Breznianska nemocnica má najmodernejšiu sanitku

 

Nemocnica s poliklinikou Brezno, n.o. prechádza postupnou modernizáciou a to nielen oddelení. Novým prírastkom od konca marca je nová moderná sanitka, ktorá je jediná svojho druhu na Slovensku. V čom sa líši od ostatných sme sa opýtali riaditeľa nemocnice Ing. Jaroslava Mačejovského:

Zľava: Peter Pršanec , vedúci vozového parku a vedúci údržby, Bc. Martin Kuvík, hlavný vedúci záchranár, Bc. Anna Wodziková , vedúca záchranárka RLP Brezno a riaditeľ nemocnice Ing. Jaroslav Mačejovský, Foto: Ing. J. Jagerčík
Zľava: Peter Pršanec , vedúci vozového parku a vedúci údržby, Bc. Martin Kuvík, hlavný vedúci záchranár, Bc. Anna Wodziková , vedúca záchranárka RLP Brezno a riaditeľ nemocnice Ing. Jaroslav Mačejovský, Foto: Ing. J. Jagerčík

– Ide o špeciálne sanitné vozidlo pre posádku rýchlej lekárskej pomoci záchrannej zdravotnej služby. Značka vozidla je Volkswagen Crafter, dodávka novej generácie, a je to momentálne najmodernejšia sériovo vyrábaná úžitková dodávka na trhu. V minulom roku sa stala aj dodávkou roka v Európe. Vyrába sa na úplne novej montážnej linke, ktorú firma VW vyvinula len pre tento typ vozidla. Predtým bol starý Crafter montovaný na rovnakej linke ako Mercedez Benz Sprinter, ktorý brzdil vývoj VW Crafter. Volkswagen sa ale oddelil a vyvinul od základu úplne novú dodávku, čím dosiahol bezkonkurenčné jazdné vlastnosti v kategórií dodávkových úžitkových vozidiel.
Vývoj aj samotná prestavba boli realizované v spolupráci dvoch firiem, ktoré sa zaoberajú výrobou sanitných vozidiel na Slovensku a v Českej republike. Obidve firmy majú dlhoročné skúsenosti v prestavbe vozidiel a patria k tým najlepším na trhu. Transportná technika i prístrojové vybavenie je momentálne to najmodernejšie, čo trh ponúka a je to jediné vozidlo tohto druhu na Slovensku.

Určite uľahčí prácu záchranárom v teréne. Je komfortnejšia aj pre pacientov?

– Ide o prvé sanitné vozidlo značky Volkswagen Crafter s pohonom všetkých štyroch kolies a s možnosťou mechanickej uzávierky diferenciálu, čo pomôže hlavne v hornatom teréne Horehronia. Výrazne sa zlepší a zväčší pracovný priestor pre posádku a komfort prepravovaných osôb, nakoľko ide o podstatne rozmerovo väčší model vozidla ako ten, ktorý je používaný doteraz. Ku stabilnej a bezpečnej jazde značne prispieva aj vzduchové odpruženie zadnej nápravy, ktoré bolo vyrobené na mieru, špeciálne pre tento typ vozidla. Ďalšou výhodou je, že vozidlo bude v premávke omnoho viditeľnejšie vďaka jeho výraznej žltej farbe a viacnásobnej svetelnej a zvukovej signalizácie. Pomôže tak k skoršej reakcii ostatných vodičov v premávke.

Plánujete do budúcnosti počet moderných sanitiek navýšiť?
– Určite áno. Máme v pláne každý rok vozový park NsP Brezno, n.o. modernizovať v podobe jedného špeciálneho sanitného vozidla.

 

„Transportná technika i prístrojové vybavenie je momentálne to najmodernejšie, čo trh ponúka a je to jediné vozidlo tohto druhu na Slovensku.

 

Sanitka z vnútra. Foto: Ing. J. Jagerčík
Sanitka z vnútra. Foto: Ing. J. Jagerčík