Záver sezóny z pohľadu hlavného trénera Karola  Praženicu

Ak sa z chýb dokážeme poučiť, môžeme byť opäť úspešní

 

Záver sezóny z pohľadu hlavného trénera Karola  PraženicuDo pozície trénera ste boli menovaný 5 zápasov pred koncom súťaže, keď sa mužstvu nedarilo. Po vašom príchode Podbrezová dva zápasy vyhrala. Dalo sa na víťaznej vlne zviezť aj dlhšie?

-Ťažko povedať, hoci je pravda, že po mojom príchode boli dve víťazstvá a remíza na pôde silnej Dunajskej Stredy. Dobré výsledky sme však mali potvrdiť aj v domácom zápase s Ružomberkom, no nestalo sa. Možno že sme ten zápas nezvládli v hlavách, asi nám chýbal väčší kľud v zakončení, keďže sme si šancí vypracovali dosť.

 

Futbalový klub Železiarne Podbrezová

Čomu pripisujete fakt, že záver sezóny už mužstvo nezvládlo?

-Najviac ma mrzí domáci zápas s Ružomberkom. Boli sme v ňom lepší, vypracovali sme si dostatok gólových šancí a aj štatistiky jasne hovorili v náš prospech. Mužstvu môžem vytknúť akurát prvý polčas, v ktorom sme sa Ružomberčanom prispôsobili. Oni prišli do Podbrezovej so zámerom nedostať gól a udržať si jednobodový náskok, ktorý mali pred nami. Tomu prispôsobili aj celý spôsob hry. V druhom polčase sme už na trávniku dominovali, no v závere sme, paradoxne, inkasovali gól. Tlak na mužstvo bol dosť silný, veď po jeseni pasovala futbalová verejnosť Podbrezovú jednoznačne na postupovú priečku, no ako rýchlo mužstvo na jeseň rástlo dobrými výsledkami, tak rýchlo padalo na jar prehrami. Posledný zápas v Žiline, ktorá už bola majstrom a chcela na domácom trávniku osláviť s fanúšikmi titul víťazstvom, pri jej kvalite, či výhode umelého trávnika, bolo víťazstvo a zisk bodov náročnou úlohou. Žilina bola lepším mužstvom a hoci sme s ňou do 82. minúty mali zápas dobre rozohraný, nakoniec bol výsledok trošku krutý. Rozhodujú však góly,  tak v prípade Žiliny, ako predtým doma s Ružomberkom.

 

Napriek krátkemu času, ktorý ste pri mužstve, skúste zhodnotiť jeho účinkovanie v najvyššej súťaži na Slovensku.

-Mesiac je krátka doba na to, aby som bol objektívny. Podbrezovú som dovtedy vnímal skôr ako fanúšik. Nevýhodou, oproti ostatným súperom, ktorí v závere bojovali s Podbrezovou o pohárové priečky, bola šírka kádra. Celú jar mužstvo odohralo oklieštené o zranených hráčov a tréneri museli často alternovať jednotlivé posty, a tak sa aj tento fakt musel prejaviť vo výsledkoch. Mužstvo bolo zdravé z hľadiska hladu po úspechu, no v závere sa prejavil aj nedostatok skúseností. Nebudeme si klamať, no hráči Podbrezovej nemajú toľko skúseností z ťažkých ligových zápasov, ako tomu bolo u mužstiev, ktoré bojovali o spomínané pohárové priečky. Nehovorím, že hráči sú horší, no záver súťaže potvrdil, že aj skúsenosti majú váhu na výsledku. Ale na druhej strane si z tejto situácie treba vziať to dobré a poučiť sa. Ak na jeseň zdobila výsledky Podbrezovej najmä obrana, tak na jar mužstvo dostávalo lacné góly a často jednogólovým rozdielom prichádzali o dôležité body. Každé zaváhanie súperi skúsene trestali, no ak sa z toho dokážeme do budúcnosti poučiť, môžeme byť opäť úspešní.

 

Každý tréner má charakteristické črty tréningových procesov. Kedy začína letná príprava a aké bude mať hlavné ciele? Na čo sa zameriate najviac?

-Chcem, aby boli tréningy pre hráčov zaujímavé, aby ich ľahšie zvládali. Tréningové dávky nie sú v letnej príprave tak výrazné ako v zimnej, ktorá je dlhšia a fyzicky náročnejšia. No aj počas leta musia tréningy obsahovať fyzické zaťaženie určitej intenzity. Začiatok prípravy, ktorá odštartuje 14. júna, bude viac-menej všeobecný, hráči sa po dovolenkách musia dostať na istú záťažovú úroveň. No do začiatku súťaže by som čas rád využil najmä na hru s loptou, nielen na zvýšenie fyzickej kondície. Súťaž bude od novej sezóny iná, mení sa jej model a nebude toľko zápasov na to, aby sme na jar dobiehali, čo v začiatku stratíme. Zatiaľ je ešte dosť otáznikov nad zmenami v kádri, ktoré sa týkajú tak odchodov, ako aj príchodov, či dĺžky rekonvalescencie súčasných maródov. Verím však, že sa v najbližšom období podarí tieto otázniky zodpovedať a nám sa v tréningoch podarí zapojiť do procesu aj nových hráčov tak, aby sme sa mohli detailnejšie venovať obrannej, prechodovej, či útočnej fáze. Je dôležité, aby si hráči na seba zvykli a dostal sa im do krvi aj spôsob hry. Verím, že sa to podarí, aby sme boli čo najskôr pripravení vstúpiť do súťaže.