Pozor na ovčí syr

 

Zdroj: RÚVZ B. Bystrica

Epidemiológovia vykazujú štyri ochorenia na kliešťovú encefalitídu v okrese Brezno. Všetky štyri prípady súvisia s konzumáciou čerstvého ovčieho syra zo súkromných salašov. Ochorenia boli laboratórne potvrdené nálezom špecifických protilátok.

Zároveň za okres Banská Bystrica vykazujú jedno ochorenie na kliešťovú encefalitídu dospelého muža z Banskej Bystrica, ktorý má v anamnéze opakované prisatie kliešťov.

Pôvodcom kliešťovej encefalitídy je vírus, ktorý dokáže prežiť u rôznych hostiteľov. Nájdeme ho u teplokrvných divých, ale aj u domácich zvierat, ktoré sa dostávajú do kontaktu s prírodou, pasienkami, sadmi, ako sú kozy, ovce, kravy, psy či mačky.

Hlavným prenášačom vírusu kliešťovej encefalitídy je však kliešť vo všetkých vývojových štádiách (larvy, nymfy, dospelé kliešte). Vírusom kliešťovej encefalitídy je nakazených 0,01 až 5 percent kliešťov v závislosti od lokality.

Kliešťová encefalitída sa môže preniesť aj potravinami, infikovaným a tepelne nedostatočne upraveným kozím, kravským či ovčím mliekom. Inkubačná doba choroby sa priemerne pohybuje od sedem do štrnásť dní, ale môže trvať aj dlhšie.