Ovzdušie kaliarne prospieva kvetom

 

Vďaka záľube Pavla Komoru v kaliarni vládne pozitívna energia. Jeho pýchou je aj zmijovec, ktorý akurát zakvitol (foto dole). Foto: súkromný archív

 

Pavol Komora sa vyučil za mechanika strojov a zariadení a v podbrezovských železiarňach pôsobí už tridsaťtri rokov. Začínal ako brusič a už deväť rokov pracuje v kaliarni ako kalič. Jeho práca súvisí s chemicko-tepelným spracovaním kovov. Vo voľnom čase sa rád bicykluje a s manželkou podnikajú rôzne cyklotúry alebo chodia na turistiku. Má však aj ďalšiu záľubu, vďaka ktorej zveľaďuje pracovné prostredie s nesporne pozitívnym účinkom na fyzické i psychické zdravie svojich spolupracovníkov.

ZmijovecSo svojím koníčkom, pestovaním kvetín, začínal pred dvadsiatimi rokmi, keď odchádzal do starobného dôchodku jeho spolupracovník, ktorý s pestovaním zelene na pracovisku začal. Dnes každého, kto do kaliarne vstúpi, upúta množstvo kvetov. Všetky sú krásne a svojím spôsobom zaujímavé, veď pestuje čínske ruže, strelície, palmy, banánovník, ale aj bežný lopatkovec, o ktorom málokto vie, že je to nielen dlho kvitnúci izbový kvet, ktorý skrášľuje prostredie, ale má aj najlepšie schopnosti čistenia vzduchu. A podarilo sa mu vypestovať aj vzácny tropický zmijovec.

Na našu otázku, v čom je tajomstvo úspechu pestovania kvetín, nám prezradil, že okrem pravidelnej opatery, veľmi dôležitú úlohu zohráva ovzdušie, v ktorom sa jeho kvetom darí. A ak by mal niekto záujem, určite rád poradí, ako sa treba o jednotlivé druhy starať.