Lyžiarske stredisko na Táľoch láka najmä pestrou ponukou služieb

Konečne je zima taká, ako ju poznáme


Logo Tále a.s.Lyžiarska sezóna je v plnom prúde, snehové podmienky sú v stredisku na Táľoch
 priaznivé a lyžiari sa v tomto roku tešia ideálnemu slnečnému počasiu. To je v skratke to najdôležitejšie, čo vystihuje sezónu 2016/2017. Dva roky po sebe však strediská na Slovensku v hlavnej sezóne doslova zívali prázdnotou, nakoľko neboli podmienky pre spustenie stredísk ideálne. Našťastie sa tohtoročná zima ukázala tak, ako ju poznáme a tak mohli prví lyžiari vyskúšať navoskované skĺznice lyží už 17. decembra. O tohtoročnej lyžovačke nám viac prezradil generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Tále Ing. Ľuboš Ďurinďák.

Vlani sa nepriaznivé podmienky pre zasnežovanie podpísali na tom, že ste stredisko neotvorili počas hlavnej sezóny (obdobie od vianočných sviatkov po Troch kráľov, pozn. red.). Ako hodnotíte jej začiatok a aj priebeh v tomto roku?

Ing. Ľuboš Ďurinďák, generálny riaditeľ akciovej spoločnosti Tále
Ing. Ľuboš Ďurinďák, GR Tále a.s.

-Teploty nám už koncom novembra dovolili začať zasnežovať zjazdovky umelým snehom, a tak sme prvých lyžiarov uvítali už týždeň pred Štedrým dňom, víkendovou lyžovačkou. Pre každého podnikateľa v cestovnom ruchu je hlavná sezóna najdôležitejšia, ak ju totiž nestihne, ťažko potom zimnú sezónu dobieha. Kapacity v tomto období sú naplnené, deti majú prázdniny, rodičia čerpajú dovolenky a majú chuť stráviť pekné chvíle na horách. My sme radi, že sme boli na začiatok sezóny pripravení na 100 percent a mohli sme turistom ponúknuť naše služby už týždeň pred začiatkom vianočných sviatkov.

Aj keď v tomto roku padal aj prírodný sneh, predsa len by jeho vrstva nestačila na prevádzkovanie strediska. Ako vám k bezproblémovej prevádzke dopomáha zasnežovanie umelým snehom?

-Máme zásadu, že pokiaľ zasnežujeme umelým snehom, tak sa snažíme robiť súvislú vrstvu 50 – 60  cm po celej šírke zjazdoviek. Nevypláca sa uspokojiť s nižšou vrstvou, nakoľko sa na jar rýchlo roztopí. Máme to už odskúšané,  a ak dodržíme súvislú vrstvu, ktorá sa priebežne preväzuje s prírodnými zrážkami alebo umelým snehom, bez problémov sme schopní prevádzkovať vleky až do konca marca, a to aj pri občasných otepleniach, či jarných dažďových prehánkach.

Kedysi bola technológia zasnežovania limitovaná a jej kapacita výroby snehu nepostačovala na spustenie strediska bez prírodných zrážok. Ako to je na Táľoch dnes?

-Niekedy bolo zaužívané, že lyžovačku tvorili snehové zrážky z novembra. Dnes sú už tieto ťažké snehy ojedinelé a ani decembrové snehové zrážky nevydržia, nakoľko si už zvykáme na decembrové oteplenia, či dokonca zrážky vo forme dažďa. Vo svojich počiatkoch bolo stredisko vybavené tzv. dosnežovacou technológiou, ktorá umožňovala vytvoriť obmedzený objem umelého snehu a ten sa využíval len ako doplnok snehu prírodného. Vývoj počasia, teplôt a zrážok nás už rokmi naučil nespoliehať sa na prírodné zrážky, ale využívať súčasné technológie na zasneženie zjazdoviek umelým snehom.

Z dosnežovacieho systému ste rokmi prešli na zasnežovací. Je postačujúci?

-Aj keď je vývoj technológií v oblasti zasnežovania rýchly, predsa len je limitovaný teplotou, či vlhkosťou vzduchu, dostatkom vody a ďalšími faktormi. My využívame vodu z Bystrianky, ktorá priteká do nádrže na golfovom ihrisku, tam sa prirodzene usadí, nakoľko so sebou prináša nežiaduci kal. Pokiaľ chceme v čo najkratšom čase zasnežiť čo najviac plôch zjazdoviek za krátky čas, využívame osvedčený systém používania zasnežovacích diel alebo tyčí. Nie vždy je k nám pani Zima tak ústretová, ako je tomu v tejto sezóne, nakoľko je teplota vzduchu kontinuálne pod bodom mrazu. Inokedy musíme využiť každú vhodnú minútu na maximum. Bývali totiž zimy, kedy tri dni mrzlo a potom prišlo dlhodobé oteplenie alebo inverzia, ktorá spôsobovala, že v spodnej časti strediska sa síce snežiť s ťažkosťami dalo, no so stúpajúcou výškou už teplota presahovala nulu. Dnes už vieme svoj potenciál využiť v maximálnej miere na to, aby sme stredisko pripravili na prevádzku v čo najkratšom čase.

