Zo sveta ocele

 

ArcelorMittal môže predať rumunskú oceliareň

ArcelorMittal, najväčší výrobca ocele na svete, zvažuje predaj oceliarne v rumunskom Galati, aby mohol získať najväčšiu fabriku v Európe, ktorou je Ilva v Taliansku.

Podľa viacerých medzinárodných médií plánuje ArcelorMittal predať niekoľko svojich fabrík v Európe, aby neporušoval protimonopolné pravidlá a pravidlá o férovej súťaži. Dňa 15. marca predložila spoločnosť žiadosť na kúpu najväčšej oceliarne v Európe, ILVA. Obchod by sa pohyboval vo výške približne 1,8 miliardy eur. Európska komisia musí obchod schváliť.

Predstavitelia z ArcelorMittal predložili európskej komisii návrhy na protiopatrenia, ktoré zahŕňajú aj potenciálny predaj fabriky v Galati. Vedenie spoločnosti odmietlo situáciu komentovať. Spoločnosť kúpila túto fabriku v roku 2001 od rumunskej vlády. V tom čase zamestnávala oceliareň 27 tisíc ľudí. Dnes má len 5400 zamestnancov a v roku 2016 vygenerovala stratu 60 miliónov eur.

 

USA udelili prvé výnimky na clá 

Americký prezident Donald Trump udelil zopár výnimiek z novozavedených ciel na oceľ a hliník najbližším spojeneckým krajinám. Biely dom oznámil, že Kanada, Mexiko a Austrália nebudú podliehať clám. Taktiež udelil výnimku Argentíne, Brazílii, Južnej Kórei a členským štátom Európskej únie. Výnimky majú platnosť do 1. mája 2018. Biely dom sa taktiež vyjadril, že je otvorený diskusiám so štátmi, ktoré majú záujem dostať sa na listinu výnimiek, ak sa zhodnú na spoločnej vízii o zbavení trhu nadbytočnej ocele.

 

Dopyt po oceli rastie 

Oceliarske spoločnosti očakávajú rast dopytu po oceli, najmä zo sektorov infraštruktúry, stavebníctva a automobilového priemyslu. Ceny ocele v Európe, Kórei a Japonsku sa pohybujú na úrovni 700 amerických dolárov (USD) za tonu. V Amerike je cena vyššia, v rozmedzí od 800 do 900 USD za tonu. Cena ocele na čínskom trhu sa pohybuje na úrovni 640 USD za tonu, čo je približne o deväť percent lacnejšie ako v Európe. Jayant Acharya (JSW Steel) pre BusinessLine povedal, že dôvodom zvyšovania cien je prirodzený ekonomický rast krajín, ale aj fakt, že Čína naďalej znižuje výrobu ocele, v minulom roku o 75 miliónov ton, tento rok je plánované zníženie o 50 miliónov ton. Rastu cien taktiež napomáha zvýšený dopyt z krajín ako India a Čína.

Po prudkom náraste začiatkom roka neočakáva JSW Steel prudké zmeny v cenách nerastných surovín.