Zo sveta ocele

 

Svetový dopyt po oceli prekoná odhady a porastie rýchlejšie

Zdroj: ekonomika.sme.sk

Celosvetový dopyt po oceli prekonáva očakávania a porastie tento aj budúci rok rýchlejšie. Rast podporia najmä dopyt od takmer všetkých odvetví od výrobcov áut až po stavebníctvo.

Rizikom však zostáva súčasné napätie v medzinárodnom obchode, uviedlo Svetové združenie ocele (World Steel Association – WSA). Na tento rok združenie predpovedá rast dopytu o 3,9 percenta na 1,658 miliardy ton. Dopyt potiahne hlavne Čína, ktorá je najväčším svetovým spotrebiteľom ocele.

V apríli WSA odhadol rast dopytu na tento rok o 1,8 percenta. Budúci rok tempo rastu spomalí na 1,4 percenta, to je ale aj tak dvojnásobok v porovnaní s predchádzajúcim odhadom. Celkovo odhadli dopyt na 1,681 miliardy ton. Oceliarsky priemysel, ktorého ročná hodnota predstavuje zhruba 900 miliárd USD (777,1 miliardy eur), je považovaný za meradlo zdravia svetovej ekonomiky.

WSA zastupuje viac ako 160 oceliarní, ktoré sa na celosvetovej produkcii podieľajú zhruba 85 percentami. V Číne má tento rok dopyt stúpnuť o šesť percent na 781 miliónov ton. Budúci rok má ale stagnovať kvôli absencii stimulačných opatrení.

Čína sa na celosvetovej výrobe i spotrebe ocele podieľa približne polovicou. Výhľad trhu však ohrozuje obchodné napätie, najmä medzi Spojenými štátmi a Čínou. „Globálny dopyt po oceli čelí neistote kvôli napätiu v globálnom ekonomickom prostredí,“ uviedlo združenie WSA. Neistotu prináša tiež odliv kapitálu z niektorých krajín, ako je napríklad Indonézia, podotýka agentúra Reuters.

 

ArcelorMittal v treťom štvrťroku zvýšil tržby o päť percent

Zdroj: TASR, openiazoch.zoznam.sk

Oceliareň ArcelorMittal dokázala v treťom štvrťroku vďaka zdraženiu ocele zvýšiť tržby aj zisk, a to aj napriek poklesu dodávok.

Tržby v treťom kvartáli medziročne stúpli o päť percent na 18,5 miliardy USD (16,3 miliardy eur), uviedla firma koncom októbra v Luxemburgu. Zisk pred úrokmi, zdanením, odpismi a amortizáciou (EBITDA) vyskočil o 42 percent na 2,73 miliardy USD, čo bolo približne v súlade s očakávaniami analytikov.

Šéf ArcelorMittal Lakhsmi Mittal hovoril o priaznivých podmienkach a robustnom dopyte v uplynulom štvrťroku. Zníženie výrobných kapacít v odvetví malo vo všeobecnosti pozitívny vplyv na marže.

Čistý zisk však klesol približne o štvrtinu na 899 miliónov USD alebo 88 centov na akciu z 1,205 miliardy USD alebo 1,18 USD na akciu. Dôvodom boli odpisy v súvislosti s akvizíciou talianskej oceliarne ILVA. Prevádzkový zisk vzrástol o 26,9 percenta na 1,6 miliardy USD.

Produkcia v treťom kvartáli medziročne klesla o 1,4 percenta a dodávky o 5,4 percenta.