Editoriál

Z nového roku sme neukrojili ani prvú časť z dvanásťkusovej mozaiky a už môžeme konštatovať, že január je poriadne hektický. Dá sa povedať, že pokračujeme v nastolenom trende z predošlých mesiacov. Na každodenné informácie o inflácii, cenách energií, plynu či vojne na Ukrajine sme si akoby zvykli. Dnes v našej spoločnosti a na celom Horehroní rezonuje najmä aktuálna téma reformy nemocníc. Zaradenie breznianskej nemocnice do najnižšej úrovne vyvolalo negatívne reakcie a aj patričné emócie. Nečakaný krok ministerstva zdravotníctva nemôže mať pochopenie u nikoho z nás. A chladné neostalo ani vedenie nemocnice, samosprávny kraj, mesto Brezno a Železiarne Podbrezová.

Náročný boj zobrali zástupcovia menovaných inštitúcií do vlastných rúk a aj za pomoci obyvateľov celého Horehronia chcú prinavrátiť nemocnici nálepku regionálna. A čo môžeme urobiť my? Odpoveď je jednoduchá. Podpísať petíciu za zachovanie nemocnice v druhej úrovni. Nech aj babička z Telgártu nemusí dochádzať na špeciálne vyšetrenie do Banskej Bystrice, nech majú mamičky z priľahlých dedín pôrodnicu „pod nosom“ a pacienti nemuseli vyhľadávať odborníkov desiatky kilometrov od domova. Zabojujme, aby bola zdravotná starostlivosť pre všetkých naďalej dostupná. Aby sa vedenie našej nemocnice a zriaďovatelia mohli naďalej sústrediť na jej rozvoj a nie na prekáračky s úradmi.

Verme, že sa karta obráti, kompetentní aj na základe prejavu verejnosti prehodnotia svoje rozhodnutie a náš spoločný boj dotiahneme do úspešného konca. Držme si palce.