Futbal Muži

Futbalisti finišujú  v prvom bloku prípravy

 

Logo Futbalový oddiel ŽP Šport PODBREZOVÁNajúspešnejší štart v doterajšej krátkej histórii pôsobenia nášho A tímu vo Fortuna lige, priniesol po jesennej časti súťažného ročníka 2016/2017 druhé miesto. Skvelé umiestnenie je záväzkom,  i výzvou do budúcnosti pre samotných hráčov, ako aj celý realizačný tím FO ŽP Šport Podbrezová. Aj keď bolo vysoké postavenie prekvapením, predsa len bola koncepcia rozvoja nastolená s cieľom úspechu, a tak sa niet čomu čudovať, že v zavedenom trende tvrdej práce nepoľavia ani po zimnej prestávke. Hráči sa takmer po mesiaci zaslúženej dovolenky hlásili najskôr na zdravotných testoch a 9. januára oficiálne začala zimná príprava nášho A mužstva mužov.

Po avizovanom odstúpení Spartaku Myjava z Fortuna ligy dostávajú ligové stretnutia o priečky, zaručujúce európske súťaže,  nový náboj. Menšie bodové rozdiely tímov z čela najvyššej súťaže predpovedajú ešte tvrdší boj, na ktorý musia byť pripravení aj „Železiari“. Zimná príprava FO ŽP Šport je rozdelená na dva bloky, pričom v prvom sa hráči venovali v domácich podmienkach najmä kondícii a budovaniu hráčskeho kolektívu, v druhom bloku vycestujú na sústredenie do Turecka. Ako prezradil športový manažér klubu Michal Budovec: „Na herné sústredenie odcestujeme 28. januára, po výborných skúsenostiach z vlaňajšieho roka, opäť do Turecka. Čakajú na nás súperi z rôznych európskych súťaží. Dvanásť dní v zahraničí nám ukáže, ako sú hráči pripravení na prvé jarné kolo, a ktorí z nich sa prebojujú do základnej zostavy na prvý zápas jarnej časti proti Dunajskej Strede.“

Zmeny v kádri 

V tejto súvislosti treba pripomenúť, že pred dovolenkami vedenie klubu oznámilo štyrom hráčom, že od zimného prestupového obdobia majú možnosť hosťovať v nových kluboch. Ide o Juraja Pančíka, Ivana Očenáša, Petra Szczepaniaka a brankára Branislava Pavola. René Duda bol preradený do juniorky. Asi najsledovanejším hráčom po jeseni bol Pavol Šafranko, ktorý bol v Podbrezovej na hosťovaní z 1. FC Tatran Prešov a okrem dobrých výkonov v drese Podbrezovej, zaujal pozornosť fanúšikov aj povolaním do A mužstva reprezentácie SR, v ktorej aj debutoval v súbojoch s Ugandou a Švédskom. Dnes už vieme, že Pavol Šafranko naše farby v jarnej časti tohto súťažného ročníka hájiť nebude, nakoľko absolvuje zimnú prípravu vo svojom novom pôsobisku, v DAC Dunajskej Strede.

Naopak, práve z DAC prišiel na skúšku útočník Robert Polievka, ktorého budúcnosť v našom tíme ešte stále nie je definitívne uzatvorená, no zatiaľ je súčasťou kádra,  pripravujúceho sa na zápasy jarnej časti. Fakt, že strieľanie gólov bude pre nás v jarnej časti dôležité, potvrdil prestup ďalšieho útočníka, so skúsenosťami aj zo zahraničných najvyšších súťaží Matúša Mikuša. Do kádra A tímu však v úvode zimnej prípravy, pribudli štyria mladí hráč –  Samuel Vavrúš spolu s Jakubom Sedláčekom z AS Trenčín a Viktor Jedinák s Filipom Lepiešom zo Senice. „Prišli mladí hráči. Je to pre nás niečo nové. Uvidíme, čo to celé prinesie a ako sa dokážeme pripraviť na jarnú časť, aby sme dokázali naplniť ciele a víziu nie len našu a vedenia, ale všetkých okolo. Polčas ligy máme za sebou a teraz bude naša pozícia o to ťažšia. Ani naši súperi nespia. Takisto sa pripravujú a zbroja. Chceme byť úspešní a napodobniť minulý rok,“ zhrnul hlavné ciele prípravy hlavný tréner Marek Fabuľa.

