Verím, že všetky obmedzenia tréningového režimu využijeme v náš prospech

 

V druhej polovici apríla vláda povolila postupné otváranie vonkajších športovísk, samozrejme s určitými obmedzeniami a opatreniami. Týka sa to tiež skupinových tréningov, ide však len o bezkontaktný šport, kde spadá aj biatlon. Takmer dva mesiace mohli naši biatlonisti trénovať len individuálne. Ako prebiehajú tréningy v máji?

– V marci nám opatrenia neumožnili ukončiť súťažnú sezónu a aj zamedzili vykonávaniu spoločných posezónnych lyžiarskych tréningov. Tieto tréningy museli športovci vykonávať individuálne a boli zamerané hlavne na udržanie základnej vytrvalosti formou horských lyžiarskych túr a osvojenie si ďalších lyžiarskych zručností, ako napríklad lyžiarsky slalom, skoky, prekonávanie prekážok, ktoré zlepšujú celkové schopností našich lyžiarov.

Prvá polovica apríla patrila tréningovému voľnu a dôkladnej regenerácii po ukončení ročného tréningového cyklu v biatlone. V druhej polovici apríla športovci postupne začali nabiehať na tréningový režim, z ktorého sme na konci apríla prešli do upraveného tréningového harmonogramu spoločných tréningov. Prognózy na návrat do školských lavíc a s tým súvisiaci príchod na internát nevyzerajú v tomto školskom roku vôbec priaznivo. Po vzájomnej dohode sme zaviedli systém pravidelných štvordňových víkendových tréningových blokov, vďaka ktorým budeme môcť splniť všetky tréningové úlohy a nevymeškať ani školské povinnosti.

Podľa aktuálnych informácií je možné, že preteky v letnej sezóne budú prebiehať, aj keď možno s určitými obmedzeniami. Ako vidíte sezónu v letnom biatlone?

Naše biatlonistky na vlaňajších pretekoch v Revúcej – Kalendár súťaží v letnom biatlone už máme posunutý a prvé plánované domáce preteky budú až v polovici augusta v Osrblí. Najvýznamnejšie letné preteky sú majstrovstvá sveta v letnom biatlone a majú sa konať v nemeckom Rupholdingu. Augustový termín bude ale pravdepodobne zmenený a preteky sa uskutočnia až na konci septembra alebo v októbri 2020. Je možné, že pri najstarších pretekároch budeme musieť v záujme splnenia hlavných tréningových úloh obmedziť štarty v slovenskom pohári, ale iné výrazne zmeny v príprave na zimnú sezónu by nastať nemali. Jediné letné zahraničné sústredenie sme plánovali v auguste v českom Novom Meste na Morave a tento termín by už mohol byť reálny.

V prípade, ak by letná sezóna bola, aké sú vaše hlavné ciele?

– Preteky v letnom biatlone, ktoré sa v slovenských podmienkach vykonávajú výlučne v atletickom cezpoľnom behu, využívame hlavne ako vynikajúce kontrolné body. Celý tréningový režim ale stojí na kolieskových lyžiach a tempovej príprave na mesiac január 2021. Naša atletická príprava vyvrcholí v júni a preto nám zmeny súťažného harmonogramu veľmi nepasujú. Každopádne pri určitých zmenách v systéme prípravy budeme atleticky pripravení aj v septembri a od našich pretekárov môžeme očakávať, podobne ako v predchádzajúcich rokoch, celkovú dominanciu v mládežníckych kategóriách slovenského pohára.

Verím, že všetky obmedzenia tréningového režimu využijeme v náš prospech a počas sezóny sa budeme tešiť z ďalších športových úspechov.