Ako bojovať s jarnou únavou?

 

MUDr. A. Béderová, CSc.

Jedno z ročných období – jar, je veľmi často sprevádzaná subjektívne nepríjemným pocitom, tzv. jarnou únavou. Ide o komplexný stav celého organizmu, nie je to ochorenie orgánové, a preto jarná únava nie je klasifikovaná ako choroba.

Výraznejšie tento stav pociťujú osoby stredného a staršieho veku. Mladý, zdravý organizmus sa uvedeným tlakovým a teplotným zmenám prispôsobí pružnejšie. Príznaky jarnej únavy sú všeobecne známe – subjektívny pocit fyzickej a psychickej vyčerpanosti, bolesť hlavy, závrate, ospalosť, zlá nálada, podráždenosť. Vyčerpaný organizmus je náchylnejší k infekčným ochoreniam, alergickým reakciám, ochoreniam dýchacích ciest a často sa opäť prihlásia príznaky vredovej choroby žalúdka a dvanástorníka.

Aké sú však príčiny tohto stavu a čo môžeme v rámci prevencie proti tomu robiť? Za hlavnú príčinu možno považovať nedostatok telesného pohybu počas zimných mesiacov, naše telo zlenivelo. Leňošenie je často sprevádzané nežiadúcim prírastkom na telesnej hmotnosti. Prispieva k tomu aj strava, ktorá je v zimnom období spravidla energeticky výdatnejšia a hlavne mastnejšia.

Naopak, spotreba ovocia a zeleniny je v zimnom období obmedzená a príjem ochranných faktorov deficitný. Ovocie a zelenina sú totiž významným zdrojom takmer všetkých vitamínov, mnohých minerálnych látok, vlákniny, ale tiež flavonoidov, ktoré posilňujú účinky vitamínu C a pôsobia antioxidačne, mnohých enzýmov, ktoré podporujú tráviace procesy a metabolické reakcie v organizme. Zásoby ochranných faktorov sú v organizme väčšinou obmedzené a často sú po zimných mesiacov celkom vyčerpané. V prípade, že nie je zabezpečený ich trvalý a dostatočný prísun, môže sa pocit únavy a sklon k infekciám zvýšiť.

Ako bojovať proti jarnej únave? Každodenný a dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, dodržiavať zásady správnej, pestrej, ale striedmej výživy s dostatočným príjmom ochranných živín, primerane veku športovať a relaxovať, dodržiavať pravidelný denný režim s dostatkom spánku. Ale hlavne – nalaďte sa na optimistickú strunu, veď je jar. Poznáte niečo krajšie?