Regenerácia aj naďalej ostáva jednou z priorít

Vynovené priestory aj nové zariadenia

 

 

 

 

Spoločnosť ŽP Rehabilitácia s.r.o., ktorá poskytuje zamestnancom Železiarní Podbrezová a.s. a ich dcérskym spoločnostiam liečebné rehabilitačné služby, rozšírila svoje priestory. Personál tak môže vykonávať procedúry ešte v príjemnejšom prostredí a ošetriť viac pacientov.

 

Vyhradené prakovisko pri vstupe do ŽP Rehabilitácia.
Vstup a parkovisko ŽP rehabilitácia. Foto: A. Nociarová

 

Okrem vynovených a rozšírených priestorov bolo zriadené aj ďalšie laserové pracovisko. Laseroterapia je vykonávaná terapeutickým zariadením. Účinkuje na poškodené bunky, ktoré sú nedostatočne okysličované v dôsledku zápalu, opuchu alebo traumy preukazujú signifikantne vyššiu odpoveď na laserovú terapiu ako normálne zdravé bunky. Výsledkom liečby je rýchla regenerácia a hojenie poškodeného tkaniva.

 

Známe biologické efekty laserovej terapie – (LT)

Klinickými štúdiami a testovaniami technológie laserovej terapie sa zistilo, že terapia laserovým svetlom môže mať na bunky a tkanivá nasledujúce priaznivé účinky:

  1. Urýchlenie regenerácie tkaniva a rastu buniek. Fotóny svetla z laserov prenikajú hlboko do tkaniva a urýchľujú bunkovú reprodukciu a rast. Laserové svetlo zvyšuje energiu, ktorú má bunka k dispozícii, aby mohla rýchlejšie prijímať živiny a zbaviť sa odpadových produktov. V dôsledku pôsobenia laserového svetla sa bunky šliach, väzov a svalov regenerujú rýchlejšie.
  2. Rýchlejšie hojenie rán. Laserové svetlo stimuluje vývin fibroblastov (fibroblasty sú stavebnými jednotkami kolagénu, ktorý má veľký význam v procese hojenia rán) v poškodenom tkanive. Kolagén je základná bielkovina, ktorá nahrádza staré tkanivá alebo sa podieľa na regenerácii poškodených tkanív. Laseroterapia je preto veľmi účinnou metódou liečby otvorených rán a popálenín.
  3. Zníženie tvorby vláknitého tkaniva. Laseroterapia znižuje tvorbu jaziev po poškodení tkaniva porezaním, poškriabaním, popálením alebo po chirurgickom zákroku.
  4. Protizápalové účinky. Terapia laserovým svetlom má antiedematózny účinok, pretože spôsobuje vazodilatáciu a aktivuje drenážny lymfatický systém (odvádza tekutinu z opuchnutých oblastí). Výsledkom je zníženie opuchu spôsobeného podliatinami či zápalom.
  5. Znižovanie bolesti (analgetické účinky). Laserová terapia priaznivo ovplyvňuje nervové bunky, pretože blokuje bolesť prenášanú týmito bunkami do mozgu a znižuje nervovú dráždivosť. Zníženie zápalu vedie tiež k zníženiu edémov a bolesti. Ďalší mechanizmus blokovania bolesti zahŕňa produkciu vysokej hladiny chemických látok znižujúcich bolesť.
  6. Zlepšenie činnosti ciev. Laserové svetlo výrazne zvyšuje tvorbu nových kapilár v poškodenom tkanive, čím urýchľuje proces hojenia, uzatváranie rán a znižuje tvorbu jaziev. Medzi ďalšie výhody patrí urýchlenie angiogenézy, čo spôsobuje dočasnú vazodilatáciu a zvýšenie priemeru krvných ciev.
  7. Zvýšená metabolická aktivita. Laserová terapia zvyšuje produkciu špecifických enzýmov, zvyšuje množstvo kyslíka a živín pre krvné bunky.
  8. Zlepšenie nervovej funkcie. Výsledkom pomalej regenerácie nervových funkcií v poškodenom tkanive môže byť znížená citlivosť a porucha končatín. Laserové svetlo stimuluje proces opätovného spájania nervových buniek a zvýšenie amplitúdy akčných potenciálov pre optimalizáciu činnosti svalov.
  9. Imunoregulácia. Laserové svetlo priamo ovplyvňuje stav imunity stimuláciou imunoglobulínov a lymfocytov. LT je absorvované chromofónmi (molekuly enzýmov), ktoré reagujú na laserové svetlo a začína sa produkcia molekúl ATP (adenozíntrifosfát), ktoré sú hlavným nositeľom bunkovej energie a zdrojom energie pre všetky chemické reakcie v bunkách.
  10. Spúšťacie body a akupunktúrne body. Laserová terapia neinvazívnym spôsobom stimuluje spúšťacie body svalov a akupunktúrne body, čím spôsobuje úľavu pohybového systému od bolesti (Denegar, 2010).