Priebeh zimnej prípravy

Zimná príprava nezostala svojmu pomenovaniu nič dlžná a začala skutočne zimne. Teploty hlboko pod nulou prinútili trénerov improvizovať, no odhodlanie a chuť do práce hráčom ani studené počasie neodobralo. Za všetkých to povedal brankár Martin Kuciak: „S plnou chuťou sa pustíme do práce, ktorá dúfam prinesie želané ovocie. Prakticky každý rok sa tá zima opakuje. Prípravu je potrebné odrobiť bez toho, aby sme mysleli, koľko mínusových stupňov je. Musíme sa nad to povzniesť a čo tréneri nakážu, treba splniť. Príjemnejšie teploty si užijeme potom na sústredení v Turecku“. Trošku inak to už videl holandský hrotový útočník Endy Bernadina, ktorý na margo nízkych teplôt povedal: „Je to prvýkrát, čo sa pripravujem na sezónu, keď je až -20 stupňov Celzia. V Holandsku je taktiež zima, ale určite nie až taká ako tu. Myslím však, že to zvládneme.“

A veru, zvládli to. Mužstvo pod vedením Mareka Fabuľu absolvovalo prvý týždeň prípravy v horskom prostredí na Táľoch. Tréningové jednotky prebiehali striedavo podľa počasia a plánov trénerov v telocvični na Štiavničke alebo na umelom trávniku v Skalici. V priebehu spomínaného týždňa sa k tímu pripojil aj Pablo Podio  po návrate z rodnej Argentíny a Ján Krivák, ktorý zažil premiéru v reprezentačnom výbere SR v zápase proti Švédsku.

Priebežné hodnotenie prípravy

Hlavný tréner Marek Fabuľa:  „Prvý týždeň sme absolvovali sústredenie na Táľoch v hoteli Stupka, kde sme opäť našli vynikajúce podmienky. Horšie to už bolo so zdravotným stavom hráčov, pretože Bernadina a Kostelný si priniesli zranenia z dovolenky, Podio prekonal aklimatizačnú virózu. V priebehu týždňa Breznaníka zradila päta a nakoniec, v posledný deň si Djordjević,  po zrážke so spoluhráčom, nepríjemne narazil bok. O to nepríjemnejšie, že sú to všetci nosní hráči a týždeň, ktorý bol zameraný na kondíciu, potrebujú ako soľ. V nasledujúcich týždňoch dostanú v prípravných zápasoch príležitosť všetci hráči a vzhľadom na zdravotný stav hráčskeho kádra, budú doplnení aj mladšími z našej juniorky i staršieho dorastu. Zápasové zaťaženie bude polčasové a hráči vždy po odohraní zápasu absolvujú ešte behy mimo ihriska. Stále kladieme dôraz na kondíciu, no nezabúdame ani na futbalové veci. Súperi, s ktorými odohráme prípravné stretnutia, majú svoju kvalitu a napomôžu našej filozofii o budovaní silnej mentálnej odolnosti hráčov. Musia sa naučiť pracovať vo vysokom tempe aj napriek kulminujúcej únave a zároveň úspešne zvládať zápas.“

Prípravné zápasy

V druhom týždni kondičnej prípravy mali naši hráči v pláne už aj prípravné stretnutia. Hneď prvé odohrali na umelom trávniku proti ambicióznemu druholigistovi FK Poprad. Zaujímavosťou duelu bol návrat bývalého reprezentanta SR Stanislava Šestáka späť na Slovensko a tak mali fanúšikovia možnosť vidieť aj tohto skvelého hráča priamo na trávniku v drese Popradu.

