Leto sa nezadržateľne blíži, plánujete už dovolenku?

 

Ani sme sa nenazdali a jar sa prehupla do svojej druhej polovice. Stále viac sa otepľuje a my už pomaly začíname myslieť na leto, s čím sa nepochybne spája aj plánovanie dovolenky.

Tí z nás, ktorí si chcú oddýchnuť skôr, teda možno už v júni, majú určite minimálne vo výhľade destináciu, v ktorej budú prežívať svoju dovolenku. Ďalší čakáme na najteplejší mesiac júl, kedy sa dovolenkuje všeobecne asi najviac. Takisto častým mesiacom na využitie dovolenky býva august, no niektorí si to nechávame až na september, kedy sa končí dovolenková sezóna.

 

Dovolenka - ilustračné foto

 

Pri pojme dovolenka si väčšinou predstavíme more, slnko a ničnerobenie na pláži, no nie vždy to tak musí byť. Môžeme ju poňať aj aktívne – bicyklovať, chodiť na turistiku, spoznávať nové miesta, pracovať na záhradke… Niekto uprednostňuje skôr krátke, víkendové oddýchnutie, ďalší si plánuje dovolenku minimálne na jeden týždeň. Niekomu stačí dovolenkovať doma, iného to ťahá k moru, prípadne za exotikou. Možností je neúrekom a každý z nás má svoj ideál dovolenky, ktorú by chcel prežiť. Veď nie nadarmo sa hovorí „sto ľudí, sto chutí“.

Medzi najobľúbenejšie dovolenkové destinácie Slovákov patrí stále Chorvátsko. Tento rok sú podľa informácií cestovných kancelárií v kurze ešte Turecko a Egypt. Čoraz viac ľudí si tiež dopraje exotickú dovolenku. Cestovné kancelárie lákajú na biele pláže Zanzibaru, Thajska a Maurícia. Aj grécke ostrovy očakávajú tento rok vysokú návštevnosť dovolenkárov. Samozrejme, nemôžeme zabudnúť ani na našu krajinu, ktorá má takisto čo ponúknuť a kde si plánuje dovolenku tiež veľa z nás.

Opýtali sme sa našich spolupracovníkov, či už plánujú tohtoročnú letnú dovolenku a ako ju budú prežívať:

Peter LibicaPeter LIBICA, Vt

– Plánujem dovolenkovať skôr doma s deťmi. Budeme samozrejme chodiť aj k rodine, ale to len na víkend a iba v rámci Slovenska, prípadne navštívime priľahlé oblasti v Poľsku, keďže tam máme tiež rodinu a sú tam rôzne atrakcie pre deti. Dovolenku niekde na celý týždeň však tento rok neplánujem vôbec.

 

Ľubomíra SRNKOVÁ, TcúĽubomíra Srnková

– Tento rok sa mi splní sen, ideme do zahraničia na aktívnu dovolenku – turistiku do Nórska. Skôr ma lákajú takéto typy dovoleniek. Predtým sme tiež uprednostňovali skôr aktívnu dovolenku, ale len tu na Slovensku. K moru ma to až tak neláka, to je skôr snom detí, aj kvôli ním to musíme občas obmieňať.

 

Jozef ŠlúchJozef ŠLÚCH, Vt

– Keďže máme doma malého chlapčeka, tak dovolenku strávime s ním, doma. Čiže chodíme skôr cez víkendy niekde k rodine, len tu v rámci našej krajiny. Aspoň tohto roku to plánujeme takto, rovnako to bolo aj vlani. Predtým boli nejaké dovolenky aj v zahraničí, ale so synčekom by to bolo teraz náročnejšie.

 

 

Ing. Ján DEMETER, TcúIng. Ján Demeter

– Nad dovolenkou som zatiaľ nerozmýšľal, mám na to ešte pár mesiacov, keďže ju plánujem až niekedy v auguste alebo septembri. Možností je viacero, možno si pôjdem oddýchnuť niekde k moru, alebo len tu doma pôjdem za rodinou. Slovensko je tiež celkom pekné, viem si predstaviť dovolenku aj tu.

 

Milan SojkaMilan SOJKA, Tcú

– Neplánujem tento rok dovolenku, lebo momentálne máme v rodine svadbu, dcéra sa bude vydávať. Skôr však uprednostňujem dovolenku niekde na chate, v prírode a ísť na turistiku, prípadne na poľovačku. More ma neláka vôbec, nie som typ, ktorý by dokázal ležať len tak niekoľko dní na pláži.