Vráťme sa však späť k hlavnej sezóne. Aká klientela v nej prevládala?

-Základom úspechu pre turistický ruch je domáca klientela. Zahraniční turisti sú pridanou hodnotou. Aj zimná sezóna nás utvrdila, že vývoj súčasnej geopolitickej situácie vo svete bráni ľuďom cestovať do odľahlejších destinácií, majú strach. Aj tí, ktorí boli zvyknutí odísť za službami do odľahlejších častí sveta,  sú späť. Svoje rozhodnutie ostať doma však neľutovali, o čom svedčí pozitívna odozva týchto hostí, boli milo prekvapení, že aj domáci trh ponúka kvalitu a pestrosť služieb.

Zimné stredisko na Táľoch je orientované najmä na rodiny s deťmi. Kto si ešte hľadá cestu k vám? Na akých klientov ste zameraní?

-Áno, sme rodinným strediskom. Každý rezort sa profiluje a ponúka svojim klientom služby, ktoré sú však limitované prírodnými danosťami. Dĺžka a výška kopca nám dáva možnosti privítať u nás menej skúsených lyžiarov, či rodičov, ktorí sa rozhodli naučiť lyžovať svoje deti. Sú tu malé vleky pre najmenších, nenáročné svahy sklonom, bezpečné trate určené pre začiatočníkov. Zázemie ponúka všetko, čo rodina s deťmi potrebuje. Stredisko je prístupné už od príchodu lyžiarov – Ski bus ich dovezie zo vzdialenejších častí parkoviska, dá sa tu rýchlo orientovať v ponuke reštaurácií, bufetov, je tu lyžiarska škola, požičovňa výstroja, rozšírené služby o detské kútiky, sánkarskú dráhu, v súčasnosti nám podmienky dovoľujú prevádzkovať aj bežkárske trate .., jednoducho všetko pokope v prehľadnom areáli. Ak sa už tí zdatnejší začiatočníci odhodlajú na náročnejší svah, aj tu im ponúkame kvalitne upravenú zjazdovku, ktorej časť je dokonca v kategórii čierna. Takže, na svoje si prídu aj tí najzdatnejší.

Tohtoročné snehové podmienky umožnili uviesť do prevádzky aj bežecké trate
Tohtoročné snehové podmienky umožnili uviesť do prevádzky aj bežecké trate – Tále a.s.

 

Hoci je stredisko limitované kopcom, ako ste už spomínali, predsa len v tejto sezóne ponúka svojim klientom aj viac, než len svoje svahy. Bude spolupráca so Ski centrom Mýto pokračovať aj do budúcnosti alebo sa počíta aj s rozšírením ponuky?

-Myšlienka spolupráce Tále – Mýto – Chopok tu bola už dávnejšie, no dodnes ju nebolo možné realizovať kvôli nekompatibilnosti čítacích zariadení. Od tejto sezóny sme na Táľoch prešli na štandardný systém, ktorý otvoril možnosť použitia jedného lístka v strediskách Ski centra Mýto, ako aj u nás. Lyžiari tak môžu využiť naše stredisko na začiatok a aj v priebehu dňa použiť rovnaký lístok aj v Mýte. Tento systém je v zahraničí bežný a do budúcnosti nevylučujem ani zapojenie ďalších stredísk.

Ako žije stredisko po vianočných sviatkoch?

-V súčasnosti sa na Táľoch lyžujú najmä žiaci v rámci školských kurzov. Tým, že poskytujeme širokú ponuku služieb a naše stredisko je vhodné najmä pre začiatočníkov, sme ideálni ako voľba pre výučbu lyžovania aj v rámci škôl. Žiaci u nás nájdu všetko, od požičovne výstroja až po záverečný test v podobe pretekárskej trate s bránkami, ktorú im staviame v posledný deň ich výučby.

Dennodenne sa stretávame s deťmi, ktoré sú na lyžiach prvýkrát v živote, baví ich to a na konci výučby sú hrdé, že dokážu zlyžovať.

 V minulom roku rozhodlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR o pridelení 150 eur, ako príspevok na lyžiarsky kurz na žiaka. Cítiť nárast počtu kurzov?

-Evidentne. Tento príspevok vlády SR napomáha nielen rozvoju turistického ruchu v našej republike, ale predovšetkým pomáha deťom opäť objaviť hory, odtrhne ich na chvíľu od školských povinností, ale aj od počítača, televízora, či iných činností, ktoré im zaberajú kopu voľného času. Dennodenne sa stretávame s deťmi, ktoré sú na lyžiach prvýkrát v živote, baví ich to a na konci výučby sú hrdé, že dokážu zlyžovať svah. Opäť tak objavujú vzťah k zimným športom, ale aj k prírode. Bol to vynikajúci ťah a ja verím, že sa stretne s pochopením aj pre ďalšie obdobie a stane sa dlhodobou súčasťou rozvoja pohybovej zdatnosti našich detí.