Osobnosti na Fakulte materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach

 

Študenti, absolventi i zamestnanci Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity v Košiciach (FMMR) a tiež predstavitelia univerzít a vedecko-výskumných spoločností zo Slovenska a zo zahraničia  sa zišli 9. novembra v Košiciach na slávnostnej udalosti – Plese Fakulty materiálov, metalurgie a recyklácie Technickej univerzity, spojenom s tradičnou hutníckou slávnosťou Šachťák, teda prijímaním nových členov do hutníckeho cechu. Okrem akademikov sa na tomto podujatí zišli aj zástupcovia významných priemyselných partnerov a firiem, pre ktoré fakulta za 66 rokov svojej existencie vychovala viac ako 5900 absolventov a približne 560 doktorandov.

Celú slávnosť otvorila svojím príhovorom dekanka FMMR doc. Iveta Vasková slovami: ,,Už celý jeden rok sme Fakulta materiálov, metalurgie a recyklácie. Prečo sme sa rozhodli pristúpiť k zmene názvu fakulty? Prečo sme zmenili názov fakulty, ktorá vychovala veľké množstvo kvalitných absolventov a ktorá dala svetu veľa vedeckých výsledkov, patentov, publikácií? Nie je ten najsilnejší, kto prežije, ani ten najinteligentnejší, ale ten, kto sa dokáže najlepšie prispôsobiť. Máme svoju históriu, máme svoju budúcnosť, a to, čo teraz potrebujeme, je vidieť príležitosti a využiť ich. Rada by som pri tejto príležitosti vyslovila nádej, že naša fakulta bude aj naďalej hrdo niesť vlajku šíriteľa vzdelanosti, bude vychovávať ďalšie a ďalšie generácie bakalárov, inžinierov a doktorandov a bude svedkom formovania budúcich generácií našich potomkov.“

Novinkou tohtoročného plesu bolo odovzdávanie cien ,,Osobnosť FMMR“, ktoré získali: Ing. Martina Dudová, PhD.: ,,Veda, výskum a klinické štúdie posúvajú ľudstvo stále dopredu. Mojím snom je pomôcť tomuto trendu v oblasti prírodnej kozmetiky“, hovorí zakladateľka značky prírodnej kozmetiky NAVIA, pri ktorej výrobe použila vedomosti v oblasti environmentálnej chémie získané na FMMR, ocenená aj ako Podnikateľka Slovenska 2017.

Ďalšou osobnosťou FMMR sa tento rok stal študent Dávid Kuzmiak ako víťaz kategórie Životné prostredie, zelené technológie v rámci súťaže SLOVAK UNIVERSITY STARTUP CUP 2018. „V našom projekte ide o výrobu koncentrátu na báze organických disperzných polymérov. Takisto chceme  ponúknuť výskum a návrh technologického postupu pre našich budúcich zákazníkov, ako aj výrobu a distribúciu špeciálne upravených kaliacich nádob,“ popisuje Dávid Kuzmiak svoj podnikateľský zámer.

Cenu ,,Osobnosť FMMR“ si odniesla aj Ing. Martina Hrubovčáková, PhD, ktorá je Študentskou osobnosťou Slovenska v kategórii hutníctvo, strojárstvo a energetika pre akademický rok 2016/2017. „Je to pre mňa o to cennejšie, že som v tejto kategórii uspela ako vôbec prvá žena a navyše som bola medzi ocenenými jedinou zástupkyňou z východného Slovenska,“ povedala Martina. Navyše v tomto ročníku bolo nominovaných v 12 kategóriách takmer 90 mladých ľudí, čo znamená, že sa jej podarilo obstáť v mimoriadne silnej konkurencii.

Ďalšou osobnosťou roka FMMR sa stala doc. Dana Baricová, PhD., ktorá si odniesla toto ocenenie za svoje pracovné výsledky a tiež reprezentáciu fakulty na Slovensku i v zahraničí.

Tieto ocenenia sú dôkazom toho, že FMMR vychovala a stále vychováva absolventov, ktorí dokážu riešiť problémy zajtrajška.