Dobrou správou je, že nás netrápi aspoň chrípka

 

Uplynulých niekoľko týždňov bolo v Banskobystrickom kraji v znamení postupného znižovania výskytu akútnych respiračných ochorení, ako aj chrípkových ochorení. V porovnaní výskyt akútnych respiračných ochorení klesol o dvadsaťdeväť percent, no výskyt chrípky a jej podobných ochorení o niečo viac ako desať percent. Aj porovnanie s rovnakým obdobím vlaňajška je optimistickejšie a výskyt týchto ochorení sa priblížil k vlaňajším, pomerne nízkym, hodnotám.

Podľa hlásení päťdesiattri percent všetkých lekárov pre deti a dorast a štyridsaťštyri percent lekárov pre dospelých z Banskobystrického kraja v pätnástom kalendárnom týždni bolo v tomto regióne v absolútnych číslach len tisíc sedemdesiattri prípadov akútnych respiračných ochorení, čo predstavuje chorobnosť tisíc stopäťdesiatšesť prípadov na stotisíc obyvateľov. Na chrípku celkovo ochorelo päťdesiatpäť ľudí, čo je v tomto prípade chorobnosť osemnásť prípadov na stotisíc obyvateľov. Najvyššia chorobnosť na rôzne typy akútnych respiračných ochorení je v okrese Zvolen, Žarnovica, Veľký Krtíš a Rimavská Sobota. Chrípka sa v najvyššom počte vyskytuje opäť v okresoch Poltár a Zvolen. Zápalové ochorenia horných ciest dýchacích, ako aj chrípky, sa skomplikovali zápalmi dutín – osem prípadov, zápalmi stredného ucha – osem a ani v jednom prípade zápalom pľúc.

Z hľadiska veku je najvyššia chorobnosť na akútne respiračné ochorenia ľudí v produktívnom veku a najmenších detí do päť rokov veku. Ostatné vekové skupiny sú na to približne rovnako a oscilujú okolo stovky chorých.