Zahraničná návšteva v našom gymnáziu

 

Koncom minulého roka sa Súkromnému gymnáziu Železiarní Podbrezová (SG ŽP) podarilo oficiálne odštartovať novú medzinárodnú spoluprácu s nemeckým gymnáziom z Kaiserslauternu a poľským lýceom zo Sycowa. V decembri navštívili siedmi žiaci a žiačky nášho gymnázia nemecké mesto Kaiserslautern, kde okrem nich boli pozvaní aj poľskí študenti. Po pol roku sa nemecko – poľsko – slovenské stretnutie zopakovalo u nás, v Podbrezovej.

Posledný júnový týždeň v tomto školskom roku v SG ŽP patril zahraničnej návšteve. V pondelok ráno privítala riaditeľka gymnázia PaedDr. Katarína Zingorová na pôde našej školy návštevu piatich žiakov a učiteľa z nemeckého mesta Kaiserslautern a päť žiačok spolu s ich učiteľkou z poľského mesta Syców. Návšteva nadväzovala na prvé stretnutie týchto partnerských škôl z decembra minulého roka, kedy naši žiaci strávili týždeň v predvianočnom nemeckom mestečku Kaiserslautern. Zahraniční hostia bývali v slovenských rodinách alebo na školskom internáte a počas celého týždňa spoznávali krásy Slovenska.

Prvý deň pobytu na Slovensku pobudli predovšetkým v škole. Doobeda absolvovali pripravené spoznávacie aktivity, zážitkové vyučovanie slovenského jazyka, chémie či golfu. Večer do školy zavítali druhýkrát, keďže sa konal multikultúrny večer. V krátkom programe naši žiaci, ale aj učitelia, predstavili zahraničným hosťom slovenskú kultúru v podobe tradičnej ľudovej hudby, spevu, tanca a zahraniční hostia mali možnosť ochutnať aj tradičné slovenské syry či žinčicu, škvarkové pagáče a štrúdle. Po oficiálnej časti programu nasledovala diskotéka.

V utorok bol na pláne výlet v prekrásnej prírode Vydrovskej doliny. Z Čierneho Balogu hostia i domáci pricestovali historickou Čiernohronskou lesnou železničkou a absolvovali náučnú prechádzku lesom. Príjemný večer žiaci a učitelia všetkých troch krajín zakončili opekaním pri ohni.

Streda patrila spoznávaniu Ľupčianskeho hradu a neďalekej Banskej Bystrice. Tento deň ukončili žiaci a ich učitelia v nákupnom centre Europa.

Posledný spoločný deň, ktorým bol štvrtok, bola pripravená pre zahraničných hostí exkurzia v Brezne. Okrem prehliadky mesta navštívili Horehronské múzeum a jedinečné výhľady na Brezno mohli vidieť z bytu zvonára v mestskej zvonici. Následne sa všetci presunuli na Zbojskú, kde si vychutnali rozlúčkový obed, videli prekrásnu Čertovu dolinu a deň ukončili výbornou grilovačkou.

V piatok ráno sa zahraniční hostia z Poľska a Nemecka vydali na svoju niekoľkohodinovú cestu domov. Veríme, že si návštevu Slovenska užili a už teraz sa všetky tri národnosti tešia na najbližšie spoločné stretnutie, ktoré bude v Poľsku.

V úvodný deň sme sa počas multikultúrneho večera, ktorý sa konal v priestoroch SG ŽP, opýtali zahraničných hostí, ale aj našej študentky na dojmy, ktoré majú vďaka tomuto projektu:

 

Zuzanna DZIERGWA, žiačka z Poľska

Páči sa mi, že tu môžem spoznať nových ľudí a inú kultúru, aj keď tá vaša je dosť podobná tej našej. Takisto môžeme vidieť, ako sa učia tu v Podbrezovej naši rovesníci a myslím, že tu zažijeme aj veľa zábavy, na ktorú budeme ešte dlho spomínať. Príroda je iná, ako u nás v Poľsku, zdá sa mi, že je tu viac kopcov, ale páči sa mi toto prostredie.

 

Monika STARKE, žiačka SG ŽP

Bola som na výmennom pobyte v decembri, boli sme v Nemecku – v meste Kaiseslautern. Dalo mi to veľmi veľa, mnoho zážitkov a získala som nových kamarátov a stratila som zábrany, som viac spoločenská a určite som sa zlepšila aj v jazyku. U mňa je ubytovaná Poľka, dorozumievame sa poľsko-slovensky. S Nemcami sa dorozumiem skôr po anglicky.

 

Laura KOLLERT, žiačka z Nemecka

Slovensko je krásna krajina a je tu veľmi pekne. Ľudia vyzerajú veľmi nápomocní a milí. Som ubytovaná v Rohoznej pri Brezne a okolie sa mi páči, je tu pekná príroda. Veľmi ma zaujalo vystúpenie, ktoré bolo profesionálne a mohli sme vidieť naozaj veľa talentov. Spev a tanec mi pripomínal moju rodinu, ktorá pochádza z Kazachstanu a Ruska.

 

Malgorzata HERBEC, učiteľka z Poľska 

V Podbrezovej, ale aj celkove na Slovensku sa mi páči. Asi je to preto, že sme susedské štáty a rozumieme si veľmi dobre. Sme vlastne takí istí ľudia, jazyk máme síce trochu odlišný, no tradície máme podobné, žijeme podobne, rovnako aj tancujeme a viac nás určite spája ako odlišuje. Program bol výborný, zapojili sa do neho aj učitelia, čo bolo veľmi sympatické a všetci sme sa super bavili.

 

Norbert HERHAMMER, učiteľ z Nemecka

Na Slovensku som prvýkrát a som veľmi prekvapený krásou krajiny a priateľskosťou ľudí. Veľmi sa mi tu páči. Program začal len dnes, no latka je nastavená vysoko, bolo tam veľa fantázie a kreativity. Mám dojem, že v Nemecku je viac zábran spievať a tancovať. Skvelá atmosféra nás však presvedčila a tak sme stratili všetky zábrany, bolo to super.