Predaj eurobankovky bol úspešný

 

Pred rokom sme sa spolu s obcou Slovenská Ľupča rozhodli, že k 770. výročiu prvej písomnej zmienky o lokalite Ľupča pripravíme niečo výnimočné, niečo čo pripomenie výročie a zároveň bude propagovať dominantu obce – hrad Ľupča. Rozhodli sme sa pre eurosuvenírovú bankovku s 0 € hodnotou, ktorá predstavuje obrovský zberateľský fenomén.

Predaj bol naplánovaný na 30. mája 2020, v čase, kedy mal byť organizovaný Turíčny jarmok. Aj napriek zrušeniu tohto obľúbeného remeselného podujatia bol predaj bankovky realizovaný pre všetkých zberateľov, nadšencov či obyvateľov priamo na hrade, ale aj v obecnej knižnici.

Suvenírová bankovka je vyrobená zo stopercentného bavlneného papiera, používaného pri výrobe skutočných eurobankoviek, obsahuje niektoré ochranné prvky, ako pravé eurobankovky, a zároveň je zabezpečená proti prípadnému zneužitiu v automatoch prijímajúcich bankovky. Každý kus bankovky je unikát, pretože suvenírové bankovky sú označené rokom vydania a poradovým číslom série.

Bankovky sú vyrábané v limitovaných nákladoch, čo časom zvyšuje ich hodnotu medzi zberateľmi, aj napriek tomu, že sa nedajú používať ako platidlo. Ide o koncept, ktorý v roku 2015 vytvoril Richard Faille v spolupráci s Národnou bankou Francúzska a s povolením Európskej centrálnej banky. Od roku 2015 sa bleskovo rozšíril do krajín ako je Nemecko, Rakúsko, Španielsko, Portugalsko, atď. Slovensko sa pripojilo ku konceptu v roku 2018. Ako prvá bola na Slovensku vydaná bankovka s motívom múzea SNP a tanku LT vz. 38, pri príležitosti víťazstva nad fašizmom. Hodnota bankovky za dva roky vzrástla 50-násobne a na akciách eurobankoviek sa vyskytuje len sporadicky.

Záujem o kúpu bankovky s motívom hradu Ľupča bol mimoriadny. Svedčí o tom aj fakt, že prví záujemcovia prichádzali už päť dní pred spustením predaja. Foto: TV HronkaPodobný ošiaľ prepukol aj na hrade Ľupča, kde prví záujemcovia o kúpu bankovky prichádzali už päť dní pred predajom. Pred hradom si postavili svoje stany a vytvorili provizórny zoznam, aby bolo garantované poradie pri spustení predaja. Aj napriek značným hygienickým opatreniam predaj prebiehal bez komplikácií a špeciálne výročné bankovky boli vypredané za niekoľko hodín.

Celkovo bolo na hrade Ľupča predaných 2 639 a v obecnej knižnici 2 464 kusov z celkovej emisie 10 000 kusov. Na žiadnom inom mieste na Slovensku tento rok nebol predaný taký vysoký počet bankoviek.

Z marketingového pohľadu je dôležitá rekordná denná tržba, ale aj záujem o predaj bankovky s motívom hradu Ľupča, sprevádzaný článkami a reportážami regionálnych médií. Pevne veríme, že si s bankovkou HRADU ĽUPČA mnoho ľudí odnieslo a odnesie (predaj stále prebieha) nezabudnuteľné spomienky, originálny suvenír, dobrý dojem z návštevy hradu a opäť sa k nám vrátia.