Na nový trávnik v Zelpo aréne vybehnú futbalisti v auguste

Hraciu plochu na štadióne vymieňala renomovaná slovenská firma. Foto: M. Sladký

V minulom čísle novín Podbrezovan sme vás informovali o výmene trávnika v podbrezovskej Zelpo aréne. Pôvodný pritom slúžil osem rokov a za ten čas sa na ňom odohrali desiatky zápasov, odtrénovali stovky hodín, a preto sa vedenie akciovej spoločnosti Železiarne Podbrezová rozhodlo nahradiť ho novým. V týchto dňoch je už tráva zasiata a pomaly sa prediera na povrch.

„K výmene trávnika dochádza z dôvodu skvalitnenia celkových vlastností hracej plochy. O obnove sme uvažovali dlhší čas, od minulého roka veľmi intenzívne. Práce sme začali realizovať ihneď po poslednom domácom zápase s Ružomberkom na konci mája,“ informoval Martin Sladký, vedúci odboru technického a investičného rozvoja.

Dva druhy trávnika

Výmenu vykonáva renomovaná slovenská firma, ktorá má skúsenosti s obnovou trávnikov nielen u nás, ale aj v zahraničí. Tá istá spoločnosť kompletne rekonštruovala hraciu plochu v Zelpo aréne aj v roku 2015. Existujú pritom dve možnosti výmeny. Prvou alternatívou je kobercový trávnik, keď sa na hraciu plochu natiahnu pásy trávy. Druhý je klasický, formou jej zasiatia.

„My sme zvolili druhú možnosť, keď tráva vyklíči priamo na ihrisku. Tento spôsob je v našich podmienkach preferovanejší a aj ekonomicky výhodnejší. Zároveň sme eliminovali možné riziko so zakorenením, ktoré vzniká pri verzii s položenými kobercami. V prípade Zelpo arény, so spevnenou koreňovou zónou a s použitými umelými vláknami – technológiou Fibersand, je zvolená metóda prakticky jediná možná voľba. Kvalita hracej plochy siateho alebo kobercového trávnika je však v oboch prípadoch na veľmi dobrej úrovni,“ pokračoval M. Sladký.

Búrky ako nepriateľ

Výmena hracej plochy na našom štadióne má pritom presný harmonogram. Na začiatku obnovy bolo nutné pôvodný trávnik odfrézovať asi do hrúbky piatich centimetrov. Táto vrchná vrstva bola rokmi zamulčovaná, čo spôsobovalo nedostatočné vsakovanie vody.

„V koreňovej zóne trávy je podsypaný piesok asi z 95-tich percent. Zvyšok tvoria rašelina a hnojivo, do ktorého sa sejú semienka trávy,“ objasnil M. Sladký a pokračoval: „Podstatné je, že ide len o výmenu horných piatich centimetrov trávnika, ktoré sú nevyhovujúce. Pozitívom je i tá skutočnosť, že môžeme nadviazať na kvalitne vybudované podkladné vrstvy trávnika so správne fungujúcim drenážnym systémom, zavlažovaním a vyhrievaním.“

Mechanizmy počas frézovania trávnika v Zelpo aréne. Foto: M. SladkýPo zasiatí trávy sú mimoriadne dôležité nasledujúce dni a týždne. Veľmi silné búrky alebo prívalové dažde by ju mohli vyplaviť.

„Sme závislí od počasia. Ak by nastala nepriaznivá situácia a trávu by vyplavilo, bolo by nevyhnutné celý proces zopakovať. Museli by sme trávu opätovne zasiať a hraciu plochu vyrovnať, čo by nás stálo veľa času a aj finančných prostriedkov. Okrem toho by sme nestihli stanovené termíny domácich ligových zápasov, pretože už nemáme časovú rezervu. Veríme, že žiadne veľké búrky neprídu a ak tráva vyklíči, už by nemala nastať nijaká komplikácia,“ pokračoval vedúci odboru technického a investičného rozvoja a doplnil: „Po skončení všetkých prác čaká hráčov trávnik s lepšími vlastnosťami, ktorý bude bez problémov vsakovať vodu. Na najbližšie roky je garantovaná jeho priepustnosť, čo bola aj naša priorita. Dôležitá bude i následná starostlivosť, prevzdušňovanie, kosenie, hnojenie či zavlažovanie rovnako, ako tomu bolo doteraz.“

Zvládnutie záťaže

Hracia plocha však nebude ihneď pripravená na používanie. Nič nemožno uponáhľať a je potrebná aj trpezlivosť. Hoci sa ligová sezóna začína už na konci júla, tráva potrebuje čas, aby dostatočne zapustila korene, bola silná a vydržala záťaž.

„V teplejšom podnebí potrebuje takýto trávnik aspoň mesiac a pol od zasiatia, aby sa po ňom mohlo behať. V našom prípade musíme čakať ešte dlhšie, kým tráva dostatočne narastie, čo bude trvať minimálne osem týždňov. No ešte stále nebude mať dosť silné korene a nemôžeme na nej hneď hrať zápas a ani trénovať. Musí byť neustále zavlažovaná, hnojená a potrebuje aj dostatok slnka. Po tomto procese bude nasledovať odborné zhodnotenie, či je trávnik pripravený na záťaž. Predpokladáme, že v prvej polovici augusta by sa v Zelpo aréne mohol odohrať prvý súťažný duel,“ avizuje M. Sladký.

Umelý trávnik

Okrem výmeny trávnika prebiehajú v Zelpo aréne aj ďalšie väčšie či menšie práce. Boli opravené betónové stupne pod sedačkami na hlavnej tribúne „A“, zároveň dokúpené ďalšie svetelné LED panely, ktoré budú položené na novom umelom trávniku. Ten bude mať šírku dva metre a lemovať bude celý obvod ihriska.

„Položením pásu umelého trávnika sa zjednoduší údržba, ktorá bude prakticky bezproblémová. Okolo LED panelov bolo náročné kosiť prírodnú trávu, vďaka umelej sme zjednodušili celý proces,“ dodal M. Sladký.

Zelpo aréna bude po týchto investíciách opäť o niečo modernejšia, čo ocenia nielen hráči, ale aj návštevníci.