S Marekom Fabuľom, trénerom A mužstva

Návrat k pôvodnej filozofii klubu si vyžaduje trpezlivosť

Mare Fabula
Na poste hlavného trénera FK ŽP vystriedal Marek Fabuľa svojho predchodcu Karola Praženicu pred necelými dvomi mesiacmi. Domáci zápas proti Tatranu Prešov (19. septembra, 2:0) už viedol spolu so svojim asistentom Miroslavom Guzom. Potom prišla tesná prehra 0:1 v Zlatých Moravciach a domáca výhra o jeden gól so Senicou. Po úvodných troch zápasoch nasledovala reprezentačná prestávka. Týmto obdobím začal hodnotiť doterajšie pôsobenie súčasný tréner A mužstva Marek Fabuľa.

Po vašom opätovnom príchode ste dokázali vyhrať dva z troch majstrovských zápasov. V súčasnosti mužstvo ťahá sériu štyroch stretnutí bez získaného bodu. Skúste zhrnúť toto obdobie a pomenovať príčiny.

-Keď sme sa s Miroslavom Guzom vrátili do Podbrezovej, tak našou prvou myšlienkou bolo sústrediť čo najväčší počet hráčov, s ktorými sme pracovali už počas nášho úvodného pôsobenia, aby dokázali pretransformovať naše myšlienky do reality a uhrať zápasy, po ktorých bola na programe reprezentačná prestávka. To sa nám aj podarilo a zo spomínaných troch zápasov sme dva vyhrali. Potom sme začali s druhým krokom, na ktorom sme boli dohodnutí s vedením klubu, že začneme pracovať s mladými hráčmi. Preto boli Kuzma, Migaľa a Válovčan preradení do juniorky. Žiaľ, v priebehu súťaže sa zranilo viacero hráčov a mnohí dostali aj karty, čo bolo nepríjemné. No zranenia starších hráčov potvrdili fakt, že sme mužstvo nenašli v najlepšom kondičnom stave. My chceme pracovať s hráčmi, ktorí tú záťaž zvládnu a ak sú zaťažovaní hráči so zraneniami, tak ich regenerácia si vyžaduje oveľa dlhší čas a tak sa pravidelne prejavujú ich limity a prichádzajú výpadky. Je to memento našej filozofie do budúcnosti, že mladí hráči sú schopní pracovať v tréningovom procese podľa našich požiadaviek. V súťaži sme preto museli reagovať zapracovaním mladých hráčov, ktorí však nemajú toľko skúseností. Veríme však, že vhodnou cirkuláciou hráčov s novými, ktorí donesú kvalitu, vytvoríme celok a ten dokáže v jarnej časti vyzerať lepšie nielen herne, ale aj výsledkovo.

V súčasnosti už reálne dochádza k testovaniu nových hráčov. Dá sa povedať, že do konca jesennej časti je mužstvo v akomsi testovacom režime?

-To v žiadnom prípade. Noví hráči síce na skúšky chodia, bola tu už prvá partia a v budúcich týždňoch prídu ďalší, no nie sme v období, že budeme len hráčov skúšať. Hráme ešte o 12 bodov a urobíme všetko pre to, aby sme uhrali čo najlepšie výsledky.

Do konca súťaže na nás čakajú ťažkí súperi. V akom stave je mužstvo pred zápasom s Ružomberkom?

-Využili sme reprezentačnú prestávku kvalitne a netestovali sme len nových hráčov, ale skúšali sme aj našich mladých na iných pozíciách v mužstve. Verím, že sa nám to podarí poskladať tak, aby to na ihrisku vyzeralo dobre.

Spomínali ste ďalších mladých hráčov. Naši dorastenci U19 si vo svojej súťaž počínajú veľmi dobre. Budete zaraďovať do tréningov ďalších?

-My ich aj teraz zaraďujeme. Potrebujú však čas, aby sa etablovali a zistili rozdiel medzi dorasteneckým a mužským futbalom. Starší dorastenci sú vo svojej súťaži vysoko, čo je výsledok dobrej práce mládežníckych trénerov. No nemožno počítať s tým, že sa do zostavy zaradia okamžite a budeme na nich môcť stavať. Majú právo na čas, aby prešli ešte inými súťažami a stali sa tak členmi A mužstva. Druhá liga je vynikajúca a 90 minútová záťaž v juniorke im môže v rozvoji len prospieť. My ich priebežne sledujeme a je len na nich, ako rýchlo budú nasávať mužský futbal.

Negatívna séria prehier vyvrcholila vysokou domácou prehrou s Trenčínom, čo neteší žiadneho fanúšika. Čo by ste im na záver odkázali?

-Transformácia na iný koncept je dlhodobý proces a je záťažou na psychiku nielen hráčov, ale aj divákov. Ja rozumiem, že po nedávnom úspešnom období mnohí očakávali, že s našim príchodom opäť prídu dobré výsledky, no mužstvo sa zmenilo. Nejaká kvalita odišla a nie až taká prišla, no najmä fakt, že sme sa vrátili späť k filozofii práce s mladými hráčmi si vyžaduje množstvo trpezlivosti a času. Ani jeden tréner, ktorý chce pracovať koncepčne, nedosiahol úspech ihneď. Verím však, že nám diváci veria a budú mať s nami strpenie a sľubujem, že aj hráči urobia všetko pre to, aby napredovali a aby nielen výkon, ale aj výsledky v budúcnosti prišli.

 

Do konca jesennej časti ročníka 2017/2018 ešte ostávajú 4 kolá, v ktorých na nás čakajú súperi z hornej časti aktuálnej tabuľky. V najbližšom kole naši vycestujú na Liptov, no potom doma privítame futbalistov z hlavného mesta a divácku podporu budú hráči potrebovať aj v poslednom kole jesennej časti, keď v Zelpo aréne privítame Nitru.

  1. novembra o 14. hod.

MFK Ružomberok – FK Železiarne Podbrezová

  1. novembra o 14. hod.

FK Železiarne Podbrezová – ŠK Slovan Bratislava

  1. decembra o 14. hod.

MŠK Žilina – FK Železiarne Podbrezová

  1. decembra o 14. hod.

FK Železiarne Podbrezová – FC Nitra