V čísle 12 dvojtýždenníka podbrezovan nájdete:

„Bol to naozaj výnimočný zážitok“

 

Dňa 27. mája navštívil Železiarne Podbrezová v rámci svojho pracovného programu Richard Sulík, podpredseda vlády a minister hospodárstva Slovenskej republiky.

Po privítaní v riaditeľskej budove ŽP a.s. nasledovala exkurzia v jednotlivých prevádzkarňach, keď postupne navštívil oceliareň, valcovňu bezšvíkových rúr a ťaháreň rúr v sprievode obchodného riaditeľa Ing. Vladimíra Sotáka ml., výrobného riaditeľa Ing. Miloša Dekréta a technického riaditeľa Ing. Milana Srnku, PhD.

V závere svojej návštevy podpredseda vlády a minister hospodárstva Slovenskej republiky diskutoval s vedením ŽP a.s. na aktuálne témy.

 

Výrobný riaditeľ Ing. Miloš Dekrét vysvetľuje ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi výrobný proces v oceliarni. Foto: I. Kardhordová
Výrobný riaditeľ Ing. Miloš Dekrét vysvetľuje ministrovi hospodárstva Richardovi Sulíkovi výrobný proces v oceliarni

 

Pri tejto príležitosti sme ho požiadali o rozhovor:

Aké sú vaše dojmy z návštevy ŽP a.s.? Predpokladáme, že ste tu prvýkrát.

– Áno, som tu prvýkrát, ale zato som si všetko dôkladne obzrel a je to naozaj fascinujúci pohľad, ako z nejakej kopy šrotu vznikajú vysoko precízne rúry. Tá transformácia materiálu, na relatívne krátkom priestore a v krátkom čase, je naozaj ohromujúca. Pec v oceliarni, kde sa to taví, som videl možno druhýkrát v živote a zakaždým je to výnimočný zážitok.

Videli sme, že vo všetkých prevádzkarňach ste s veľkým záujmom sledovali všetky výrobné procesy, čo vás zaujalo najviac?

– Ja som taký hravý a poznávací typ a aj to ma na politike baví, že chodím pozerať množstvo fabrík. Je naozaj zaujímavé vidieť, čo všetko sa na Slovensku vyrába, v akej precíznosti a kvalite. V podstate je málo vecí, ktoré by sa na Slovensku nevyrábali.

Škoda, že na exkurziu v jednotlivých prevádzkarňach nebolo viac času, no aj tak som tam strávil omnoho dlhšiu dobu, ako som pôvodne plánoval. Najviac ma zaujala asi hneď prvá prehliadka, keď sme boli v oceliarni. Bol to naozaj výnimočný zážitok.

 

Richard Sulík bol z exkurzie nadšený, na snímke I. Kardhordovej v ťahárni rúr
Richard Sulík bol z exkurzie nadšený, na snímke I. Kardhordovej v ťahárni rúr

 

Mnoho ľudí aktuálne zaujíma, ako to bude s pomocou pre veľké podniky, medzi ktoré patria aj Železiarne Podbrezová a.s. Vedeli by ste nám povedať niečo k tejto veci?

– Je už pripravený konkrétny program, keď firma nemá pre zamestnancov prácu, vie ich nechať doma s 80-percentnou mzdou a to je hlavný nástroj pre veľké podniky. Čo je ale omnoho dôležitejšie – je potrebné znovu oživiť ekonomiku, dosiahnuť to, aby chodili objednávky, aby ich počet opäť rástol a aby sme sa vrátili k predkrízovému stavu.

Je to vlastne spoločný návrh Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory a Klubu 500 na prijatie opatrení na pomoc veľkým podnikom na vyrovnanie sa s dôsledkami pandémie koronavírusu?

– Áno. Vláda SR rozhodla o dvoch alternatívach pomoci pre veľké podniky – jednou z nich je takzvaný kurzarbeit a druhou hlavne pomoc kvôli poklesu tržieb v porovnaní s rokom 2019, k čomu sa priklonil aj váš generálny riaditeľ a už sa to aj realizuje.

Môžeme čakať, že spoločný návrh bude schválený?

– Pokiaľ viem, tak áno. Tomuto sa konkrétne venuje minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak, takže to je skôr otázka na neho, ale v praxi sú už jednotlivé druhy pomoci pre firmy a pripravujú sa na základe týchto návrhov aj ďalšie, ktoré budeme presadzovať.

Vedenie Železiarní Podbrezová a.s. má všetky podrobné informácie o programe pomoci, ktoré Ministerstvo hospodárstva pripravilo a verí, že jeho jednotlivé body budú schválené. Aj touto cestou sa chce poďakovať pánovi ministrovi za jeho návštevu a tiež za ochotu pána ministra aj jeho kolegov prijímať ďalšie opatrenia v záujme zlepšenia podnikateľského prostredia.