Stretli ste sa s medveďom? Čo teraz?

 

Jarná turistická sezóna je v plnom prúde a vzhľadom na obmedzenia pohybu, obdivujeme často nepoznané kúty prírody. Nie raz sa stalo, že turisti objavili v lese medvediu stopu a s rešpektom sa zamýšľali nad tým, čo keby sa stretli zoči-voči. Ak nechcete mať problémy s medveďmi, najlepšie je im predchádzať. Jednoduchými preventívnymi opatreniami možno znížiť šance na stretnutie s medveďom.

Foto: Peter ĎurišV lese, aj v lokalitách blízko, lesa buďte ostražitý, najmä ráno, večer a v noci, keď sú medvede aktívnejšie, ale aj cez deň v hustom poraste alebo v okolí zdrojov potravy. Všímajte si stopy alebo iné znaky prítomnosti medveďa – ak sú čerstvé, zvýšte pozornosť. Keď je viditeľnosť obmedzená, pomôže rozprávať sa, pískať si alebo inak dopredu upozorniť medveďa na prítomnosť človeka. Medvede sa vám spravidla vyhnú, keď o vás vedia. Výnimkou je medveď zvyknutý na ľudí, napríklad tzv. synantropný alebo „kontajnerový“ medveď. Treba mať na pamäti, že ako všetky voľne žijúce šelmy, aj medveď má geneticky zakódovanú tzv. únikovú vzdialenosť. Je to kritická vzdialenosť, pri ktorej prekročení zviera už neuniká, ale na jej narušiteľa útočí. A preto je hlavná zásada pri stretnutí so šelmou, snažiť sa neprekročiť únikovú vzdialenosť. Inak sa môže stať, že sa stanete terčom medvedieho útoku.

Neprepadajte panike

Ak ho už zbadáte a nie ste si istý, či aj on zbadal vás, určite sa nepustite do behu, aj keď vám tak bude veliť pud sebazáchovy. Hravo by vás dobehol a útoku by ste sa iste nevyhli. Radšej pomaly ustupujte a cúvajte z jeho dosahu.

Pomôže krik alebo pasivita?

V situácii, keď ide naozaj o život, je veľmi ťažké zachovať pokoj a rozvahu. No pri priamom kontakte s medveďom vám práve takýto postoj môže zachrániť život. Ak vás už zaregistroval, krik a aktívna obrana bez akejkoľvek účinnej zbrane vám pravdepodobne nepomôže. Toto zviera má niekoľkonásobnú fyzickú prevahu, ktorú vám v prípade vašej agresie oplatí rovnakým spôsobom, no s oveľa väčšou razanciou. Aby sa kontakt zoči-voči medveďovi pre vás neskončil fatálne, radšej si nehybne ľahnite tvárou k zemi a hrajte mŕtveho. V žiadnom prípade nerobte prudké pohyby a pokúste sa ochrániť si hlavu a krk. Ak nie je medveď vyložene agresívny a presvedčí sa, že pre neho nie ste hrozbou, obvykle sa po chvíli vzdiali. Samozrejme, ani táto rada nemusí platiť univerzálne a vždy sa môžu vyskytnúť jedince tohto druhu, ktorých správanie je iné ako u väčšiny z nich. Osobitnú skupinu predstavujú „kontajnerové medvede“, ktoré si zvykli na prítomnosť ľudí a stratili svoju plachosť, hľadajú v blízkosti človeka v prvom rade potravu. Ak takýto medveď vnikne do vášho obydlia, vtedy vám nezostáva nič iné len bojovať o svoj život všetkými dostupnými prostriedkami.

Ako včas rozpoznať správanie šelmy?

Je veľmi dôležité vycítiť, kedy svojím správaním medveď demonštruje obranný postoj alebo je inak motivovaný. Práve od toho sa odvíja, aký postoj je adekvátne z vašej strany zaujať a ako zareagovať. Určite však platí, že čím ďalej bude medveď od vás, keď vás zaregistruje, tým menej hrozí jeho útočná reakcia z dôvodu obrany svojho teritória, mláďat alebo z iných pohnútok.

Medveď sa približuje

Samozrejme v niektorých prípadoch nastáva situácia, kedy sa medveď nebezpečne približuje k človeku. Vtedy sa treba vyvarovať priamemu pohľadu do jeho očí. To vo všeobecnosti šelmy neznášajú a pôsobí to ako výzva k útoku.

Medvedica a mláďatá

Je všeobecne známe, že práve tieto strety bývajú najnebezpečnejšie. Medvedica si obetavo chráni svoje potomstvo a je pritom oveľa viac agresívna, ako samotný samec. Zdravú medvedicu v reprodukčnom veku stretneme v prírode vždy v sprievode jej mláďat, takže treba byť pri pohybe prírodou pripravený aj na túto alternatívu. Vyhýbame sa najmä polohe medzi medvedicou na jednej strane a jej mláďatami na strane druhej.

Pochopiteľne, nikto nedokáže predpokladať, ako bude reagovať v kritickej situácii a nie vždy dokáže zareagovať podľa uvedených rád. Je preto najdôležitejšie stretu s medveďom sa radšej vyhýbať a nepodceňovať informácie o ich výskyte v konkrétnych lokalitách.