Sústredenie v poľskom meste Szamotuly

Po dvoch týždňoch prípravného obdobia stráveného v domácich podmienkach odcestovali hráči FK Železiarne Podbrezová 3. júla na herné sústredenie do poľského mesta Szamotuly. V priebehu ôsmich dní odohrali hráči pod vedením trénera Mareka Fabuľu tri náročné duely, v ktorých si zmerali sily postupne s poľskými prvoligistami – Lech Poznaň a Lechia Gdansk a proti rumunskému tímu CFR Cluj.

Na sústredenie odišla spolu s tímom aj trojica nových hráčov, ktorá zvýšila konkurenciu a kvalitu hráčskeho kádra. Po už avizovanom príchode stredného obrancu Mareka Kristiána Bartoša z FK Pohronie dotiahlo vedenie klubu do úspešného konca aj príchod dvojice Martin Baran, naposledy pôsobiaci v tíme poľského druholigistu Odra Opole a Michal Obročník, ktorý prišiel zo Slovana Liberec.

Marek Kristián Bartoš je 21 ročný stredný obranca, ktorého príchod z FK Pohronie je na spadnutie a k jeho definitívnemu spečateniu chýbajú už len detaily. Odchovanec púchovského futbalu pôsobí na ligových trávnikoch len od jari roku 2018, kedy prestúpil z Dunajskej Lužnej do kádra ambiciózneho druholigistu FK Pohronie. Na svojom konte má osem druholigových štartov a svojimi výkonmi upútal zraky viacerých ligových družstiev. Počas letnej prestávky sa podarilo vedeniu FK Železiarne Podbrezová dotiahnuť príchod mladého a talentovaného obrancu do kádra Mareka Fabuľu a už v prípravných dueloch ukázal svoj potenciál stať sa jedným zo základných pilierov defenzívy v nastávajúcej sezóne Fortuna ligy.

Martin Baran je druhou letnou posilou prichádzajúcou z poľského druholigového tímu Odra Opole. Tridsaťročný defenzívny stredopoliar, ktorý vie nastúpiť aj na poste stredného obrancu, je odchovancom prešovského Tatranu a vo svojom futbalovom životopise má viacero zaujímavých anabáz. Bývalý reprezentant Slovenska do 21 rokov už ako 21-ročný talentovaný hráč prestúpil z Prešova do tureckého tímu Kasimpasa Istanbul, v ktorom vinou zranení odohral len šesť stretnutí a svoj talent po dvoch rokoch išiel ďalej rozvíjať do svojho materského klubu. Najväčšiu stopu zanechal Martin pri pôsobení v Poľsku, kde od sezóny februára 2012 postupne pôsobil v tímoch Polonia Bytom, Polonia Varšava, Jagiellonia Bialystok, Podbeskidzie Bielsko-Biala a Odra Opole. Na poľských trávnikoch odohral dovedna 130 zápasov a v nich strelil šesť gólov.

Michal Obročník je našou nateraz poslednou posilou. 27-ročný stredopoliar je slovenským fanúšikom známym hlavne z pôsobenia v Zlatých Moravciach, v drese ktorých dokázal zaujať zástupcov Slovana Liberec, do ktorého prestúpil vo februári 2013. Odchovanec rimavskosobotského futbalu odohral v slovenskej najvyššej súťaži 62 zápasov a svojimi bojovnými výkonmi v strede poľa dokázal už v mladom veku svoje kvality. Na českých ligových trávnikoch pôsobil v Slovane Liberec, v drese ktorého odohral 43 duelov a strelil dva góly. V poslednej sezóne strávil prvú polovicu sezóny na hosťovaní v Sigme Olomouc a následne vo svojom materskom klube z Liberca. Príchodom Michala Obročníka získava stredová formácia nášho klubu stále mladého, pohyblivého a dôrazného stredopoliara, ktorý má na svoj vek dostatok skúseností s ligovým futbalom.

KKS Lech Poznaň – FK Železiarne Podbrezová 5:0 (2:0)

Góly: 30. Vernon de Marco, 34. Jevtić, 66. a 73. Makuszewski, 68. Gajos.

