Fitnes pre mozog

 

Pre zdravie nestačí precvičovať len naše telo, ale dôležitý je aj mozog. Nervové bunky sa správajú presne tak isto, ako bunky našich svalov. Potrebujú byť v neustálej činnosti, inak stratia na výkonnosti.

Odborníci sa zhodujú, že pravidelná a primeraná mentálna námaha napomáha našim nervovým bunkám „prekvitať“. Každé premýšľanie podnecuje k tvorbe nových výbežkov a nových spojení medzi mozgovými bunkami. Zhoršená pamäť popritom nie je problémom len starších ľudí, čoraz viac s ňou bojujú aj mladší, vo veľa prípadoch aj študenti. Mozgu škodí pasivita a jednotvárnosť. Keď mozog nebude denne precvičovaný, postupne bude slabnúť a starnúť.

Všetko čo si myslíme, čo vieme, čo cítime, čo vidíme či počujeme sa odohráva v našom mozgu. Neuróny v mozgu sú najdokonalejšími bunkami nášho tela a majú aj najdlhšiu trvácnosť. Je ich približne sto miliárd. Prepájame ich pohybovou aj mentálnou aktivitou a tak môžu vytvoriť obrovskú sieť podobnú počítačovej sieti.

Dôležitá je aj strava

Pomaranče, grapefruity a iné citrusové ovocie sú najbohatším zdrojom vitamínov pre mozog a taktiež obsahujú radu „chrániacich látok“, ktoré sa zameriavajú na vnímanie a spoznávanie. Obsahujú veľké množstvo antioxidantov, znižujú cievnu mozgovú príhodu až o 19 percent a chránia pred demenciou. Vsaďte však na čerstvé citrusy, pretože džúsy obsahujú priveľa cukrov.

Na koncentráciu pomáhajú orechy. Sú bohaté na mononenasýtené tuky, vitamín E a tiež na omega-3 mastné kyseliny. Zlúčeniny v orechoch stimulujú produkciu mozog chrániacej bielkoviny. Napríklad 30 gramov orechov denne znižuje riziko mŕtvice takmer o polovicu.

Omega-3 mastné kyseliny sú obsiahnuté aj v rybách a ich pravidelná konzumácia môže vplývať na výšku IQ. Navyše, pre svoje telo získate aj jód či vitamín D.

Ak ste milovníkom čokolády, tak vás zaiste poteší fakt, že blahodarné účinky na fungovanie mozgu má aj čokoláda. Dopomáhajú k tomu látky v kakaovej sušine, katechíny. Čím väčší obsah kakaa v čokoláde je, tým väčšia bude aj dávka katechínov. Znižujú krvný tlak a chránia nervové bunky pred poškodením. Okrem toho obsahujú aj látky, ktoré navodzujú lepšiu náladu. To je asi hlavný dôvod, pretože väčšina populácie čokoládu doslova miluje.

Udržať pamäť v kondícií pomôžu aj bobuľoviny. Maliny, černice, čučoriedky, hrozno či čerešne obsahujú látky zvané antokyány, ktoré vplývajú na cievy. Je známe, že konzumácia čučoriedok môže okamžite zlepšiť proces učenia a sústredenie sa tým, že zvyšuje prietok krvi do časti mozgu, ktorá sa zaoberá koncentráciou, pamäťou a pozornosťou k detailom. Pre dosiahnutie maximálneho účinku jedzte bobule štyri hodiny pred zložitou úlohou.

Cviky pre mozog

Rozprávanie sa, čítanie kníh, lúštenie krížoviek alebo sudoku sú cviky, ktorými udržujeme mozog v kondícií. Samozrejmosťou je aj dobrý spánok a zdravá strava. Svoj mozog ale najviac „potrápite“ pri logických hádankách. Vybrali sme pre vás hneď niekoľko. Správne odpovede nájdete na konci článku.

Aké číslo má parkovacie miesto?
Aké číslo má parkovacie miesto?

Loptička v rúre

Malému chlapcovi spadla do úzkej hlbokej rúry, ktorá má na konci dno, pingpongová loptička. Rúra bola len o niečo širšia ako loptička, teda rukou ju vytiahnuť nemohol. Rúra sa nedá otočiť. Ako chlapec dostane túto loptičku von bez jej poškodenia?

Prvoky

Prvoky v miske sa delia každú minútu na dva, z ktorých každý má rovnaký objem, ako ten pôvodný. Miska bola plná o 12.00. Kedy bola z polovice plná?

Šejkovo bohatstvo

Šejk mal dvoch synov. Na smrteľnej posteli im povedal, že dedičstvo získa ten z nich, koho ťava dôjde do mesta ako druhá (z oboch tiav). A tak sa synovia vydali z domovskej oázy na cestu do mesta. Po troch dňoch pomalého poflakovania na ceste stretli starca (samozrejme mimoriadne múdreho). Keď mu povedali o svojom trápení, niečo im poradil. Hneď potom vyskočili obaja na ťavy a uháňali k mestu. Čo im poradil?

Fotografia

Pozerám sa na fotografiu muža. Uhádnite, kto je na nej odfotený, ak nemám žiadnych súrodencov a otec toho muža na fotografii je syn môjho otca.

Dom

V dome sú dve matky, dve dcéry, jedna babka a jedna vnučka. Koľko osôb je v dome?

Spočítajte ovocie
Spočítajte ovocie

 

Riešenie:

Loptička v rúre – Do rúry treba naliať tekutinu. Na jej hladine bude loptička plávať.

Prvoky –  Miska bola z polovice plná 11.59, keďže nasledujúcu minútu (12.00) bola plná.

Šejkovo bohatstvo – Múdry starec im poradil, aby si vymenili ťavy.

Fotografia – na fotografii je môj syn.

Dom –  3 – babka je zároveň matka, matka je zároveň dcéra a vnučka je tiež zároveň dcéra.

Aké číslo má parkovacie miesto – ak otočíte obrázok hore nohami, hravo na to prídete.

Spočítajte ovocie – 14 – všimnite si, že v poslednom riadku sú iba 3 banány a polovica kokosu.