidiel WTO sú za určitých podmienok možné „kompenzačné opatrenia“, keď nejaká krajina zavedie ochranné clá. Medzi ne patria napríklad clá v rovnakom objeme na exportné produkty tohto obchodného partnera. EÚ chce zaviesť takéto clá na americkú whisky a motorky.

   Spomínané clá USA vo výške 25 percent na dovezenú oceľ a 10 percent na hliník platia od 23. marca.