Prichádza leto a slnečné lúče sú čoraz silnejšie. Sú síce nebezpečné, ale slnko nás zohrieva a nabíja pozitívnou energiou. Navyše, dobíja nás vitamínom D. Nemôžeme sa mu preto strániť. Treba však poznať, ako sa opaľovať tak, aby vám slnečné lúče neuškodili. Pokožke veľmi prospieva slnečné žiarenie, ale len v prípade, že je primerané. Ak svoj pobyt na slnku preženiete, pokožka sa sfarbí do červena, môžete mať úpal prejavujúci sa nevoľnosťou, vracaním, závratmi. Spálená koža je vysušená a zhrubnutá. Slnko spôsobuje množenie pigmentových buniek, stmavnutie kože, jej zhrubnutie a urýchľuje starnutie pokožky. Podporuje prehĺbenie a vznik nových vrások a rozširovanie cievok.
Zásady správneho opaľovania sa
- Opaľujte sa primerane, pretože slnko má vplyv na predčasné starnutie pokožky.
- Čím vyššiu ochranu budete používať pri opaľovaní, tým lepšie.
- Nezabúdajte na pokrývku hlavy, klobúky sú v móde. Aj šatky na hlavu!
- Používajte kvalitné slnečné okuliare so 100 percentnou ochranou proti UV žiareniu.
- Medzi 11 a 15 sa vyhýbajte priamemu slnečnému žiareniu, vtedy je najintenzívnejšie.
- Doprajte pokožke čas a pripravte ju na pobyt na slnku, pozvoľna!
- V prípade spálenia, kedy je koža začervenaná a bolestivá, pomôžu chladiace emulzie. V prípade, že máte pľuzgiere, navštívte lekára.
- Natierajte sa viackrát počas dňa.
- Po kúpaní sa vždy osušte.
- Prípravky na opaľovanie používajte aj keď je zamračené.
- Prípravky na opaľovanie držte v chlade.
- Zvýšenú pozornosť venujte pokožke na tvári a nezabúdajte ani na pery.
- Natrite sa aspoň pol až trištvrte hodiny predtým, ako vyjdete na slnko.
- Natrite si ušnice a na nos radšej použite dvojitú dávku krému.
- Aj ak máte vode odolný krém na opaľovanie, vždy, keď vyjdete z vody, sa osušte a znova natrite.
Čo robiť, ak to preženiete
Ak pokožka sčervenie, treba na ňu aplikovať krém s panthenolom, aloe vera, schladiť ju obkladmi, vlhkými uterákmi, výborný je jogurt aj potieranie smotanou.
Koľko vody denne vypiť
Nie je možné stanoviť jednotné číslo, ktoré by platilo pre všetkých bez rozdielu. Vo všeobecnosti sa odporúča prijať aspoň dva litre vody denne. Tekutiny prijaté v strave sa do tohto čísla nezapočítavajú. Ďalšie používané pravidlo je – na každých 10 kg váhy prijať 4 decilitrov vody, pričom dve tretiny z tohto množstva treba vypiť dopoludnia. V horúcich letných dňoch je dôležité príjem tekutín zvýšiť nielen prostredníctvom samotných tekutín, ale aj konzumácie šťavnatého ovocia a zeleniny (vhodný je napríklad červený melón).
Ako zistíte, či pijete dosť
Najčastejšie sa ľudia dopúšťajú v rámci pitného režimu zásadného omylu – pijú až vtedy, keď pociťujú smäd. Je to chyba! Piť treba pravidelne a najlepšie po dúškoch, aby neboli jednorazovým príjmom veľkého množstva tekutín príliš zaťažené obličky. Najlepším kontrolným mechanizmom dostatočného pitného režimu je farba moču. Bezfarebný a dožlta sfarbený moč je dobrým znamením – pijete dostatočne. Naopak, tmavý moč, ktorý zapácha, signalizuje nedostatok tekutín. Nedostatočný príjem vody môže spôsobiť dehydratáciu. Veľakrát si neuvedomujeme, že únava, nedostatok energie alebo problémy s koncentráciou môžu byť spôsobené práve nedostatkom tekutín. Len si spomeňte, ako ste naposledy únavu v práci zaháňali pitím kávy, alebo sladkou tyčinkou! Pritom si váš organizmus „pýtal“ len obyčajnú vodu!
Zásady príjmu tekutín
- Dodržiavať pitný režim sa treba naučiť. Zo začiatku sa k pitiu vody možno budete nútiť, ale postupom času sa pre vás stane samozrejmosťou.
- Začnite hneď ráno. Po prebudení vypite dva poháre vlažnej vody.
- Pociťujete intenzívny hlad? Najskôr sa napite vody. Smäd je niekedy prezlečený za hlad. Čím je človek starší, tým častejšie býva smäd nesprávne interpretovaný ako hlad.
- Pite priebežne po celý deň. Ak vás začne smädiť, je to zlé znamenie. Organizmu už v tej chvíli tekutiny chýbajú.
- Odporúčaný príjem tekutín zvýšte počas horúcich letných dní, pri športe a aj pití nápojov s obsahom kofeínu (káva, čierny čaj). Platí to aj v prípade, že jete veľa slaných jedál, vlákniny a proteínov.
- Hodinu pred a hneď po športovom výkone vypite aspoň pohár vody, v prípade horúčav alebo intenzívnej aktivity pite aj počas tréningu.