 

Laseroterapia v ŽP Rehabilitácia
Laseroterapia v ŽP Rehabilitácia. Foto: A. Nociarová

 

Na zozname noviniek je aj päť telocviční, v ktorých je využívaných niekoľko metodík cvičenia, medzi ktoré patrí liečebná telesná výchova. Okrem rotopedov, veslovacieho trenažéru, bežiaceho pásu, stepperov, činiek a ostatných pomôcok pri cvičení sa v jednej miestnosti vykonáva aj lokálna kryoterapia s použitím prístroja Cryoflow ICE – CT. Ide o takzvaný „chladivý dotyk zdravia“, ktorý potláča zápalové procesy, stimuluje krvný obeh, pôsobí protizápalovo, relaxačne a tlmí vodivosť nervových vlákien.

SM Systém a Vojtova metóda v ŽP Rehabilitácia
V telocvičniach sa cvičí okrem iného aj SM Systém a Vojtova metóda. Foto: A. Nociarová

 

Čo všetko ŽP Rehabilitácia ponúka sme sa opýtali fyzioterapeutky Mgr. Evy Kňazovickej:

– Okrem spomínaného laseru a kryoterapie ponúkame kompletnú elektroterapiu s možnosťou aplikovať galvanické prúdy, DD prúdy, TENS prúdy, vyšetrenie IT krivky, elektrogymnatisku, elektrostimuláciu – Rebox Physio, bioptronovú lampu, a ultrazvukovú terapiu, andulačnú terapiu a magnetoterapiu. Viac o ošetreniach môžete nájsť aj na našej webovej stránke http://podbrezova.zprehabilitacia.sk/

Podporná liečba pri akútnych a chronických problémoch pohybového aparátu je kinesiotaping. Rôznymi korekciami odľahčuje svalovú záťaž, umožňuje stabilitu a podporu kĺbov, väzov, slúži aj ako prevencia ďalších poranení. Prostredníctvom kinesiotapu sa redukuje bolesť, opuchy, zápaly, relaxácia a facilitácia svalu. Kinesiotaping je veľmi funkčný pri doliečení či údržbe odblokovaného miesta v uvoľnenom stave.

 

Zväčšené priestory v ŽP Rehabilitácia
Foto: A. Nociarová

 

Aký je postup objednania sa?

– Dôležité si je uvedomiť, že rehabilitáciu si pacient neurčuje sám. Odporúčanie dáva obvodný lekár alebo lekár s inou špecializáciou. Následne príde pacient s odporúčaním k nám, lekár FBLR ho vyšetrí a naordinuje mu potrebnú liečbu, ktorá je už vykonávaná fyzioterapeutmi.

Liečebné procedúry ordinuje lekár FBLR vždy v pondelok, v čase od 7. do 11. hod. a následne od 11.30 do 15. hod. Ordinačné hodiny ŽP Rehabilitácie sú v každý pracovný deň v čase od 6. do 14. hod. (obedňajšia prestávka od 11. do 11.30 hod.). Objednávať sa môžu ľudia počas celého týždňa, nie iba v deň ordinácie lekára. Zamestnanci Železiarní Podbrezová a dcérskych spoločností sú uprednostnení a čakacia doba býva obvykle jeden týždeň. Ako som spomínala, akútne prípady vieme vyriešiť hneď.. ŽP Rehabilitácia s.r.o. prijíma aj externých pacientov, avšak čakacia doba je dva až tri mesiace, nakoľko uprednostňujeme zamestnancov ŽP.

 

Prístroj Cryofl ow ICE - CT, ktorým sa aplikuje lokálna kryoterapia v ŽP Rehabilitácia
Prístroj Cryofl ow ICE – CT, ktorým sa aplikuje lokálna kryoterapia. Foto: A. Nociarová

 

Rehabilitácia disponuje vlastnými parkovacími miestami aj pre ZŤP priamo pred budovou. Ak chcete absolvovať rehabilitačné procedúry musíte sa objednať na tel. č. 645 1512, 645 2954 a so sebou si zobrať identifikačnú kartu zamestnanca.