Lyžiarsky kurz na Táľoch bol na jednotku

Účastníkov lyžiarskeho kurzu na Táľoch potešilo aj pravé zimné počasie. Foto: M. Gončár

Šesťdesiat gymnazistov zo Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová, profilácie šport, angličtina, STEAM a informatika, absolvovalo v uplynulých dňoch päťdňový lyžiarsky kurz na Táľoch. Hoci je tohtoročná zima skúpa na snehové zrážky a mínusové teploty, stredisko bolo výborne pripravené. Žiakom sa podmienky zo dňa na deň zlepšovali. Kým na začiatku týždňa padal mokrý sneh, postupne sa počasie umúdrilo a všetci sa mohli na svahu dosýta vyšantiť. Chvíle v krásnom prostredí si pochvaľovali.

Vedúcim kurzu bol Alexander Jirmer, učiteľ telesnej výchovy, ktorého dopĺňali kolegovia Ján Peteraj, Ludmila Peťková a Samuel Cipciar. „V tomto turnuse absolvovali kurz nielen prváci, ale i druháci. Kvôli pandémii sme totiž v uplynulom roku na lyžiarskom výcviku neboli,“ povedal A. Jirmer.

Niekoľko dní pred odchodom robilo počasie vrásky na čele vedeniu školy aj inštruktorom. Snehu bolo málo a teploty ani náhodou nepripomínali január. „Obávali sme sa, či sa výcviku vôbec zúčastníme. Nakoniec sme to riskli a urobili sme dobre. Viaceré školy po celom Slovensku kurzy zrušili,“ pokračoval.

Absolutórium si zaslúžia pracovníci areálu na Táľoch, ktorí už od vianočných sviatkov udržujú stredisko v prevádzke, aj napriek teplému počasiu. Našťastie, v posledných dňoch sa zima „spamätala“ a pribudlo aj niekoľko centimetrov prírodného snehu. „Už od prvého dňa nám snežilo. V pondelok a utorok sme sa trošku vytrápili. Padal mokrý sneh a dážď. Ale počasie si nevyberiete. Z tohto dôvodu sme mierne zmenili program. Lyžovali sme maximálne do dvanástej alebo jednej hodiny. Decká už boli unavené, preto sme ich zo svahu stiahli skôr, aby nedošlo k zbytočnému zraneniu. Postupne sa ale počasie zlepšovalo a s ním aj podmienky,“ opísal A. Jirmer.

Bohatý program

Žiaci sa rozhodne nenudili ani v popoludňajších a večerných hodinách. Boli ubytovaní v hoteli Golf, mali možnosť navštíviť wellness v hoteli Stupka a aj sa čosi naučiť. „Lyžiarsky kurz má aj edukatívny charakter. Prišli k nám záchranári z horskej služby. Ukázali, ako prežiť v horách a vyhnúť sa úrazu či nebezpečenstvu.“

Niekoľkodňový pobyt v nádhernom stredisku si stredoškoláci užívali a podľa inštruktorov sa každým dňom v lyžovaní zlepšovali. Tí najlepší vymenili detský svah za väčší. Celková atmosféra na Táľoch bola výborná. „Svahy sú pripravené na jednotku. Na to, ako sneží, správcovia strediska robia maximum a vždy odvedú dobrú robotu,“ pochválil vlekárov vedúci kurzu a pokračoval: „Aj strava je veľmi dobrá. Deti sú síce náročnejšie a často prieberčivé, ale my inštruktori problém nemáme.“

Prekvapenie od riaditeľky

Čerešničkou na torte bolo prekvapenie od Miriam Pindiakovej, riaditeľky Súkromnej spojenej školy Železiarne Podbrezová. Navštívila žiakov priamo na Táľoch a doniesla im sladkú odmenu. „Chceme sa jej za milú pozornosť poďakovať. Plánovaný program sme mohli ešte viac obohatiť a účastníkov kurzu potešiť aj takýmto spôsobom,“ dodal A. Jirmer.

Len pre doplnenie, vo februári sa lyžiarskeho kurzu na Táľoch zúčastnia žiaci prvého a druhého ročníka Súkromnej strednej odbornej školy hutníckej Železiarne Podbrezová.

***NAŠA ANKETA***

Blížil sa čas obeda a reštaurácia Stodola na Táľoch sa plnila desiatkami detí z rôznych kútov sveta. S radosťou sme pozorovali nadšenie množstva žiakov, ktorí v krásnom prostredí Nízkych Tatier športovali, trávili čas s rovesníkmi a dýchali čerstvý vzduch. Niektorých gymnazistov z našej školy sme oslovili, aby sa podelili o svoje dojmy.

● Nina Daxnerová (šport): „V pondelok sme sa so svahom zoznamovali. Osobne stojím na lyžiach po piatich rokoch, čiže prvý deň bol trošku náročný. Zo začiatku bol sneh ťažký a boli sme aj mokrí. Na štvrtý deň to už bolo lepšie, cez noc veľmi nesnežilo, takže sme mali výborné podmienky. Lyžovalo sa mi super. Som spokojná aj s časom stráveným mimo svahu. Jedlo je výborné, nikto sa nesťažuje. Pohodlné, útulné a pekné sú aj izby hotela. Lyžiarsky kurz si veľmi užívam a dávam desať bodov z desiatich.

Fedor Molčan (angličtina): Na Táľoch sa mi veľmi páči a som nadpriemerne spokojný. Všetci sa bavíme, zábava je aj v hoteli a všetko mi vyhovuje. Lyžovanie je tiež super. Nemám nič, čo by mi nejakým spôsobom prekážalo. Každý deň na svahu je iný. Jeden deň trošku brzdil sneh, dnes je zasa tvrdší a ťažšie sa ide do hrany. Podmienky sa ale, v porovnaní s minulými dňami, výrazne zlepšili.

Katarína Dzubáková (anglický jazyk): Na lyžiarskom kurze sme štyri triedy a zatiaľ sa máme celkom fajn. Každý večer si sami vymýšľame program. Máme na to vhodný priestor, zabávame sa, súťažíme a cenami sú väčšinou sladkosti. Prvé dni sme mali trošku problém so snehom a počasím. Dnes je super a aj svah je dobre pripravený, takže sa nemáme na čo sťažovať. Osobne lyžujem už dlho. Som rada, že sme mali možnosť ísť aj trošku mimo svahu cez lesík a zajazdiť si freeride na neupravenej zjazdovke. Tam sme sa riadne vybláznili. Domov si odnesiem určite množstvo zážitkov.

Jakub Gašperík (informatika): Kurz je celkom v pohode, veľmi sa mi na Táľoch páči. Izby sú v dobrom stave tak, ako majú byť. Prvé dni riadne snežilo, bolo mokro, ale teraz sa to už zlepšilo. Lyžuje sa nám fajn a určite mám veľa zážitkov.

Dominika Peťková (angličtina): Lyžiarsky kurz je v pohode, robíme si vlastnú zábavu aj v hoteli, kde máme bohatý program. Sneh je fajn, zatiaľ máme najlepšie podmienky od začiatku výcviku. Učitelia nám pripravujú zábavu a aktivity. Celkovo sa mi na Táľoch veľmi páči a som rada, že som tu.