Tip na víkend – Horné Pršany

 

Obec Horné Pršany sa nachádza neďaleko Banskej Bystrice a svojou polohou poskytuje ideálny vstup do Kremnických vrchov. Z obce vedú dva náučné chodníky, informujúce o flóre, faune a o historických alebo iných prírodných zaujímavostiach. Sú to:

Rozhľadňa Lažtek1. Horné Pršany – Lažtek, rozhľadňa. Cestu k rozhľadni začíname na konci obce vpravo po žltej turistickej značke. Je spestrená štyrmi informačnými tabuľami, ktoré nás oboznamujú so zaujímavosťami obce a jej okolia. Náučný chodník je ukončený pod vrcholom kopca Lažtek, na ktorom sa nachádza deväť metrov vysoká drevená rozhľadňa s vyhliadkovou plošinou. Bola vybudovaná v roku 2017 a vystúpime na ňu rebríkom. Odmenou nám je nádherný výhľad na samotnú obec, Banskú Bystricu, ale aj na Poľanu a Nízke Tatry. Na rozhľadni je umiestnená aj panoramatická fotografia s vyznačenými názvami vrchov, ktoré vidíme. Pokračujeme ešte ďalej po žltej turistickej značke k skalnému útvaru Čertova skala. Po desiatich minútach nás krátka značená odbočka priviedla do lesa, v ktorom sa ukrýva táto skala. Vznikla selektívnym zvetrávaním sopečnej lávy z vulkanickej činnosti. Má tvar skalného hríbu, pevne spojeného s podkladom. Je zaujímavým prírodným úkazom, ktorý stojí za návštevu.

2. Horné Pršany – Kremenia. Náučný chodník vedie po žltej turistickej značke vľavo na konci obce k prírodnej pamiatke Kremenia, v ktorej sa nachádzajú štyri veľmi zaujímavé jaskyne. My sme si pozreli Kremenú jaskyňu. Je slovenským unikátom medzi jaskyňami, lebo sa nachádza v kremeni. Má päť vchodov a jeden z nich vytvára skalné okno. Pôvod jej vzniku sme sa dozvedeli na jednej z tabúľ popri ceste a je datovaný pred obdobie sopečnej činnosti. V okolí sa nachádzajú aj ďalšie jaskyne – Horná Kremenia, Chalcedónová jaskyňa a Opálová jaskyňa.

Pokračovaním po vyznačenom turistickom chodníku popri rozhľadni je možnosť sa dostať na ďalšie zaujímavé miesta Kremnických vrchov ako sú Horná skala, Velestúr, sedlo Tri kríže alebo turistická ubytovňa Hostinec.