Výmena certifikátov

 

Po tom, ako českí experti upozornili na možné ohrozenie elektronických podpisov cez čip na našich občianskych preukazoch, pristupuje štát k zmenám.  Doteraz využívané certifikáty k tejto službe znefunkčnili a od ľudí chcú, aby si prišli po nové. Čo to presne znamená, kde vám upravia občiansky tak aby sa dal používať pri elektronickom podpise bezpečnejšie? Táto zmena je len softvérová a bezplatná, bude vás to však stáť váš čas. Veľký nápor možno očakávať v hlavnom meste.

Ďalší z problémov elektronizácie našej krajiny sa objavil po tom, ako výskumný tím českej Masarykovej univerzity upozornil na chybu v šifrovacích kľúčoch zabezpečujúcich aj ochranu podpisu cez občiansky. Tie využívajú hlavne podnikatelia, ale aj fyzické osoby pri komunikácii s úradmi ako je finančná správa. Rezort vnútra pre možné riziko zrušil bezpečnostné certifikáty pre doteraz používané čipy a občanom ponúka možnosť výmeny certifikátov pre elektronický podpis za bezpečnejšie.

Ak sa vás to týka pravdepodobne ste už dostali informačnú esemesku. Pre výmenu certifikátu musíte ísť na oddelenie dokladov. „Musíte prísť na pracovisko osobne, nemôžete splnomocniť inú osobu,“ vyjadril sa hovorca ministerstva vnútra Peter Lazarov. Ako doplnil, je to pre bezpečnosť, keďže prístupové kódy by ste nemali nikomu zveriť. Štátna tajomníčka ministerstva vnútra Denisa Saková odporúča ľuďom, ktorí elektronický podpis s bezpečnostným certifikátom naliehavo nepotrebujú, vyčkať na automatizovanú výmenu.

Tú by mali zrealizovať do niekoľkých týždňov. Najväčší nápor bude pravdepodobne v hlavnom meste. Keďže podľa ministerstva elektronický podpis v občianskom preukaze aktívne využíva asi 100-tisíc osôb a z nich až 60-tisíc pôsobí v Bratislave. Štátna tajomníčka preto odporúča obyvateľom hlavného mesta aby využili aj menej vyťažené oddelenia v mestskej časti Bratislava 2, 4 či 5.

Výmena elektronického podpisu:

  • štát vás na možnosť výmeny certifikátu upozorní SMS,
  • nový certifikát by si mali vybaviť najskôr aktívni používatelia kvalifikovaného elektronického podpisu, ktorí ho potrebujú napríklad na komunikáciu s Finančnou správou,
  • službu poskytnú na ktoromkoľvek oddelení dokladov nezávisle od miesta vášho bydliska,
  • na oddeleniach dokladov najmä v klienských centrách sú upravené pracoviská a organizácia práce tak, aby boli žiadatelia o výmenu certifikátu uprednostnení,
  • na pracoviskách s vyvolávacím systémom pribudla nová služba výmeny certifikátov pre e-podpis.

Prineste si so sebou:

  • svoj občiansky preukaz s čipom.