FO ŽP Šport Podbrezová – FK Poprad   1:1 (0:1)O
Góly: 78. Kochan (11m) – 10. Kukoľ.

Tréner Marek Fabuľa postavil na oba polčasy rozdielne jedenástky. V tom prvom síce domáci mali viac z hry a väčšie držanie lopty, no chýbali tomu gólové možnosti. Hostia otvorili skóre už v desiatej minúte zásluhou Kukoľa. Na strane Podbrezovej bol aktívny hlavne novic Polievka. Zaujali aj strely Kuzmu, obe však nepresné. Druhý polčas začal veľkou šancou Miroslav Viazanko. Skúsený záložník dostal center pred takmer prázdnu bránu, lenže sa pošmykol a v sklze trafil iba do obrancu Popradu. Matej Kochan mohol skórovať po priamom kope, ale trafil iba stred brány. Na druhej strane sa až pred Vavrúša natlačil Tóth, ktorého však mladý brankár vychytal. Podbrezová sa vyrovnania predsa len dočkala. V 78.minúte, po páde Migaľu v pokutovom území, premenil jedenástku Kochan. V závere ešte z uhlu zahrozil mladý Káčerík, no Malec v bráne Popradu vyrazil a Viazanko po kolmici Kochana nespracoval a v dobrej pozícii teda nestrieľal.

Zostava FO ŽP Šport: Kuciak – Magda, Vajda, Kostelný, Turňa, Lipčák, Podio, Kuzma, Polievka, Mikuš, Jedinák.

Striedali: Vavrúš, Migaľa, Kupčík, Krivák, Weiss, Garaj, Kochan, Lukáčik, Káčerík, Lepieš, Viazanko.

 

FO ŽP Šport Podbrezová – FK Pohronie Žiar n/H. Dolná Ždaňa   3:0 (3:0)
Góly: 5. Polievka, 32. Mikuš, 36. Mikuš.

Druhý prípravný duel nasledoval štyri dni po súboji s Popradom, opäť na umelej tráve v Skalici. Proti našim futbalistom sa mal postaviť účastník z druhej českej ligy  MFK Vítkovice,  no pre virózu v jeho mužstve muselo vedenie nášho tímu narýchlo hľadať nového súpera. Bol ním klub hrajúci našu druhú ligu. Matúš Mikuš a Róbert Polievka boli najaktívnejšími hráčmi na hracej ploche. Prvý menovaný mohol otvoriť skóre už v úvodnej minúte, ale zblízka trafil iba brankára Packa. Domáci však na prvý presný zásah dlho nečakali, po piatich minútach ukázal krásne sólo Polievka a rozvlnil sieť. Ten istý hráč trafil aj žrď a to po strele spoza šestnástky. Následne prišli momenty Mikuša. Najskôr sa lepšie zorientoval v súboji proti obrancom súpera a strelou k žrdi nedal brankárovi Pohronia šancu, neskôr doklepol presný center Viazanka sprava. Na strane hostí sa pripomenul hlavičkou tesne vedľa bývalý Podbrezovčan Ján Nosko. V druhom polčase,  aj kvôli zmenám,  nebolo tempo stretnutia také dobré, ale Viazanko mohol navýšiť vedenie po desiatich minútach. Z dobrej pozície našiel iba Packa. Duel ďalšie vážnejšie možnosti nepriniesol, Podbrezová zvíťazila rozdielom triedy.

Zostava FO ŽP Šport: Kuciak – Turňa, Vajda, Kupčík, Weiss – Kochan, Podio – Viazanko, Kuzma, Polievka – Mikuš.

Striedali: Lukáč – Magda, Kostelný, Lipčák, Garaj, Lukáčik, Káčerík, Lepieš.

V poslednom prípravnom zápase, pred odletom do Turecka, sa proti našim futbalistom postavil tím českej druhej ligy Frídek – Místek (zápas skončil po uzávierke novín)

 

 

Z podkladov zpfutbal.sk spracoval Mgr. M. Jančovič