Predstavujeme vám Emu Kapustovú, bronzovú medailistku z mládežníckych majstrovstiev sveta v biatlone

„Môj najväčší biatlonový sen je víťazstvo na zimnej olympiáde“

 

Ema Kapustová je žiačkou tretieho ročníka Súkromnej spojenej školy ŽP, ktorá reprezentuje nielen našu školu, ale aj Športový klub Železiarne Podbrezová v biatlone. Koncom februára zaznamenala dosiaľ najväčší úspech vo svojej doterajšej kariére, keď získala bronz vo vytrvalostných pretekoch na mládežníckych majstrovstvách sveta v biatlone. O tomto úspechu sme vás už informovali, v aktuálnom čísle vám predstavujeme našu úspešnú biatlonistku trochu bližšie.

 

Ema Kapustová pózuje s bronzovou medailou z mládežníckych majstrovstiev sveta v biatlone. Foto: I. Stančík

 

Koncom februára si v rakúskom Obertilliachu získala senzačnú medailu vo vytrvalostných pretekoch, ktorá mala bronzový lesk. Očakávala si, že sa ti na šampionáte bude dariť najviac práve v tejto disciplíne?

– Nemám svoju obľúbenú disciplínu, keďže každá je niečím výnimočná a iná. V tom je podľa mňa krása biatlonu. Na každé preteky dávam rovnaký dôraz a vždy sa plne koncentrujem. Zároveň si užívam možnosť reprezentovať Slovensko na medzinárodných súťažiach. Prvýkrát som strelila štyri nuly, čo ma veľmi potešilo. Konečne som predviedla to najlepšie, čo viem. Mrzí ma, že som si na tieto preteky vybrala nesprávnu štruktúru lyží, čo ma v konečnom dôsledku trochu brzdilo na trati. Samozrejme, v konečnom dôsledku som mala z bronzovej medaily obrovskú radosť.

Naša biatlonistka počas streľby vo vytrvalostných pretekoch na mládežníckych majstrovstvách sveta v Obertilliachu. Foto: I. StančíkAko vyzerali tvoje ďalšie štarty a ako ich hodnotíš s odstupom času?

– V rýchlostných pretekoch som si dobrý výsledok pokazila na strelnici, čo ma trochu mrzí. Ale možno práve to bolo nakopnutím do stíhacích pretekov, kde sa mi išlo výborne bežecky aj strelecky. Celkovo som z týchto pretekov mala ešte lepšie pocity ako z mojich bronzových.

A celkové zhodnotenie tohtoročných mládežníckych MS z tvojho pohľadu?

– S týmto šampionátom som nadmieru spokojná. Okrem individuálnych štartov som bola aj členkou štafety junioriek a som veľmi rada, že som mala možnosť pomôcť dievčatám k deviatemu miestu.

Vráťme sa teraz na začiatok. Prečo si sa rozhodla práve pre biatlon, čo ťa k tomu viedlo a ako vyzerali tvoje začiatky?

– S biatlonom som začala u nás doma, v Revúcej. Mamka prišla s návrhom, či sa nechcem ísť pozrieť na tréning biatlonistov. Išla som a tréner ma poslal behať s babami, ktoré boli odo mňa o dva roky staršie. Stíhala som za nimi, aj keď dovtedy som beh nejako veľmi netrénovala. Robila som rôzne športy, hlavne tenis, ktorý som hrávala približne desať rokov. Po dvoch týždňoch tréningu som šla na prvé biatlonové preteky. Vtedy tréner zistil, že som mladšia o dva roky od ostatných báb. Zasmiali sme sa a jemu sa nechcelo veriť, že stíham za ostatnými úplne v pohode. Dokonca som ich niekedy aj predbehla. Každým dňom ma biatlon bavil viac, preto som sa pri ňom rozhodla ostať. Musím poďakovať svojim bývalým trénerom z revúckeho klubu. Aj vďaka nim som teraz tam, kde som.

Spomenieš si na svoje úplne prvé biatlonové preteky?

Ema Kapustová na trati– Prvé preteky boli u nás v Revúcej a bolo to v letnom biatlone. Skončila som tuším piata obidva dni. Bola som rada, že som neskončila posledná, ale zároveň som bola smutná, že som nebola na stupni víťazov. Odjakživa som totiž bola súťaživý tip. O dva týždne na to boli ďalšie preteky, kde som všetkých prekvapila a skončila som tretia. To bol moment, ktorý ma definitívne nakopol a už ma nikto nezastavil v mojom rozhodnutí ostať pri tomto športe. Odvtedy som sa skoro pravidelne umiestňovala na popredných priečkach a zbierala skúsenosti nielen z domácich, ale neskôr, v dorasteneckom veku, aj zo zahraničných súťaží.

Prečo si sa rozhodla pre štúdium v našej škole?

– Bol to taký zlomový bod v mojej kariére. Rozhodla som sa pre Súkromné gymnázium ŽP, pretože mi to ponúkalo lepšie podmienky na tréning a zároveň to bola asi jediná možnosť, ako čo najlepšie skĺbiť vzdelanie so športom. Biatlonový oddiel ŠK Železiarne Podbrezová dosahoval na pretekoch jedny z najlepších výsledkov, čo bolo tiež jedným z dôvodov, prečo ísť tam. Videli sme v tom s rodičmi veľkú perspektívu do budúcnosti. Takisto je to blízko nášho Národného biatlonového areálu v Osrblí, ktorý je zároveň jediným na Slovensku.

Aké sú tvoje športové sny? Čo by si raz chcela v biatlone dosiahnuť?

– Môj najväčší biatlonový sen je víťazstvo na zimnej olympiáde.

Máš nejaký obľúbený citát alebo motto?

– Áno, mám a znie takto: „Budúcnosť patrí tým, ktorí veria v krásu svojich snov.“

Aký je tvoj biatlonový, prípadne športový vzor?

– Mám ich viacero, ale medzi najväčšie vzory patria Gabriela Soukalová, Daria Domracheva, Anastasia Kuzmina, Dorothea Wierer a z mužov je to Martin Fourcade.