Cyklisti sa vo februári predstavia na majstrovstvách sveta

Juniori Matthias Schwarzbacher (1. miesto) a Samuel Fedor (3. miesto) uspeli na majstrovstvách Slovenska a budú nás reprezentovať na majstrovstvách sveta v cyklokrose. Tie sa budú konať začiatkom februára v Holandsku. Foto: A. Medveďová

Cyklistický oddiel ŠK Železiarne Podbrezová má za sebou úspešnú sezónu 2022. O výsledkoch našich cyklistov sme vás informovali aj na stránkach Podbrezovana. V klube máme chlapcov i dievčatá, ktorí súťažia v kategóriách mladší žiaci, starší žiaci, kadeti, juniori a U23. Podbrezová má štatút centra talentovanej mládeže a tréningový proces zabezpečujú traja tréneri – Peter Medveď, Andrea Medveďová a Šimon Vozár.

O zimnej príprave, sústredeniach, vlaňajšej sezóne aj o plánoch do tej aktuálnej sme sa rozprávali s Petrom Medveďom, manažérom Cyklistického oddielu ŠK Železiarne Podbrezová.

Ako vyzerá príprava cyklistu v zime? Čo robia pretekári, keď nemôžu jazdiť vonku, napríklad kvôli nepriaznivému počasiu?

– Zimná príprava mladých cyklistov na sezónu je zameraná na všeobecnú prípravu a získavanie základnej vytrvalosti. Trvá od začiatku decembra do polovice februára. Obsahuje tréningy v telocvični, zimné športy – bežky, korčule, lyže, túry vo vysokohorskom prostredí a jazdíme tiež na cyklistickom trenažéri.

Chodíte aj na sústredenia do teplejších krajín?

– V polovici februára začíname so špeciálnou prípravou zameranou na najazdenie prvých objemových kilometrov na bicykli. V tomto období absolvujeme jedno až dve sústredenia v Chorvátsku.

Aké najväčšie úspechy dosiahli v uplynulom roku podbrezovskí cyklisti a na akých pretekoch ste uzavreli sezónu 2022?

– Naši pretekári vlani absolvovali všetky kolá slovenského pohára a viacero súťaží českého pohára v cyklokrose. Matthias Schwarzbacher a Samuel Fedor boli v reprezentácii Slovenska a predstavili sa vo svetových pohároch. Matthias Schwarzbacher obsadil na Svetovom pohári CDM v českom Tábore 7. miesto, na majstrovstvách Európy v belgickom Namure bol ôsmy. Samuel Fedor obsadil v Európskom pohári v Ostrave 9. priečku. V UCI rankingu je Matthias na 8. pozícii.

Ako klub sme sezónu ukončili začiatkom decembra majstrovstvami Slovenska v cyklokrose. Pekné piate miesto vybojoval starší žiak Jerguš Melicherčík a kadetka Tereza Ďuríková obsadila vynikajúcu štvrtú priečku. V kategórii Elite a U23 bol Šimon Vozár tretí. Najviac sa darilo juniorom, keď Samuel Fedor získal bronzovú medailu a Matthias Schwarzbacher zvíťazil. Obaja sa vďaka svojim výsledkom nominovali na majstrovstvá sveta v cyklokrose, ktoré sa budú konať v holandskom Hoogerheide 4. až 5. februára.

Kde začne náš klub súťažný ročník 2023?

– Sezónu odštartujeme na Slovensku 1. apríla cestnými pretekmi v Trnave.

Aké sú plány do aktuálnej sezóny? Čo bude pre vás prioritou?

– V tomto roku nás čaká v kategórii kadetov EYOF (olympijský festival mládeže) v Slovinsku, kde sa chceme nominovať. V juniorskej kategórii je našou prioritou nominovať zverencov do reprezentácie a tým si zabezpečiť štarty na majstrovstvách Európy a majstrovstvách sveta.