Vo vyrovnanom a kvalitnom finálovom kole zvíťazili žiaci z Brezna

 

Základné kolo

Vo štvrtok 17. mája začal základným kolom 21. ročník futbalového turnaja „O pohár generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová a.s.“, na ktorom sa zúčastnilo 19 družstiev žiakov prvého stupňa zo základných škôl v okrese Brezno. Hosťami turnaja boli žiaci z Brusna a Hnúšte.

Jednotlivé školy boli rozdelené do troch skupín a vo vzájomných zápasoch zviedli zaujímavé súboje o postup do finálového turnaja. Zápasy základného kola boli odohrané na ihrisku v Podbrezovej – časť Skalica a v Brezne na starom ihrisku a mestskom štadióne. Vo vyrovnaných zápoleniach v jednotlivých skupinách sa nakoniec z postupu do finále tešili žiaci ZŠ s MŠ Pionierska 2 Brezno, ZŠ Kláry Jarunkovej – Podbrezová a ZŠ Čierny Balog – Jánošovka.

Finálové kolo

O týždeň neskôr, v piatok 25. mája, bolo odohrané na Mestskom štadióne v Brezne finálové kolo futbalového turnaja „O pohár generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová a. s.“, kde si zmerali sily tri najlepšie celky, ktoré postúpili zo Chlapci na ihrisku bojovali o každú loptu. Foto: I. Kardhordovázákladného kola. Ceny pre finalistov boli 500, 400 a 300 eur, v závislosti od konečného umiestnenia. Každé zúčastnené mužstvo v základnom kole získalo pre svoju školu 100 eur. Vo finálovom kole sa hralo 2×15 minút systémom každý s každým. Po napínavých a pekných zápasoch sa z víťazstva po roku opäť tešili žiaci ZŠ s MŠ Pionierska 2 Brezno, na druhom mieste skončila ZŠ Čierny Balog – Jánošovka a bronz získali žiaci ZŠ Kláry Jarunkovej z Podbrezovej. Okrem mužstiev boli ocenené aj najlepšie individuálne výkony, kde sa vyhodnocovali najlepší hráč a brankár turnaja. Víťazné poháre a finančné odmeny odovzdali družstvám koordinátor mládeže FK Železiarne Podbrezová Jozef Mores a manažér mládeže Andrej Smékal.

Výsledky zápasov vo finálovom kole turnaja:

ZŠ s MŠ Pionierska 2 Brezno – ZŠ Čierny Balog – Jánošovka 4:2

ZŠ s MŠ Pionierska 2 Brezno – ZŠ Kláry Jarunkovej Podbrezová 4:3

ZŠ Kláry Jarunkovej Podbrezová – ZŠ Čierny Balog – Jánošovka 1:5

Konečné poradie :

1. ZŠ s MŠ Pionierska 2, Brezno

2. ZŠ Jánošovka, Čierny Balog

3. ZŠ Kláry Jarunkovej Podbrezová

1.miesto - ZŠ s MŠ Pionierska 2, Brezno; 2.miesto - ZŠ Jánošovka, Čierny Balog; 3.miesto - ZŠ Kláry Jarunkovej, Podbrezová
Finalisti 21. ročníka futbalového turnaja „O Pohár generálneho riaditeľa Železiarní Podbrezová a.s.“ objektívom I. Kardhordovej

 

Najlepší hráč: Šimon Koštiaľ – ZŠ Jánošovka, Čierny Balog

Najlepší brankár: Martin Muránsky – ZŠ s MŠ Pionierska 2, Brezno

Po skončení turnaja sme oslovili najlepších mladých futbalistov, ktorí získali individuálne ocenenia, aby sa s nami podelili o svoje dojmy z turnaja:Šimon Koštial

Šimon KOŠTIAL, Jánošovka Čierny Balog – najlepší hráč turnaja

– Turnaj sa mi veľmi páčil, bolo tu dobre, akurát ma mrzí ten jeden zápas, ktorý sme prehrali. Nečakal som, že budem najlepší hráč turnaja a keď vyhlásili moje meno, tak ma to prekvapilo, no zároveň aj potešilo.

Martin MuránskyMartin MURÁNSKY, ZŠ Pionierska Brezno – najlepší brankár turnaja

– S turnajom som spokojný, lebo sme vyhrali. Potešila ma aj cena pre najlepšieho brankára, no nečakal som, že to budem práve ja. Chytalo sa mi dnes dobre, aj keď ma mrzia niektoré góly, ktoré som dostal.

 

Organizátori o turnaji:

Andrej Smékal

Andrej SMÉKAL, manažér mládeže FK Železiarne Podbrezová

– Oslovili sme dvadsať základných škôl z okresu Brezno, mali sme aj dvoch hostí – ZŠ Hnúšťa a ZŠ Brusno. Turnaja sa tento rok zúčastnilo devätnásť škôl, ZŠ Šumiac odhlásila účasť. Každý rok sme tu mali zatiaľ jednoznačnú záležitosť zo strany ZŠ Pionierska 2 Brezno, sú tam športové triedy so zameraním na futbal a robia to tam naozaj kvalitne. Tento ročník sa mi páčil v tom, že výsledky boli viac vyrovnané a víťaz vôbec nebol od začiatku jasný.

 

Jozef MORES, koordinátor mládeže FK Železiarne Podbrezová

Jozef Mores– Hlavný význam turnaja je, aby sme vrátili deti na športoviská, nech nesedia len zatvorené v školách a triedach. Nech športujú, behajú, zabávajú sa a nech si medzi sebou zasúťažia. Dnes tu bola krásna atmosféra, a to nielen na ihrisku, ale aj na tribúnach. Keď vidíme to nadšenie detí, ako sa navzájom povzbudzujú, tak človeku až duša zaplesá. Ďalšia a nie menej podstatná časť, je nájsť pre náš región talentovaných chlapcov, ktorých by sme vedeli zapojiť do nášho klubu. Dnes sme tu videli kvalitné zápasy a vynikli aj niektorí jednotlivci, takže určite je z čoho vyberať.

 

Július SZÖKE, koordinátor prípraviek FK Železiarne PodbrezováJúlius Szöke

– Toto je vyvrcholenie celého turnaja, už minulý týždeň sme hrali prvé kolo a víťazi troch skupín sa dostali až sem. Dnešný turnaj mal veľmi vysokú úroveň, všetky tri mužstvá boli vyrovnané, výsledky boli tesné. Na tomto turnaji hrávajú chlapci, ktorých už poznáme, no nájdu sa aj takí, ktorých práve vďaka tomuto turnaju objavíme. Pár rokov dozadu to bol aj Matej Kochan, ktorý prešiel celou našou prípravou, od žiakov cez dorast až k mužom a momentálne pôsobí v MFK Ružomberok.