Vo štvrtok, 5. júla, sme odohrali prvý prípravný zápas na sústredení v Poľsku, keď naši futbalisti nastúpili proti tímu KKS Lech Poznaň. Prvú šancu duelu mali hráči Podbrezovej, keď nedorozumenie v domácej obrane využil Wiezik, ktorý obišiel aj brankára domácich, ale z uhla už nedokázal dopraviť loptu do siete. Celý prvý polčas bol herne vyrovnaný a vyložených šancí bolo minimum. V 30. minúte sa ujal vedenia poľský tím, keď na dobre kopnutý rohový kop nabehol na prvú žrď bývalý obranca bratislavského Slovana Vernon de Marco a hlavou skóroval – 1:0. Už o štyri minúty viedol náš súper dvojgólovým rozdielom, keď sa po peknej akcii na pravej strane dostala lopta spätnou prihrávkou na hranicu pokutového kopu k Jevtićovi a domáci tvorca hry ju pohodlne upratal do siete a zvýšil na 2:0. Do druhého polčasu nastúpili v našom drese aj nové posily Baran s Obročníkom. V 58. minúte sa po rýchlom útoku dostal k strele aktívny Jevtić, ale jeho tečovaný pokus vyrazil Drobnjak na roh, z ktorého pohrozil hlavou Janicki, ale mieril tesne nad. V 62. minúte bol faulovaný Kopičár a sám faulovaný hráč po priamom kope z 25 metrov ohrozil brankára Burića, ktorý s námahou vyrazil loptu na roh. V 66. minúte si na kolmú prihrávku medzi obrancov nabehol striedajúci Makuszewski a zoči voči Drobnjakovi nezaváhal – 3:0. O dve minúty sa presadil na našej pravej strane Tiba, spätnou prihrávkou našiel Gajosa, ktorému sme dali dostatok času na strelu, ktorá zamierila presne k žrdi Drobnjakovej brány – 4:0. V 73. minúte sme opäť prepadli v strede poľa, na kolmú prihrávku zo stredu nabehol Makuszewski, ktorý sa dostal do samostatného nájazdu, obišiel brankára Drobnjaka a stanovil na konečných 5:0 pre účastníka Európskej ligy.

FK Železiarne Podbrezová: Drobnjak – Magda (68. Turňa), Krivák (46. Baran), Bartoš, A. Mojžiš (68. Breznanik)- Sedláček (46. Obročník), Tereščenko – Mejri (68. Viazanko), Kopičár, Leško (46. Bernadina) – Wiezik (68. Mikuš).

Ilustračné foto: A. Nociarová

KS Lechia Gdańsk – FK Železiarne Podbrezová 3:0 (1:0)

Góly: 45. Lipski (11 m), 85. Haraslín, 87. Paixao.

Ďalší zápas odohrali futbalisti Podbrezovej 7. júla. Po prehre v prvom zápase na sústredení v Poľsku sme vstúpili do zápasu proti ďalšiemu poľskému súperovi lepšie a v 18. minúte zlyhal sám pred brankárom Leško, s ktorého pokusom si poradil Dušan Kuciak. V ďalšej príležitosti zachránila brankára poľského tímu žrď, ktorá zazvonila po krásnej strele aktívneho Leška. Po tomto momente začali hroziť aj domáci, ale obrana Podbrezovej pracovala spoľahlivo. V 32. minúte ohrozil nášho brankára Kuciaka Lipski, ale s jeho streleckým pokusom si poradil. V poslednej minúte prvého polčasu po faule Magdu dostal poľský tím výhodu pokutového kopu, ktorý Lipski premenil a domáci sa ujali vedenia 1:0. Vstup do druhého polčasu opäť vyšiel lepšie Železiarom a po rohovom kope Leška hlavičkoval presne do rohu brány Baran, ale bravúrne zasiahol Dušan Kuciak. Na opačnej strane po rýchlom útoku v poslednej chvíli odvrátil nebezpečnú situáciu Turňa a v 60. minúte zasiahol dobre Martin Kuciak pri krížnej strele Wolskiho. Po chvíli sa opäť presadil v súboji Leško, ktorého ďalšia strela mieril tesne vedľa. V závere sa presadil na ľavej strane Haraslín cez Mojžiša a krížnou strelou zvýšil na 2:0. V 87. minúte vystihol Paixao malú domov Turňu a stanovil na konečných 3:0.

FK Železiarne Podbrezová: Kuciak – Magda (72. Mojžiš A.), Krivák, Baran, Turňa – Sedláček, Obročník (70. Tereščenko) – Bernadina (70. Mejri), Mikuš, Leško (70. Breznanik) – Wiezik (60. Kopičár).